Справа № 2-а-96/2009
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2009 року Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
у складі: головуючого судді – Маймур Ф.Ф.,
при секретарі – Мащук В.Ю.,
за участю: позивача – ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради про зобов’язання вчинити певні дії та стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
02.12.2008 року ОСОБА_1 звернулась до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради про зобов’язання вчинити певні дії та стягнення коштів. (а.с. 3-10)
Позивач у позовній заяві та у судовому засіданні в обґрунтування своїх позовних вимог посилалась на те, що вона перебуває на обліку у відповідача та їй призначена та виплачується допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 14.10.2008 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перегляд розмірів зазначених видів допомоги у відповідності із розмірами, встановленими ст.ст. 41 та 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», однак відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку, а тому позивач просила суд визнати незаконною відмову відповідача у здійсненні перерахунку та виплати не нарахованих та невиплачених сум допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з Державного бюджету України невиплачену частину допомоги при народженні дитини в розмірі 1 963,8 грн. та частину допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 7 572,89 грн., виконання рішення покласти на Головне управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області, зобов’язати відповідача здійснювати нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого на дату виплати до досягнення дитиною трирічного віку та стягнути з бюджету Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради судові витрати. (а.с. 3-10)
У судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі та наполягала на їх задоволенні.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час та день розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив. (а.с. 25-27)
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали даної адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку з таких підстав.
Судом у судовому засіданні встановлено, що позивач є матір’ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження 1-КИ № 119356 від 15.05.2007 року. (а.с. 17)
У судовому засіданні також встановлено, що позивач є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та у зв’язку із народженням дитини перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується письмовими доказами наявними в матеріалах справи та поясненнями позивача у судовому засіданні. (а.с. 18-21)
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача, що підтверджується копією довідки про отримання допомоги. (а.с. 16)
У судовому засіданні встановлено, а матеріалами справи підтверджено, що з квітня 2007 року по квітень 2008 року позивач отримувала допомогу при народженні дитини у наступних розмірах: у квітня 2007 року – 3 400,00 грн., та з травня 2007 року по квітень 2008 року – по 425,00 грн. щомісяця, а разом позивач отримала 8 500,00 грн., та починаючи з червня 2007 року по жовтень 2008 року - допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у наступних розмірах: за червень 2007 року – 30,11 грн., за липень 2007 року – 129,03 грн., за серпень 2007 року – 132,64 грн., за вересень 2007 року – 134,45 грн., за жовтень 2007 року – 136,16 грн., за листопад 2007 року – 140,05 грн., а з грудня 2007 року по жовтень 2008 року – по 144,10 грн. на місяць, ці обставини підтверджуються довідкою про отримання допомоги від 03.11.2008 року № 3560. (а.с. 16)
У судовому засіданні також встановлено, що 14.10.2008 року позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та доплати належних їй сум допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується копією вказаної заяви та поясненнями позивача у судовому засіданні. (а.с. 11-13)
У відповідь на подану 14.10.2008 року заяву позивач отримала від відповідача лист від 15.10.2008 року № 3193 з відмовою відповідача щодо здійснення перерахунку та доплати такої допомоги, ці обставини підтверджуються копією зазначеного листа. (а.с. 14-15)
Правовідносини, що виникли між сторонами урегульовані нормами Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про Конституційний Суд України», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян), Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 10 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в редакції, що діяла на момент виникнення між позивачем та відповідачем правовідносин щодо виплати допомоги при народженні дитини) о дноразова допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (усиновителю чи опікуну), не застрахованому в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
В силу ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин між позивачем та відповідачем щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) визначено, що з астрахованій особі (одному з батьків дитини, усиновителю чи опікуну) при народженні дитини надається одноразова допомога.
В силу ст. 41 зазначеного Закону допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин між позивачем та відповідачем щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) д опомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин між позивачем та відповідачем щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) до стабілізації економічного становища в Україні розмір виплат, передбачених статтями 41, 43, 46 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно з встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму.
Згідно п. 7 ст. 71 Закону України від 19.12.2006 року № 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію статей 41 та 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» зупинено на 2007 рік.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» у 2007 році допомога при народженні дитини відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі 8 500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано неконституційними положення пункту 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та абзац 3 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно з п. 25 Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» у Законі України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» статті 40-44 виключено.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 положення пункту 25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України» Конституційний Суд України приймає рішення щодо конституційності актів, зазначених у пункті 1 статті 13 цього Закону. У разі якщо ці акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
За змістом ст. 74 Закону України «Про Конституційний Суд України» Конституційний Суд України може вказати на преюдиціальність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.
В силу п. 5 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» затверджено розмір прожиткового мінімуму на 2007 рік, а саме : з 1 січня - 492 гривні, з 1 квітня - 525 гривень, з 1 жовтня - 532 гривні.
Прожитковий мінімум на 2008 рік визначений в статті 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України » та становить: з 1 січня - 592 гривні, з 1 квітня – 605 гривень, з 1 липня – 607 гривень, а з 1 жовтня – 626 гривень.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у судовому засіданні у їх сукупності, та вирішуючи вимоги позивача до відповідача про визнання незаконною відмову у здійсненні перерахунку та виплати не нарахованих та невиплачених сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також про стягнення з відповідача не нарахованих та невиплачених сум зазначеного виду допомоги, суд, виходячи з принципів пріоритетності прав громадян України, гарантованих Конституцією України, а також з принципу недопустимості звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, регламентованого нормами прямої дії – Конституції України, вважає за можливе задовольнити вимоги позивача в цій частині та визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними та стягнути з відповідача на користь позивача у рахунок погашення недоплаченої соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з червня 2007 року по жовтень 2008 року у розмірі 7 572, 89грн.
Вирішуючи вимоги позивача до відповідача про визнання незаконною відмову у здійсненні перерахунку та виплати не нарахованих та невиплачених сум допомоги при народженні, а також про стягнення з відповідача не нарахованих та невиплачених сум зазначеного виду допомоги, суд виходить з того, що Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано неконституційними лише положення абзац 3 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а не положення абз. 2 ч. 2 ст. 56 зазначеного Закону, яким встановлений розмір допомоги при народженні, а тому суд приходить до висновку що відповідач здійснював виплату допомоги при народженні у розмірах, встановлених Законом, а вимоги позивача в цій частин, такими, що задоволенню не підлягають.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Вимоги позивача щодо покладення на Головне управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області обов’язку виконання рішення задоволенню також не підлягають, з огляду на те, що Головне управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області не є стороною у справі, а позивачем в свою чергу у судовому засіданні не доведено, які права, свободи та інтереси позивача порушені з боку такого органу, та на виконання яких саме повноважень зазначений орган має виконувати рішення суду, постановлене, за результатами розгляду даної адміністративної справи.
Вирішуючи вимоги позивача до відповідача про здійснення нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого на дату виплати до досягнення дитиною трирічного віку, суд виходить з того, що завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, що безпосередньо передбачає наявність факту такого порушення прав, свобод та інтересів. Крім того, рішення судів відповідно ст. 124 Конституції України підлягають обов’язковому виконанню, рішення суду повинно бути законним, обґрунтованим та зрозумілим для сторін, які мають його виконувати, а тому зобов’язання відповідача здійснювати відповідні дії на майбутнє за відсутності факту порушення з боку відповідача прав, свобод та інтересів позивача є неможливим, у зв’язку з чим суд вважає за необхідне відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову в цій частині.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат на підставі ст. 94 КАС України, і приймаючи до уваги результат вирішення справи, суд вважає необхідним судові витрати покласти на відповідача.
На підставі вищевикладеного та керуючись ч. 2 ст. 19, ст. 46, ч. 2 ст. 152 Конституції України, ч. 1 ст. 5 , ст. 10 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ч. 1 ст. 4, ст.ст. 40, 41, 43, п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», абз. 2 та абз. 3 ч. 2 ст. 56, ст. 62, п. 7 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. 58, п. 25 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст.ст. 73, 74 Закону України «Про Конституційний Суд України», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 , ст.ст. 2, 9, 11, 12, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради про зобов’язання вчинити певні дії та стягнення коштів – задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради щодо відмови у перерахунку та виплаті соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради (49005, м. Дніпропетровськ, вул. Жуковського, 39/41, код ЄДРПОУ 03192454) на користь ОСОБА_1 (49005, м. Дніпропетровськ, вул. О. Гончара, 7/51, ІПН НОМЕР_1) у рахунок погашення недоплаченої соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з червня 2007 року по жовтень 2008 року у розмірі 7 572 (сім тисяч п’ятсот сімдесят дві) грн. 89 коп.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради (49005, м. Дніпропетровськ, вул. Жуковського, 39/41, код ЄДРПОУ 03192454) на користь ОСОБА_1 (49005, м. Дніпропетровськ, вул. О. Гончара, 7/51, ІПН НОМЕР_1) у рахунок повернення судових витрат у розмірі 98 (дев’яносто вісім) грн. 77 коп.
ОСОБА_1 у задоволенні іншої частини позову - відмовити .
Постанову суду може бути оскаржено у Апеляційний Адміністративний суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня проголошення постанови шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська, та подання апеляційної скарги до Апеляційного Адміністративного суду Дніпропетровської області через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції, також апеляційна скарга може бути подана до Апеляційного Адміністративного суду Дніпропетровської області через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська протягом 10 днів з дня проголошення постанови суду, без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ф.Ф. Маймур