Ухвала суду № 63158796, 28.11.2016, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
28.11.2016
Номер справи
554/9811/16-к
Номер документу
63158796
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 28.11.2016 Справа № 554/9811/16-к

Справа № 554/4232/16-к

Провадження № 1-кс/554/4476/2016

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2016року м.Полтава

Слідчий суддя Октябрського районного суду м. Полтави Блажко І.О.:

при секретарі Козаренко М.А.

за участю слідчого Якименко О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу СУ Головного управління Національної поліції в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_1, розглянувши матеріали кримінального провадження № 12016170000000655 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України про проведення екологічної перевірки, -

В С Т А Н О В И В :

28 листопада 2016 року в провадження слідчого судді надійшло клопотання слідчого відділу СУ Головного управління Національної поліції в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_1 про екологічної перевірки, погоджене прокурором у кримінальному провадженні В якому прохали: призначити перевірку з питань дотримання приватного підприємства фірми «АРНІКА» (ЄДРПОУ 23276845), яке здійснює свою діяльність по вул. Приморській, 45а у с. Кишеньки, Кобеляцького району, Полтавської області, екологічного законодавства, та здійснити розрахунок заподіяної шкоди, у разі підтвердження наявності порушення законодавства, терміном 30 робочих днів, з 25.11.2016 року.

У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Клопотання про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час розгляду питання слідчим суддею від учасників процесуальної дії не надійшло, за ініціативою суду не здійснюється, що відповідає положенням ст.107 КПК України.

Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши матеріали справи, з метою забезпечення всебічного, повного та обєктивного досудового розслідування, приходжу до висновку про задоволення клопотання.

З матеріалів клопотання вбачається, що Досудовим розслідуванням встановлено, що 11.11.2016 року до СУ ГУНП в Полтавській області надійшли документальні матеріали, відповідно до яких ФОП ОСОБА_2, здійснюючи підприємницьку діяльність, повязану із виробництвом деревяного вугілля та його реалізацією на території с. Кишеньки Кобеляцького району Полтавської області, порушує встановлені діючим законодавством правила безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою.

11.11.2016 року СУ ГУНП в Полтавській області розпочато за даним фактом досудове розслідування, відомості щодо якого внесено до ЄРДР за №12016170000000655 за ч.1 ст.272 КК України.

Допитані в якості свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які є депутатами Світлогірської сільської ради показали, що за адресою: с. Кишеньки Кобеляцького р-ну вул. Приморська 45а знаходиться колишній Кишеньківський цегляний завод, який належить ОСОБА_2. Останній на даній території здійснює діяльність повязану з випалюванням деревяного вугілля. Сировину на виробництво вугілля ОСОБА_2 незаконно отримує шляхом вирубки деревини над проїзджими частинами села Кишеньки та с. Брачки. Про отримання дозволу або погодження від сільської ради на викиди забруднюючих речовин ОСОБА_2 із заявою до виконавчого комітету не звертався. Коли здійснюється випалювання деревяного вугілля в бочках, стоїть великий сморід на території прилеглих сіл, розповсюджується велика кількість диму, який завдає великої шкоди здоровю населення.

Допитаний в якості свідка ОСОБА_5 який є секретарем Світлогірської сільської ради показав, що ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець та являється керівником та засновником ПП «Арніка». Крім цього ОСОБА_2, на скільки йому відомо, зареєстрував за собою право власності на обєкти нерухомого майна, колишнього Кишеньківського цегляного заводу, що знаходиться за адресою: с. Кишеньки Кобеляцького р-ну Полтавської області, вул. Приморська 45а, але разом з тим ОСОБА_2 категорично відмовляється отримувати та реєструвати правовстановлюючі документи на земельні ділянки площею, близько 5 гектарів земель промисловості, які разом з приміщеннями використовуються ОСОБА_2. На території колишнього цегельного заводу за вищевказаною адрескою ОСОБА_2 здійснює свою діяльність повязану з виготовленням древесного вугілля, шляхом випалювання деревини в пятьох металевих ємностях. Під час випалювання древесного вугілля територію даного підприємства, села Світлогірське та Кишеньки покриває хмара чорного диму та сажі, на що постійно скаржаться жителі даних селищ. Окрім цього ОСОБА_2 використовує під час випалювання деревини водяну скважину, на яку в останнього відсутні будь-які документи дозвільного характеру. Наскільки йому відомо, то в ОСОБА_2 також немає жодного документу про дозвіл на викиди забруднюючих речовин та роботи з обєктами підвищеної небезпеки. Також нещодавно ОСОБА_2 почав проводити демонтаж приміщень, розташованих за вищевказаною адресою, у звязку з чим на прилеглій території зявилося багато будівельного сміття. Таким діями ОСОБА_2 використовує незаконно надра (воду), забруднює навколишнє середовище, та землі сільської ради без будь-яких на те дозволів та правовстановлюючих документів. Також в ОСОБА_2 працюють місцеві жителі з порушенням трудового законодавства без офіційного працевлаштування та без дотримання норм з охорони праці під час виконання робіт на обєкті підвищеної небезпеки.

Будучи опитаним ОСОБА_6 показав, що з 14.08.2016 року він почав неофіційно працювати охоронником території цегляного заводу, який належить ОСОБА_2. На даній території ОСОБА_2 в бочках випалює вугілля. На початку жовтня 2016 року на території даного заводу привезли 2 бочки для випалювання деревяного вугілля. До цього ОСОБА_2 здійснював свою діяльність за допомогою 2 бочок обємом 40 м? та 10 м?. Під час випалювання вугілля біля бочок обовязково чергують люди. На території заводу також розміщена та функціонує водонапорна скважина, через яку споживається близько 200 м? води в день.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо обєкта нерухомого майна №73780515 від 23.11.2016 року, цілісний майновий комплекс, розташований за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, с. Кишеньки, вул. Приморська 45а належить на праві приватної власності приватному підприємству фірмі «АРНІКА».

Згідно інформаційної довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, засновником та керівником приватного підприємства фірми «АРНІКА» являється ОСОБА_2, який зареєстровай за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Таким чином у слідства виникла необхідність у проведенні перевірки з питань дотримання вимог екологічного приватного підприємства фірми «АРНІКА» (ЄДРПОУ 23276845), яке здійснює свою діяльність по вул. Приморській, 45а у с. Кишеньки, Кобеляцького району, Полтавської області.

Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.

Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.

Так, відповідно до пп.б, п.12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до пп.в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки»

Крім того, на виконання ст.31 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2014 рік" Кабінетом Міністрів України було затверджено Постанову «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 р. № 408, відповідно до п. 2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до додатку до Постанови «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 р. № 408, однієї із держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців є Держекоінспекція України.

Згідно п.п.2 «б» п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію України затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) здійснює державний нагляд (контроль) за одержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель

Згідно п.п.5 п.6 зазначеного положення Держекоінспекція України має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.

Відповідно до п.7 зазначеного положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря)

Згідно п.1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №429 від 04.11.2011 Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Відповідно до п.п.«б» п.4.2. зазначеного положення Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель.

Згідно п.6.4 зазначеного положення Держекоінспекція має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.).

Матеріали перевірки Держекоінспекції України з питань дотримання вимог земельного законодавства у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме за допомогою цих матеріалів можливо встановити факти порушення екологічного законодавства приватним підприємством фірмою «АРНІКА» (ЄДРПОУ 23276845), яке здійснює свою діяльність по вул. Приморській, 45а у с. Кишеньки, Кобеляцького району, Полтавської області.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог екологічного законодавства підприємством фірмою «АРНІКА» (ЄДРПОУ 23276845), яке здійснює свою діяльність по вул. Приморській, 45а у с. Кишеньки, Кобеляцького району, Полтавської області.

Керуючись ст.ст.40, 107, 131, 309 КПК України, ст.78 Податкового кодексу України ,

У Х В А Л И В :

Клопотання слідчого відділу СУ Головного управління Національної поліції в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_1, задовольнити.

Надати дозвіл на призначення перевірки з питань дотримання приватного підприємства фірми «АРНІКА» (ЄДРПОУ 23276845), яке здійснює свою діяльність по вул. Приморській, 45а у с. Кишеньки, Кобеляцького району, Полтавської області, екологічного законодавства, та здійснити розрахунок заподіяної шкоди, у разі підтвердження наявності порушення законодавства, терміном 30 робочих днів, з 25.11.2016 року.

Проведення позапланової перевірки доручити спеціалістам Державної екологічної інспекції у Полтавській області протягом 15 (пятнадцяти) робочих днів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_7