Постанова № 63163906, 02.12.2016, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
02.12.2016
Номер справи
520/14178/16-а
Номер документу
63163906
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

________________________

Справа № 520/14178/16-а

Провадження № 2-а/520/695/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.12.2016 року суддя Київського районного суду м. Одеси Васильків О.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

10.11.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 141789 від 01.11.2016 року про відмову у здійсненні перерахунку пенсії державному службовцю з 01.05.2016 року, у зв'язку із підвищенням заробітної плати державних службовців, згідно з постановою КМУ від 06.04.2016 року № 292; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача, відповідно до постанови КМУ від 31.05.2000 року № 685 у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця, починаючи з 01.05.2016 року, у зв'язку із підвищенням заробітної плати державних службовців, згідно з постановою КМУ від 06.04.2016 року № 292, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії), та збереженням фінансової індексації.

Ухвалою судді від 11.11.2016 року у даній справі відповідно до ст. 183-2 КАС України відкрито скорочене провадження.

30.11.2016 року до суду надійшли заперечення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, з яких вбачається, що відповідач просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. При цьому Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси посилається на те, що їх дії є правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства.

Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Як встановлено судом, 01.11.2016 року управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси було прийнято рішення № 141789 «Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії», в якому повідомлялось, що у зв'язку із набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, скасовано, зокрема ст. 37 Закону України «Про державну службу» якою передбачалося право на проведення перерахунку пенсії. Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» від 09.12.2015 року № 1013 скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 3723.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» /в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії/ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно із ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України від 28.12.2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок внесено зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсії державних службовців, які набрали чинності.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 (тією ж, і якою встановлено нові розміри посадових окладів) внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, а саме виключено п. 4, яким визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України«Про державну службу».

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. № 213-VІІІ, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Саме по собі зазначення в пункті 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, про те, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до, окрім іншого, Закону України «Про державну службу», "Про прокуратуру", не є підставою вважати, що норми Закону України " Про державну службу" щодо пенсійного забезпечення державних службовців вже є скасованими з 01 червня 2015 року, оскільки скасування норм закону має відбуватись із чітким зазначенням норми закону яка скасовується - стаття, частина, що також підтверджено і наявністю проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження єдиних принципів нарахування пенсій та скасування привілеїв у пенсійному забезпеченні» № 2767-2 від 12.05.2015 р

За правилами ч. 2 ст. 48 Закону України «Про Регламент Верховної Рад», закони, постанови та інші акти Верховної Ради, що набрали чинності, скасуванню Верховною Радою не підлягають, вони можуть бути визнані Верховною Радою такими, що втратили чинність.

Згідно ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Положеннями ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Не можуть бути звужені гарантії чи скасовані під час прийняття нових законів і внесення змін до чинних, про що неодноразово було наголошено у правових позиціях Конституційного Суду України (зокрема, у рішеннях від 3 червня 2013 року №3-рп/2013, від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005.

З урахуванням вказаного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, так як обґрунтовані та доведені.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-9, 11, 71, 94, 158-163 КАС України, Законом України «Про державну службу», суддя,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Адміністративний позов ОСОБА_1, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 141789 від 01.11.2016 року про відмову ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії державному службовцю з 01.05.2016 року, у зв'язку із підвищенням заробітної плати державних службовців, згідно з постановою КМУ від 06.04.2016 року № 292.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до постанови КМУ від 31.05.2000 року № 685 у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця, починаючи з 01.05.2016 року, у зв'язку із підвищенням заробітної плати державних службовців, згідно з постановою КМУ від 06.04.2016 року № 292, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії), та збереженням фінансової індексації.

Звернути постанову до негайного виконання у межах одного місяця.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси на користь держави судовий збір у розмірі 551(п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя Васильків О. В.