Постанова № 63157432, 05.12.2016, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
05.12.2016
Номер справи
367/7973/16-а
Номер документу
63157432
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 367/7973/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2016 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючої судді Оладько С.І.,

при секретарі Костяк В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київській області про визнання нечинним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії, -

встановив:

До Ірпінського міського суду Київської області надійшов зазначений вище адміністративний позов, який позивач мотивує тим, що він, ОСОБА_2, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області (Відповідач) та одержує пенсію за вислугою років згідно Закону України «Про прокуратуру» (від 05.11.1991 з подальшими змінами та доповненнями) та який діяв на час її призначення, у розмірі 90% від середнього заробітку, до якого включено всі види оплати праці, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Кількість повних років вислуги на пенсію складає 23 роки.

9 вересня 2016 року позивач звернувся до Відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 та від 27.07.2016 року №488, до якої долучив довідку Генеральної прокуратури України від 09.09.2016 року №18-1219зп (копія додається).

Згідно довідки Генеральної прокуратури України від 09.09.2016 року №18-1219зп ОСОБА_3 дійсно працював в Генеральній прокуратурі України на посаді старшого прокурора відділу та заробітна плата з 01.01.2016 року згідно постанов Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 від 09.12.2015 року №1013 та від 27.07.2016 року №488, складається з посадового окладу - 2812,00 грн., надбавки за класний чин 135,00 грн., надбавки за вислугу років 984,00 грн. щомісячної премії 10177,83 грн., надбавки за виконаним особливо важливої роботи 3616,70 грн., надбавки за доступ до державної таємниці 2811,20 грн., матеріального допомоги на оздоровлення (1/12) - 652,434 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб (1/12) - 652,143 грн. Всього 19311,79 грн.

Рішенням Відповідача від 13.09.2016 року №6870/03 ОСОБА_2 фактично відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, оскільки згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VІІ, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а тому пенсії за цим Законом не призначаються та раніше призначені пенсії не перераховуються.

Не погоджуючись із вказаним рішенням ОСОБА_2 просить: Визнати нечинним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області щодо відмови у перерахунку мені пенсії за вислугу років.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області провести перерахунок пенсії, призначеної мені відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 09.09.2016 року №18-1220зп у розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсії з 01.01.2016 року.

Позивач у судовому засіданні адміністративний позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову.

Суд, заслухавши учасників процесу, вивчивши докази по справі, вважає позов таким, що підлягає до задоволення частково, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області (Відповідач) та одержує пенсію за вислугою років згідно Закону України «Про прокуратуру» (від 05.11.1991 з подальшими змінами та доповненнями) та який діяв на час її призначення, у розмірі 90% від середнього заробітку, до якого включено всі види оплати праці, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Кількість повних років вислуги на пенсію складає 23 роки.

9 вересня 2016 року позивач звернувся до Відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 та від 27.07.2016 року №488, до якої долучив довідку Генеральної прокуратури України від 09.09.2016 року №18-1219зп (копія додається).

Згідно довідки Генеральної прокуратури України від 09.09.2016 року №18-1219зп ОСОБА_3 дійсно працював в Генеральній прокуратурі України на посаді старшого прокурора відділу та заробітна плата з 01.01.2016 року згідно постанов Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 від 09.12.2015 року №1013 та від 27.07.2016 року №488, складається з посадового окладу - 2812,00 грн., надбавки за класний чин 135,00 грн., надбавки за вислугу років 984,00 грн. щомісячної премії 10177,83 грн., надбавки за виконаним особливо важливої роботи 3616,70 грн., надбавки за доступ до державної таємниці 2811,20 грн., матеріального допомоги на оздоровлення (1/12) - 652,434 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб (1/12) - 652,143 грн. Всього 19311,79 грн.

Рішенням Відповідача від 13.09.2016 року №6870/03 ОСОБА_2 фактично відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, оскільки згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VІІ, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а тому пенсії за цим Законом не призначаються та раніше призначені пенсії не перераховуються.

Як вбачається із ч. 1, 2, 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 17.01.2002 р., чинної на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 р., у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 р., мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 р. на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 17.01.2002 р., чинної на час призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

При цьому, при перерахунку позивачу пенсії відповідачем було застосовано ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 02.03.2015 р., згідно якої пенсія призначається та не перевищує розміру 60% від суми місячної заробітної плати.

Суд вважає, що внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру» від 02.03.2015 р. повинні застосовуватись до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу вищевказаних змін.

Згідно з ч. 17 ст. 50-1 цього Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 17.01.2002 р., чинної на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 міс. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до відповідача, позивач просив зробити перерахунок пенсії, а тому, відповідач повинен був провести перерахунок, керуючись ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Як вбачається з ст. 22, 92 ч. 1 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Суд вважає, що посилання відповідача на внесені зміни до положень ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», щодо призначення та перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ є необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Таким чином суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу ОСОБА_2 пенсію, згідно довідки Генеральної прокуратури України, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 17.01.2002 р. з розрахунку 90% середнього заробітку.

У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

У відповідності до вимог ч. 2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги щодо зобов'язання перерахувати пенсію із 09.09.2016 р. без обмеження граничного розміру пенсії є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають частковому задоволенню в частині перерахунку пенсії з 09.09.2016 р.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ст. 2, 5, 6, 17, 71, ст. 159-163 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001р «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» відповідно до довідки Генеральної прокуратури України від 09.09.2016р № 18-1219зп у розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмежень граничного розміру пенсії, починаючи з 09.09.2016р.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 днів.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

З мотивованою постановою суду сторони по справі зможуть ознайомитись 05.12.2016р.

Суддя: ОСОБА_4