Постанова № 63153485, 01.12.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2016
Номер справи
164/1522/16-а
Номер документу
63153485
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2016 року Справа № 876/7207/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Матковської З.М.,

суддів: Затолочного В.С., Каралюса В.М.,

при секретарі судового засідання: Дутка І.С.

за участю представників відповідачів Сасовського Р.І., Омельчука С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області та Головного управління Національної поліції у Волинській області на постанову Маневицького районного суду Волинської області від 23 серпня 2016 року у адміністративній справі №164/1522/16-а за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Національної поліції у Волинській області про спонукання провести перерахунок пенсії по втраті годувальника,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернулась в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Національної поліції у Волинській області про спонукання провести перерахунок пенсії по втраті годувальника.

Постановою Маневицького районного суду Волинської області від 23 серпня 2016 року позов задоволено частково. Визнано відмову Головного управління Національної поліції у Волинській області направити інформацію до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про зміни грошового забезпечення годувальника ОСОБА_4 на виконання постанови КМ України №988 від 11.11.2015 року, для перерахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_3 з 01.01.2016 року, протиправною. Зобов'язано Головне управління Національної поліції у Волинській області направити інформацію до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про зміни грошового забезпечення годувальника ОСОБА_4 на виконання постанови КМ України №988 від 11.11.2015 року, для перерахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_3 з 01.01.2016 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області на підставі ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року - провести перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_3, з врахуванням в грошовому забезпеченні померлого годувальника розмірів грошового забезпечення, встановлених КМ України №988 від 11.11.2015 року з 01.02.2016 року по даний час та продовжувати в подальшому нараховувати та виплачувати пенсію по втраті годувальника з урахуванням в грошовому забезпеченні складових грошового забезпечення, встановлених постановою КМ України №988 від 11.11.2015 року.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, відповідачами подані апеляційні скарги, в яких зазначають, що постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, прийнятою з порушенням норм матеріального права та невірним встановлення обставин у справі. Зокрема зазначає, що позивач не має права на перерахунок пенсії в зв'язку з прийняттям Постанови КМУ №988 від 11.11.2015 тому що нею не змінений розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення та не вводились нові додаткові види грошового забезпечення. Цією постановою вперше встановлені види і розміри грошового забезпечення поліцейських. Просять постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

В судовому засіданні апеляційного розгляду справи представники відповідачів апеляційні скарги підтримали з підстав зазначених у скаргах, просили постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Позивач в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату судового засідання. Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується наступне. ОСОБА_3 перебуває на обліку в ГУПФ України у Волинській області та отримує пенсія по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суд першої інстанції позов задовольнив частково з тих підстав, що позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції»

Проте колегія суддів апеляційного суду вважає висновки суду першої інстанції невірними та такими, що не відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку №45, на підставі зазначеного в п. 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Таким чином, обов'язку повідомити Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам, у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015, у Пенсійного фонду України не виникло.

Територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу. Таку ж правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України у справі №К/800/44242/13 (ухвала від 22.05.2014 року).

За таких обставин вимога позивача визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України стосовно невиконання ним ч. 3 ст. 63 Закону №2262 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону є безпідставною.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» та постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення Національної поліції України» №641 від 02.09.2015 Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністерство внутрішніх справ України згідно із законом.

Згідно з п. 14 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №877 від 28.10.2015, Національна поліція є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.

Структура Міністерства внутрішніх справ України затверджена ст. 1 Закону України «Про загальну структуру і чисельність Міністерства внутрішніх справ України» і не містить такого органу, як Національна поліція України.

З наведеного видно, що Національна поліція України є центральним органом виконавчої влади, юридичною особою публічного права і не входить до структури Міністерства внутрішніх справ України.

Відповідно до п. 5 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» Закон України «Про міліцію» визнано таким, що втратив чинність.

16.09.2015 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ». Пунктом 1 вказаної постанови передбачено утворення, як юридичних осіб публічного права, територіальних органів Національної поліції. Пунктом 2 цієї ж постанови передбачена ліквідація, як юридичних осіб публічного права, територіальних органів Міністерства внутрішніх справ.

З аналізу вищенаведених норм слідує, що має місце ліквідація однієї юридичної особи без переходу прав і обов'язків у порядку правонаступництва до інших юридичних осіб, тобто є припинення всіх прав і обов'язків територіальних органів Міністерства внутрішніх справ без визначення правонаступників.

Відповідно до п. 3 Порядку №45, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Закон України «Про Національну поліцію» набрав чинності 07.11.2015, а постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015 - 02.12.2015.

Як зазначено в Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 справа №1-7/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015 не змінюються оклади для поліцейських, а вперше встановлюються, а тому вищезазначену постанову Кабінету Міністрів України не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, як цього вимагає положення ст. 63 Закону №2262, оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії незалежної України.

Таким чином, висновок суду першої інстанції щодо застосування положень п. 24 постанови Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №3-1 від 30.01.2007 для перерахунку пенсії позивачу та незастосування положень постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» №45 від 13.02.2008 є помилковим, оскільки ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 визначено, що перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення повинні бути законними і обґрунтованими.

Судом першої інстанції порушено норми матеріального права та неповно з'ясовано обставини, що призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає скасуванню з підстав визначених ст. 202 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 205 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги відповідачів підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню та апеляційним судом приймається нова постанова про відмову в задоволенні позову з наведених вище підстав.

Керуючись статтями 160 ч. 3, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області та Головного управління Національної поліції у Волинській області - задовольнити.

Постанову Маневицького районного суду Волинської області від 23 серпня 2016 року у адміністративній справі №164/1522/16-а - скасувати та прийняти нову постанову якою в задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а у разі складення в повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддя З.М. Матковська

Судді В.С. Затолочний

В.М. Каралюс

Повний текст постанови складено 02.12.2016р.