ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2016 року
Справа № 912/4014/16
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Шевчук О.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/4014/16
за позовом Державного підприємства "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою",
до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області,
про стягнення 446501,00 грн,
за участю представника позивача - юриста Овчаренка А.В., довіреність №01/18-481 від 10.08.2016.
Державне підприємство "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" звернулось до Господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою про стягнення з Головного управління Держгеокадстру у Кіровоградській області заборгованості за надані послуги в сумі 446501,00 грн, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.
Позов мотивовано невиконанням відповідачем своїх зобов'язань щодо здійснення своєчасної та в повному обсязі оплати вартості наданих послуг за договором № 9806 надання послуг з проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності від 10.10.2013.
Ухвалою господарського суду від 28.10.2016 подану позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 912/4014/16; розгляд справи в судовому засіданні призначено на 29.11.2016 та витребувано від сторін необхідні для розгляду справи по суті докази.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.29). Правом участі у судовому засіданні відповідач не скористався.
Натомість останнім надано до господарського суду письмове пояснення, в якому Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області зазначило про те, що 10.10.2013 між Управлінням Держземагентства у Кіровоградській області та Державним підприємством "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" було укладено договір № 9806 надання послуг з проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відповідно до якого було проведено інвентаризацію земель та земельних ділянок державної власності загальною площею 5391 га. Однак, в умовах жорстокої фінансової економії бюджетних коштів та враховуючи постійне зменшення видатків на утримання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на даний час здійснити оплату послуг наданих по цьому немає можливості. Відповідач зазначає, що ним було направлено до Держгеокадастру України інформацію щодо наявності заборгованості та повідомлено про необхідність погашення заборгованості. З урахуванням викладеного відповідач просить відкласти розгляд справи на іншу дату, у зв'язку необхідністю додаткового часу для погашення боргу.
Доказів на підтвердження викладених обставин до письмових пояснень не додано.
Господарський суд не вбачає підстав для задоволення клопотання про відкладення з огляду на наступне.
Враховуючи те, що норми статті 65 Господарського процесуального кодексу України щодо вчинення суддею дій по витребуванню від сторін документів, відомостей, висновків, необхідних для вирішення спору кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а пункт 3 частини 1 статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства - свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарський суд вважає, що відповідачу були створені належні умови для надання ним доказів в обґрунтування своєї правової позиції.
Застосовуючи згідно із частиною 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи частину 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, господарський суд враховує, що праву особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку відповідає обов'язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватися від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v.Spain) від 07.07.1989).
Представник позивача у судовому засіданні 29.11.2016 позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Зважаючи на те, що наявні матеріали справи є достатніми для всебічного, повного і об'єктивного розгляду справи, господарський суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача у судовому засіданні відповідно до приписів статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд,
ВСТАНОВИВ:
Станом на день подання позову та розгляду справи по суті Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є правонаступником Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області, враховуючи наступне.
Організацію, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України визначено Законом України "Про центральні органи виконавчої влади". Частиною 7 статті 5 цього Закону встановлено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України.
Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (надалі - Порядок).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.
Пунктом 6 Порядку визначено, що права та обов'язки органів виконавчої влади переходять до утвореного органу виконавчої влади у разі перетворення органу виконавчої влади.
При цьому, згідно пункту 7 Порядку майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.
Згідно з пунктом 12 Порядку орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" здійснено реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів України шляхом перетворення його в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
В пунктах 5, 6 цієї постанови установлено, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються. Права та обов'язки центральних органів виконавчої влади, що ліквідуються, передаються відповідним центральним органам виконавчої влади, на які цією постановою покладено функції з реалізації державної політики у відповідній сфері. Центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються.
25.09.2014 проведено державну реєстрацію юридичної особи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру від 14.01.2015 №15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 5 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" утворено територіальний орган Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградської області як юридичну особу публічного права (Додаток № 1 до постанови), в свою чергу Головне управління Держземагенства у Кіровоградської області, як територіальний орган Державного агентства земельних ресурсів реорганізовано шляхом його приєднання до відповідного територіального органу Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, а саме утвореного Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (Додаток № 2 до постанови).
Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області діє відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Таким чином, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є належним відповідачем у даній справі, оскільки, як правонаступник, відповідає за всіма зобов'язаннями Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області.
10.10.2013 між Управлінням Держземагентства у Кіровоградській області (Замовник) та Державним підприємством "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (Виконавець) укладено договір №9806 надання послуг з проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (надалі - Договір № 9806, а.с 15-19).
Відповідно до пункту 1.1. Договору №9806 Виконавець зобов'язується у 2013 році надати Замовнику послуги з проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Новоукраїнського району площею 5391 га, та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою (71.12.1 – послуги інженерні), відповідно до Технічного завдання (Додаток №1), яке є невід'ємною частиною цього Договору, а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги.
Ціна цього договору становить 636019,00 грн з ПДВ (пункт 3.1. Договору №9806).
Відповідно до розділу 4 Договору №9806 оплата наданих послуг проводиться Замовником після пред'явлення Виконавцем рахунка на оплату послуг та підписаного сторонами акта приймання-передачі наданих послуг, або шляхом поетапної оплати Замовником наданих послуг (пункт 4.1.).
Строк (термін) надання послуг визначено до 20 грудня 2013 року згідно з Календарним планом (Додаток №2), який є невід'ємною частиною цього договору (пункт 5.1. Договору №9806).
Місцем надання послуг визначено: 25006, Україна, м. Кіровоград, вул. Тимірязєва, 84 к. 315 (пункт 5.2. Договору №9806).
Відповідно до пункту 5.3. Договору №9806 після завершення робіт Виконавець передає Замовнику акт приймання-передачі наданих послуг у 2-х примірниках та 3 примірники документації, передбаченої Технічним завданням на виконання робіт та умовами договору.
Згідно розділу 6 Договору №9806 Виконавець зобов'язаний забезпечити надання послуг у строки, визначені цим договором, які відповідають умовам, установленим розділом "Якість послуг" цього договору та технічним завданням на виконання робіт, Замовник же зобов'язаний своєчасно і у повному обсязі сплачувати за надані послуги, приймати надані послуги згідно з актом приймання-передачі.
Замовник також має право зменшувати обсяг закупівель послуг та загальну вартість цього договору зокрема з урахуванням реального фінансування видатків. У такому разі сторони вносять відповідні зміни до цього договору (пункт 6.2.3. Договору №9806).
Даний договір набирає чинності з дня підписання його Сторонами і діє до 31.12.2013 (пункт 8.1. Договору №9806).
Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений печатками.
Крім того, на виконання умов Договору №9806 між сторонами підписано: Технічне завдання на виконання робіт з інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Новоукраїнського району загальною площею 5391 га та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою (Додаток №1), яке погоджено Виконавцем та затверджено Замовником (а.с. 17-18); Додаток №2 до Договору, яким є Календарний план виконання робіт згідно договору №9806 від 10.10.2013, який містить найменування робіт (етапів), терміни виконання і вартість робіт. Згідно даного додатку землевпорядні вишукування та польові геодезичні роботи виконуються в термін 10.10.2013 - 11.11.2013. Виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель виконується в термін 12.11.2013-20.12.2013. Загальна вартість робіт разом з ПДВ становить 636019,00 грн. Календарний план підписано представниками сторін та скріплено печатками (а.с. 19).
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, Виконавець свої зобов'язання за Договором № 9806 виконав у повному обсязі, що підтверджується підписаним сторонами та скріпленим печатками Актом здачі-прийняття робіт № 1 від 15.11.2013 (а.с. 20).
Відповідно до пункту 4.1. Договору № 9806 оплата наданих послуг проводиться Замовником після пред'явлення Виконавцем рахунка на оплату послуг та підписаного сторонами акта приймання-передачі наданих послуг, або шляхом поетапної оплати Замовником наданих послуг.
Проте, відповідач свої зобов'язання за Договором № 9806 щодо оплати наданих послуг виконав частково та станом на день подання позову та розгляду справи за ним рахується заборгованість в сумі 446501,00 грн.
Існування вказаної заборгованості відповідачем не заперечується та підтверджується актом звірки взаємних розрахунків між сторонами станом на 07.10.2016 (а.с. 25).
Вищезазначене стало підставою для застосування позивачем заходів досудового врегулювання спору. Так, 30.01.2016 позивачем на адресу відповідача була направлена претензія № 01/18-138 щодо сплати заборгованості за Договором №9806 (а.с. 21). Вказана вимога була отримана відповідачем, що підтверджується відповідним штемпелем відповідача від 30.01.2014 (а.с. 23).
Відповідачем не було надано відповіді на вище зазначену претензію та не вжито ніяких дій спрямованих на належне виконання своїх зобов'язань.
Вказані обставини та відсутність доказів сплати вартості послуг стали підставою для звернення позивача до господарського суду з позовом у даній справі.
При вирішенні спору, господарський суд враховує наступне.
За пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 202 названого Кодексу, правочинами є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків; правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори); дво- чи багатосторонніми правочинами є погоджена дія двох або більше сторін.
Відповідно до частини 2 статті 509, статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу і має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно положень частини 1 статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до частини 1 статті 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов’язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
На виконання пункту 4.1. Виконавець пред’явив рахунок на оплату послуг, до рахунка додано Акт приймання-передачі наданих послуг, який підписаний Замовником без зауважень.
Однак, відповідач перерахував позивачу за виконані послуги лише 189518,00 грн.
Всупереч вимогам чинного законодавства та Договору № 9806 Замовник не сплатив Виконавцю суму 446501,00 грн.
За частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Статтями 610, 612 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання); боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу.
Згідно частини 1 статті 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов’язаннями, а статтями 525, 526 Цивільного кодексу України і статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Умови Договору № 9806 щодо продовження, зміни строків оплати вартості наданих послуг у разі зняття, перенесення, затримки кошторисних призначень (пункти 4.4., 4.5.) не підлягають застосуванню, а пояснення відповідача щодо відсутності у нього коштів на виконання Договору, господарський суд вважає необґрунтованими, оскільки відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення відповідача від виконання своїх грошових зобов'язань за договором відповідно до приписів частини другої статті 617 Цивільного кодексу України та частини 2 статті 218 Господарського кодексу України. За вказаними нормами особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, відсутність у боржника необхідних коштів.
Така правова позиція відповідає статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та рішенням Європейського суду з прав людини зі справи "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005 та зі справи "Бакалов проти України" від 30.11.2004.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 15.05.2012 у справі № 11/446.
Щодо положення пункту 8.1. Договору про його дію до 31.12.2013, то господарський суд враховує положення частини 4 статті 631 Цивільного кодексу України, відповідно до якого закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
З огляду на викладене, вимоги позивача про стягнення з Головного Управління Держгеокадстру у Кіровоградській області заборгованості з оплати вартості наданих послуг за Договором № 9806 від 10.10.2013 у розмірі 446501,00 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у сумі 6697,51 грн покладається на відповідача.
Керуючись статтями 32, 33, 43, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25030, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26, ідентифікаційний код 39767636) на користь Державного підприємства "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (25030, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26, ідентифікаційний код 00700186) - 446501,00 грн боргу та 6697,51 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Копію рішення направити відповідачу (м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26).
Повне рішення складено 05.12.2016.
Суддя О.Б. Шевчук