Справа № 815/5457/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л. І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» державного агентства резерву України до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» державного агентства резерву України з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001481402 від 11.10.2016 року.
Представник позивача в судове засідання з’явився. З наданих до суду пояснень на попередніх судових засіданнях та з позову вбачається, що позивач просить скасувати спірне податкове повідомлення-рішення з підстав не проведення в 2015 році контрольованих операцій та відсутності необхідності, в даному випадку, подавати звіт про контрольовані операцій за 2015 рік, що свідчить про неправомірність застосування до позивача штрафних санкцій за не подання такого звіту.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився. З заперечень на позов (аркуші справи 28-34) та наданих пояснень представником відповідача в попередніх засіданнях, вбачається, що відповідач не погоджується із відсутністю у позивача в 2015 році контрольованих операцій, а тому штрафні санкції за неподання звіту про такі операції за 2015 рік нараховані податковим органом правомірно.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України суд має право розглянути справу у письмовому провадженні, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України, неявку в судове засідання представника відповідача, відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Державною податковою інспекцією у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області в період з 01.09.2016 року по 21.09.2016 року проведена документальна позапланова виїзна перевірка ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» державного агентства резерву України з питань дослідження господарських операцій на предмет здійснення платником податків контрольованих операцій за встановлення факту подання/неподання Звіту про контрольовані операцій за 2015 рік, за результатами якої складений акт перевірки №2675/15-54-14-02/05519327 від 28 вересня 2016 року (аркуші справи 6-11).
Зазначеною перевіркою встановлено порушення ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» державного агентства резерву України п. п. 39.2.1.2 п. п. 39.2.1 п. 39.2, п. п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України, тобто, не надання Звіту про контрольовані операцій за 2015 рік.
Позивач не погодився з висновками акту перевірки та підписав його із запереченнями, які надані до податкового органу 03.10.2016 року (аркуші справи 12-13), проте заперечення позивача не прийняті до уваги та Державною податковою інспекцією у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення №0001481402 від 11 жовтня 2016 року, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 365400 грн. (аркуш справи 14).
Як вбачається з акту перевірки №2675/15-54-14-02/05519327 від 28 вересня 2016 року, підставою для висновків про порушення позивачем вимог податкового законодавства є здійснення ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» державного агентства резерву України в 2015 році господарських операцій з компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія), які підпадають під критерії контрольованих, зокрема, загальна сума доходу позивача за рік перевищує 50 млн. грн., Швейцарська Конфедерація входить до переліку держав, які відповідають критеріям, встановленим ст. 39 Податкового кодексу України, реалізацію товарів більше ніж на 5 млн. грн. компанії нерезиденту «ETALON SA» (Швейцарія), проте звіт про такі операції позивач в 2015 році не надав.
Суд вважає викладені в акті перевірки висновки податкового органу обґрунтованими, з огляду на наступне.
Між позивачем та компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія) 04.04.2014 року укладений контракт №WB/01/14, за яким позивач має поставити «ETALON SA» (Швейцарія) висівки пшеничні гранульовані українського походження. Згідно ВМД за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року позивачем експортовано зазначений товар загальною фактурною вартістю 22999999,50 грн. в кількості 9240000 кг. Реалізація товару за цим договором відображена проводкою Дт362 Кт312 на суму 21282327,60 грн.
Між позивачем та компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія) 02.02.2015 року укладений контракт №WB/01/15, за яким позивач має поставити «ETALON SA» (Швейцарія) висівки пшеничні гранульовані українського походження. Згідно ВМД за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року позивачем експортовано зазначений товар загальною фактурною вартістю 2697890,60 грн. в кількості 1200000 кг. Реалізація товару за цим договором відображена проводкою Дт362 Кт312 на суму 2707133,37 грн.
Між позивачем та компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія) 27.03.2014 року укладений контракт №FA-14, за яким позивач має поставити «ETALON SA» (Швейцарія) кормову добавку українського походження. Згідно ВМД за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року позивачем експортовано зазначений товар загальною фактурною вартістю 1391998,42 грн. в кількості 470000 кг. Реалізація товару за цим договором відображена проводкою Дт362 Кт312 на суму 1030960,42 грн.
Між позивачем та компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія) 16.03.2015 року укладений контракт №FA-15, за яким позивач має поставити «ETALON SA» (Швейцарія) кормову добавку українського походження. Згідно ВМД за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року позивачем експортовано зазначений товар загальною фактурною вартістю 1180933,32 грн. в кількості 500000 кг. Реалізація товару за цим договором відображена проводкою Дт362 Кт312 на суму 1123956,31 грн.
Таким чином, загальний обсяг експортних операцій за 2015 рік з компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія) складає 11410000 кг на суму 28270821,84 грн., загальна сума валютної виручки складає 25655116,69 грн. (1242680 доларів США).
Сторонами визнається, що позивачем реалізовано компанії нерезиденту «ETALON SA» (Швейцарія) висівки пшеничні та кормові добавки за експортними операціями за ВМД №500040406/2015/001068 від 13.02.2015 року на суму 7108077,01 грн., №500040406/2015/001996 від 23.03.2015 року на суму 4801613,64 грн., №500040406/2015/002588 від 24.04.2015 року на суму 226890,51 грн., №500040406/2015/002589 від 24.04.2015 року на суму 5461529,67 грн., №500040406/2015/002919 від 14.05.2015 року на суму 5401888,67 грн., №500040406/2015/003676 від 03.07.2015 року на суму 2697890,60 грн., №500040406/2015/001069 від 13.02.2015 року на суму 1391998,42 грн., №500040406/2015/004014 від 27.07.2015 року на суму 1180933,32 грн. (аркуші справи 47, 61-77).
Загальна сума доходу позивача за 2015 рік складає 200252000 грн., за даними Декларації з податку на прибуток за 2015 рік (уточненої), тобто, перевищує 50 млн. грн.
Відповідно до положень п. п. 39.2.1.1, 39.2.1.2, 39.2.1.7 п. п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла в період з 01.01.2015 року по 13.08.2015 року) контрольовані операції є господарські операції, які впливають на об’єкт оподаткування сторін (сторони) таких операцій, що здійснюються платниками податків з пов’язаними особами – нерезидентами; господарські операції з продажу товарів через комісіонерів – нерезидентів; господарські операції, які впливають на об’єкт оподаткування платника податків, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), яка включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Під час визначення такого переліку Кабінет Міністрів України враховує такі критерії: держави (території), у яких ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні; держави, які не розкривають у публічному доступі інформацію про структуру власності юридичних осіб; держави, з якими Україною не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією
Такий перелік держав (територій) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, оприлюднює щороку в офіційних друкованих виданнях та на офіційному веб-сайті із зазначенням ставок податку на прибуток підприємств (корпоративний податок). Інформація про зміну ставок оприлюднюється протягом трьох місяців з дати їх зміни.
Господарські операції визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови: загальний обсяг доходу платника податків та/або його пов’язаних осіб від усіх видів діяльності, що враховується під час визначення об’єкта обкладення податком на прибуток підприємств, перевищує 20 млн. гривень за відповідний податковий (звітний) календарний рік; обсяг групи таких господарських операцій платника податків та/або його пов’язаних осіб з одним контрагентом перевищує 1 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість) або 3 відсотки доходу, що враховується під час визначення об’єкта обкладення податком на прибуток підприємств, платника податків за відповідний податковий (звітний) рік.
Відповідно до положень п. п. 39.2.1.1, 39.2.1.2, 39.2.1.7 п. п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла в період з 13.08.2015 року по теперішній час) змінилися критерії включення держави (території) до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Так, під час визначення переліку Кабінет Міністрів України враховує такі критерії: держави (території), у яких загальна ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні; держави, з якими Україною не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією.
Операції з контрагентом, зареєстрованим у державі (на території), включеній до зазначеного переліку, визнаються контрольованими з дати включення держави (території) до такого переліку.
Крім того, в новій редакції Податкового кодексу України господарські операції визнаються контрольованими, якщо виконуються дві умови: річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік; обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
При цьому, відповідно до положень ст. 39.4 Податкового кодексу України, як в редакції з 01.01.2015 року, так і в редакції з 13.08.2015 року платники податків, обсяг контрольованих операцій яких з одним контрагентом перевищує 5 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість), зобов’язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, що настає за звітним, засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Суд звертає увагу, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №1042-р Швейцарська Конфедерація була включена до переліку держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні.
Зазначене розпорядження втратило чинність на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.05.2015 року №449-р, яким Швейцарську Конфедерацію також включено до переліку держав (територій), які відповідають критеріям, встановленим п. п. 39.2.1.2 п. п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України.
Зазначене розпорядження втратило чинність на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року №977-р, яким Швейцарську Конфедерацію виключено з переліку держав (територій), які відповідають критеріям, встановленим п. п. 39.2.1.2 п. п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України.
Таким чином, в 2015 році Швейцарська Конфедерація була включена до переліку держав (територій), які відповідають критеріям, встановленим п. п. 39.2.1.2 п. п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України з 01.01.2015 року по 16.09.2015 року, а тому операції з компанією нерезидентом, зареєстрованим на її території в разі відповідності умовам, передбаченим п. п. 39.2.1.7 п. п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України є контрольованими.
З матеріалів справи вбачається, що загальна сума доходу позивача за 2015 рік складає 200252000 грн. та господарські операції позивача з компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія) за 2015 рік складають 28270821,84 грн., а тому суд приходить до висновку про наявність у позивача в 2015 році контрольованих операцій.
Оскільки обсяг контрольованих операцій позивача з компанією нерезидентом «ETALON SA» (Швейцарія) перевищує 5 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість), він зобов’язаний був до 1 травня року, що настає за звітним, подати звіт про контрольовані операції у відповідності до ст. 39.4 Податкового кодексу України, проте, такий звіт позивачем до податкового органу не поданий, а тому відповідач у відповідності до вимог законодавства правомірно нарахував ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» державного агентства резерву України штрафні санкції за податковим повідомленням-рішенням №0001481402 від 11.10.2016 року.
Посилання позивача на те, що Кабінетом Міністрів України не було визначено переліку держав (територій), які відповідають критеріям, встановленим п. п. 39.2.1.2 п. п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України до 15.05.2015 року, суд не приймає до уваги, оскільки розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №1042-р діяло до цієї дати та втратило чинність на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.05.2015 року №449-р.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» державного агентства резерву України не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства та не підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати розподіляються відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» державного агентства резерву України до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001481402 від 11.10.2016 року – відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Л.І. Свида