——————————————————————
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2016 р.
м.Одеса
Справа № 814/1549/16
Категорія: 4
Головуючий в 1 інстанції: Марич Є. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.
суддів – Домусчі С.Д., Єщенка О.В.
за участю секретаря – Алексєєвої Т.Н.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2016 за адміністративним позовом Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Миколаївської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна» третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Миколаївська обласна організація фізкультурно-спортивного товариства «Україна» до Відділу з питань фізичної культури і спорту Миколаївської обласної державної адміністрації, Головного управління Державної казначейської служби у Миколаївській області, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Міністерство молоді та спорту України; Миколаївська обласна державна адміністрація про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом та, посилаючись на порушення відповідачем: постанови Кабінету Міністрів України №254 про затвердження порядку та умов надання в 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на часткове фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл, які до 2015 року отримували підтримку з фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, не врахування того, що Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа (надалі – Спортивна школа) включена до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів, та між Головним управлінням Державної казначейської служби у Миколаївській області (надалі – Казначейська служба) і позивачем укладено договір № 175 від 27 квітня 2015 про здійснення розрахунково-касового обслуговування; проігноровано рішення Миколаївської обласної ради №12 від 25 грудня 2015 про виділення коштів на фінансування Спортивної школи у 2016 році, просив суд: визнати протиправними дії Відділу з питань фізичної культури та спорту Миколаївської обласної державної адміністрації (надалі – Відділ) щодо припинення фінансування Спортивної школи; зобов’язати Відділ та Казначейську службу поновити фінансування діяльності позивача з 01 липня 2016 в межах субвенційного призначення на 2016 рік відповідно до лімітної довідки про бюджетні асигнування та кредитування на 2016 рік та плану використання бюджетних коштів на 2016 рік у розмірі 682400 грн.
За наслідками розгляду адміністративного позову Миколаївським окружним адміністративним судом 21 вересня 2016 ухвалено постанову про відмову Спортивній школі у задоволенні позову.
Приймаючи означене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем, як головним розпорядником бюджетних коштів обласного бюджету при прийнятті рішення про припинення фінансування Спортивної школи не порушено норм діючого законодавства України.
В апеляційній скарзі Спортивна школа, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, просить скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове – про задоволення позову.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач вказав на помилкове застосування судом ст. 89 Бюджетного кодексу України, яка регулює видатки, що здійснюються з бюджетів, створених згідно до Закону та перспективним планом формування територій громад, оскільки вказана норма не регулює спірні відносини.
На переконання Спортивної школи спірні відносини врегульовано ст. 90 Бюджетного Кодексу України, п.п. а, п.6 ч. 1 цієї статті передбачає, що до видатки, які здійснюються з обласного бюджету, належать видатки на фізичну культуру і спорт програми з розвитку фізичної культури і спорту (утримання та навчально-тренувальна робота дитячо-юнацьких спортивних шкіл усіх типів обласного значення), фінансова підтримка обласних осередків всеукраїнських громадських організацій, фізкультурно-спортивної спрямованості.
З цього позивач робить висновок, що посилання на обов'язок засновника Спортивної школи надати фінансування є безпідставним, оскільки саме Миколаївська обласна організація фізкультурно-спортивного товариства «Україна» (надалі – Товариство) повинна фінансуватися за рахунок обласного бюджету.
Крім вищезазначеного, позивач вказав на те, що рішення Відділу про припинення фінансування діяльності Спортивної школи не приймалось та не було йому надано, а про його існування він дізнався з листа відповідача №04-607 від 30 липня 2016.
Також, на погляд позивача, судом першої інстанції зроблено невірний висновок стосовно припинення фінансування школи, як заходу оптимізації спортивних шкіл та законний спосіб наповнення бюджету.
Позивач вважає, що результати перевірки діяльності спортивної школи (з 19 квітня 2016 по 22 квітня 2016) комісією з громадських діячів є нікчемними та не можуть бути підставою для припинення фінансування школи.
В письмових запереченнях Відділ спростовує доводи апеляційної скарги, вказуючи на законність ухваленого рішення та просить його залишити без змін.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
З матеріалів справи убачається, що 25 січня 1992 Обласною ради спортивного товариства профспілок “Україна” було прийнято рішення №55 про відкриття Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи. 01 березня 2001 Спортивна школа була зареєстрована у Державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Згідно статуту Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа є неприбутковою організацією, не має на меті отримання прибутків та створена з метою виконання соціально-важливих функцій позашкільного спортивного закладу.
Відповідно до ст. 10 Закону України “Про фізичну культуру і спорт”: «…Дитячо-юнацькі спортивні школи створюються та діють відповідно до положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Засновниками дитячо-юнацьких спортивних шкіл можуть бути, зокрема:
центральні органи виконавчої влади;
місцеві державні адміністрації;
органи місцевого самоврядування;
фізкультурно-спортивні товариства, інші громадські організації фізкультурно-спортивної спрямованості;
підприємства, установи, організації України та їх об'єднання;
громадяни України.
Організаційно-методичне забезпечення дитячо-юнацьких спортивних шкіл здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту…».
Відповідно до п. 55 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 N 993, також визначено, що фінансування спортивної школи здійснюється за рахунок коштів власника (засновника) та/або відповідного бюджету, інших джерел, не заборонених законодавством.
Отже, наведене дає підстави стверджувати, що фінансування спортивних шкіл може бути здійснене як за рахунок власника (засновника) так із залученням коштів відповідного бюджету.
Разом з тим, до 1 січня 2015 фінансування витрат, спрямованих на виплату заробітної плати працівникам дитячо-юнацьких спортивних шкіл, засновниками яких є фізкультурно-спортивні товариства, здійснював Фонд соціального страхування із тимчасової втрати працездатності.
Однак, Законом України від 28 грудня 2014 №77-УІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці” було визначено, що з 1 січня 2016 з переліку видатків, що здійснювались за рахунок коштів Фонду, виключені видатки на фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл.
Відповідно до п.п. а, п. 6, ч.1 статті 90 Бюджетного Кодексу України «До видатків, що здійснюються з бюджету Автономної Республіки Крим і обласних бюджетів, належать видатки на:
6) фізичну культуру і спорт:
а) програми з розвитку фізичної культури і спорту (утримання та навчально-тренувальна робота дитячо-юнацьких спортивних шкіл усіх типів республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення (крім шкіл, визначених у підпункті "б" цього пункту), заходи з фізичної культури і спорту республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення), фінансова підтримка республіканського Автономної Республіки Крим та обласних осередків всеукраїнських громадських організацій фізкультурно-спортивної спрямованості».
Згідно з Порядком та умовами надання в 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на часткове фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл, які до 2015 року отримували підтримку з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 № 254, визначено механізм надання в 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на часткове фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл, які до 2015 року отримували підтримку з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
На виконання вимог Закону постановою Кабінету Міністрів України №254 від 31 березня 2015 доручено місцевим державним адміністраціям:
1) вжити заходів до:
фінансування видатків дитячо-юнацьких спортивних шкіл починаючи із січня 2015 р., не допускаючи прострочення заборгованості;
забезпечення належного фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл та передбачення на наступні бюджетні періоди у відповідних місцевих бюджетах коштів для їх утримання та проведення навчально-спортивної роботи;
2) забезпечити оптимізацію мережі дитячо-юнацьких спортивних шкіл за погодженням з Міністерством молоді та спорту із збереженням чисельності учнівського і тренерського складу та матеріально-технічної бази.
Миколаївською обласною радою 25 грудня 2016 було прийнято рішення №12 «Про обласний бюджет Миколаївської області на 2016 рік». 10 червня 2016 прийнято рішення №5 «Про внесення змін до обласного бюджету Миколаївської області на 2016 рік». Наведеними рішеннями визначено на 2016 рік: «надання фінансової підтримки дитячо-юнацьким спортивним школам, засновниками яких є фізкультурно-спортивні товариства у сумі 2652500 грн.».
Відтак, твердження позивача про цільове виділення з обласного бюджету коштів, саме на фінансову підтримку Спортивної школи у розмірі 682400 грн. – є не вірним.
Наведеними вище рішеннями Миколаївської обласної ради надано фінансову підтримку всім дитячо-юнацьким школам фізкультурно-спортивних товариств, засновниками яких є фізкультурно-спортивні товариства.
При цьому, в нормативно правовому акті зазначено, що головним розпорядником виділених коштів – є Відділ з питань фізичної культури і спорту обласної державної адміністрації. Тобто, саме цей орган вирішує питання розподілу виділеної фінансової підтримки.
Таким чином, суд апеляційної інстанції не може погодитися з твердженнями позивача про законодавчо визначений обов'язок обласної ради здійснювати фінансування дитячо-юнацьких шкіл, засновниками яких є фізкультурно-спортивні товариства. Фінансування таких шкіл повинно здійснюватися засновниками. Органи місцевого самоврядування можуть надавати фінансову підтримку.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що терміни «фінансова підтримка» і «бюджетне фінансування» не є тотожними і розрізняються за ознакою зобов’язань по їх виконанню та можливості по втіленню бажань.
Закон України «Про фізичну культуру і спорт» надає право фізкультурно-спортивним товариствам, іншим громадським організаціям фізкультурно-спортивної спрямованості створювати дитячо-юнацькі школи, однак, пунктом 55 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 N 993, також визначено, що фінансування спортивної школи здійснюється за рахунок коштів власника (засновника). Держава, в цьому випадку, в залежності від своїх фінансових можливостей, може надавати допомогу фізкультурно-спортивним товариствам, іншим громадським організаціям фізкультурно-спортивної спрямованості. Обов'язок щодо фінансування покладається на орган місцевого самоврядування тільки відносно закладів державної або комунальної форми власності.
Відділ з питань фізичної культури і спорту обласної державної адміністрації, як орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері фізичної культури і спорту на території Миколаївської області, визначає пріоритетні напрямки своєї діяльності у межах встановлених бюджетних повноважень, враховуючи доведений граничний обсяг фінансового ресурсу на плановий бюджетній рік.
Статтею 22 Бюджетного кодексу України передбачено, що головний розпорядник коштів здійснює організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня у бюджетному процесі та забезпечує ефективне, результативне цільове використання бюджетних коштів.
За таких, визначених законом підстав, відповідно до розпорядження Голови Миколаївської обласної Державної адміністрації №80-р від 16 березня 2016 «Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 14 лютого 2015 №39-р «Про заходи щодо поповнення місцевих бюджетів Миколаївської області та економного використання бюджетних коштів», в період з 22 по 26 лютого 2016 Відділом було проведено перевірку стану організації навчально-тренувального процесу Спортивної школи. За наслідками перевірки складено довідку де зазначено, що заклад функціонує з порушенням чинного законодавства відносно організації роботи позашкільного навчального спортивного закладу. Це стосується кадрової роботи, роботи з тренерами, організації безпосереднього навчально-тренувального процесу. При перевірці виявлена неправильна та неповна фінансова звітність, а значна частка виділеної бюджетом фінансової допомоги (22%) витрачається на виплату заробітної плати керівництву закладу. При цьому, протягом останніх років жодного разу не було здійснено придбання ніякого спортивного інвентаря та обладнання. Протягом 2015-2016 років за рахунок Спортивної школи не було профінансовано жодного спортивного заходу.
Зважаючи на виявлені недоліки у використанні бюджетної фінансової допомоги, виконуючи розпорядження голови облдержадміністрації від 16 березня 2016 №80 «Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 14 лютого 2016 №39-р «Про заходи щодо наповнення місцевих бюджетів Миколаївської області та економного використання бюджетних коштів», начальником Відділу було прийнято рішення про припинення надання фінансової підтримки з обласного бюджету спортивним школам, засновниками яких є спортивні товариства. Залишок коштів, що не були перераховані спортивним школам, засновниками яких є спортивні товариства, а були перераховані спортивним школам комунальної власності територіальної громади Миколаївської області.
Отже, головним розпорядником бюджетних коштів, у межах своєї компетенції, вирішено питання розподілу виділеної фінансової підтримки.
З привиду тверджень Спортивної школи про відсутність рішень виконавчого органу місцевого самоврядування щодо припинення надання фінансової підтримки з обласного бюджету спортивним школам, засновниками яких є спортивні товариства, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
В позовній заяві, апеляційній скарзі та в наданих до суду поясненнях Спортивна школа вказує, що з 01 липня 2016 було припинено надання фінансової підтримки з обласного бюджету спортивним школам, засновниками яких є спортивні товариства. При цьому, позивач не звернув уваги на те, що припинення фінансування відбулося у зв’язку з відмовою начальника Відділу – розпорядника коштів, надати письмово, Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області, призначення стосовно перерахування коштів одержувачу бюджетних коштів – Спортивній школі. Тобто, рішення виконавчого органу місцевого самоврядування полягало у відмові від бюджетних зобов’язань.
Посилання позивача на відсутність погоджень з Міністерством молоді та спорту України питання припинення надання фінансової допомоги Спортивній школі, суд апеляційної інстанції відхиляє.
З статуту Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи затвердженого Миколаївською обласною організацією фізкультурно-спортивного товариства «Україна» у лютому 2015 убачається, що організаційно-правовою формою Спортивної школи є об’єднання громадян в організацію, у своїй діяльності, позивач, підпорядкований безпосередньо засновнику - Миколаївській обласній організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна», яка, у свою чергу, є громадською (неприбутковою) організацією та діє на принципах добровільності, самоврядності.
Звідси можна зробити висновок, що Міністерство молоді та спорту України не може втручатися в діяльність громадської організації та вирішувати за виконавчий органом місцевого самоврядування питання надання чи відмови у наданні фінансової допомоги громадським організаціям, при тому, що центральним органом державної влади такі кошти не виділялись.
Зважаючи на все вище викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що при розгляді справи судом правильно застосовані норми матеріального і процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідають чинному законодавству.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки базуються на невірному трактуванні позивачем фактичних обставин норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не убачається.
Керуючись: ст.. ст..185, 195, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи - залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2016 за адміністративним позовом Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи Миколаївської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна» до Відділу з питань фізичної культури і спорту Миколаївської обласної державної адміністрації, Головного управління Державної казначейської служби у Миколаївській області, про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії, – без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України на протязі двадцяти днів.
Суддя-доповідач:
Судді: