Постанова № 63137235, 30.11.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2016
Номер справи
815/5011/16
Номер документу
63137235
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/5011/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2016 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до Приватного підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася Державна екологічна інспекція в Одеській області з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» про застосування заходів реагування шляхом тимчасового призупинення господарської діяльності Приватного підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» до отримання дозволу на спеціальне водокористування та дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 183-2 КАС України судом 16.11.2016 року винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження по справі, яку направлено відповідачу для надання заперечень по справі або заяви про визнання позову. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем надіслано відповідачу копію позовної заяви та доданих до неї документів.

На виконання вказаної ухвали 24.11.2016 року відповідачем були надані заперечення на адміністративний позов (аркуш справи 22), в яких відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити, оскільки, станом на 21 листопада 2016 року Приватним підприємством «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» укладено договір №19-10-2016 року від 12 жовтня 2016 року та договір №20-10-2016 від 12 жовтня 2016 року, відповідно до яких ПП «Південний центр науково-технічної діяльності» взяв на себе зобов'язання в оформленні документів для отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Крім того, відповідачем укладений договір з Комунальним підприємством «Джерело-Комунсервіс» №11 від 01.11.2016 року на надання послуг з водопостачання та договір від 01.07.2016 року про надання послуг на вивезення твердого побутового сміття.

Згідно п. 4 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Державна екологічна інспекція в Одеській області діє на підставі Положення, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 12 грудня 2011 року № 136, згідно якого Держана екологічна інспекція в Одеській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі та їй підпорядковується.

Відповідно до Положення Державна екологічна інспекція в Одеській області має право, зокрема: приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин; опломбовувати приміщення, устаткування, апаратуру підприємств, установ, організацій та об'єктів, стосовно яких було прийняте в установленому порядку рішення про обмеження чи тимчасове зупинення їх діяльності.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність, зокрема, уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Пунктом 4.2 Положення встановлено, що Державна екологічна інспекція в Одеській області здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, в тому числі, законодавства про поводження з відходами, охорону атмосферного повітря.

Державною екологічною інспекцією в Одеській області на підставі наказу Державної екологічної інспекції в Одеській області від 30.08.2016 року №588, направлення на проведення планової перевірки № 371 пр від 30.08.2016 року, в період з 05.09.2016 року по 16.09.2016 року проведена планова перевірка Приватного підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складений акт перевірки (аркуші справи 8-15).

Зазначеною перевіркою встановлений факт провадження господарської діяльності підприємства без одержання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та без одержання дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та ст. 44, 49 Водного кодексу України.

На підставі виявлених порушень складений протокол про адміністративне правопорушення відповідно до ч. 1 ст. 48 КУпАП від 13.09.2016 року, протокол про адміністративне правопорушення відповідно до ч. 1 ст. 164 КУпАП від 20.09.2016 року та до головного бухгалтера ПП «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» ОСОБА_1 застосовані штрафні санкції за постановою від 13.09.2016 року, (аркуші справи 17-19). Слід зазначити, що протоколи та постанова не були оскаржені та посадова особа ПП «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» погодилася з виявленими порушеннями.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи основним напрямком господарської діяльності Приватного підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» є виготовлення хлібобулочних виробів.

Види діяльності підприємства за КВЕД-2010: 10.71 - виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання.

На виробничій території підприємства за адресою: 66502, Одеська область, Любашівський район, смт. Любашівка, вул Завокзальна, 17-Б знаходиться одне приміщення виробничого цеху по випічці хлібобулочних виробів, в якому встановлено обладнання, а саме: автоматична хлібопекарська лінія марки «Мінел-50», газовий котел марки КВ-300, дві газові пічі (шафи) для випічки хлібобулочних виробів марки «SARMASIL», твердопаливний котел марки Е1 обладнані неорганізованими стаціонарними джерелами викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря в процесі експлуатації яких, здійснюється неконтрольований викид забруднюючих речовин у атмосферне повітря.

В результаті своєї діяльності підприємством утворюються відходи: 1-го класу небезпеки - лампи люмінесцентні (для освітлення виробничих, адміністративних, складських приміщень); 4-го класу - відходи комунальні змішані, матеріали пакувальні, обладнання та інструмент загальновиробничого характеру, папір та картон пакувальні зіпсовані, тара використана.

Крім того, в ході перевірки встановлено, що відповідач використовує воду для господарсько-побутових потреб підприємства з джерел, як вторинний водокористувач із централізованої мережі водопостачання смт. Любашівка, та з шахтного колодязя глибиною до 16 метрів, у якому встановлено обладнання механічного забору води (електронасос принципу гідрофору). Забір води з шахтного колодязя здійснюється на господарсько-побутові потреби підприємства за відсутності здійснення будь-якого обліку забраної та використаної води, що є порушенням ст. 44, 47, 48 Водного кодексу України.

Інших джерел водопостачання та водних об'єктів на території підприємства під час проведення перевірки не виявлено.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і(або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища.

Забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища.

Викид-надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин.

Джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.

Відповідно до ст. 5, 7, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» у галузі охорони атмосферного повітря встановлюються зокрема нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; нормативи гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; нормативи вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів пересувних джерел: технологічні нормативи допустимого викиду забруднюючих речовин.

Нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються з метою забезпечення дотримання нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності,рівня технологічних процесів.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу.

Відповідачем наданий до суду договір №19-10-2016 року від 12 жовтня 2016 року, договір №20-10-2016 від 12 жовтня 2016 року, які укладені між Приватним підприємством «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» та ПП «Південний центр науково-технічної діяльності», відповідно до яких ПП «Південний центр науково-технічної діяльності» взяв на себе зобов'язання в оформленні документів для отримання дозволів Приватному підприємству «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (аркуші справи 24-32).

Разом з цим, суд звертає увагу, що такий дозвіл відповідачем не отриманий на сьогодні, а тому порушення фактично не усунуті.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Крім того, відповідачем надано договір №11 від 01.11.2016 року, укладений з Комунальним підприємством «Джерело-Комунсервіс» на надання послуг з водопостачання та договір б/н від 01.07.2016 року, укладений з Комунальним підприємством «Джерело-Комунсервіс» про надання послуг на вивезення твердого побутового сміття (аркуші справи 33-34).

Відповідно до п. п. 7, 9, ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Згідно із ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Оскільки, виявлені позивачем порушення дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, не усунуті, суд вважає що у Державної екологічної інспекції в Одеській області є всі підстави для звернення до суду з вимогами про застосування до відповідача заходів реагування в сфері державного нагляду.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей, виконуються негайно.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Скасування заходів реагування здійснюється за приписами ст. 183-2 КАС України за заявою про скасування заходів реагування в разі, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене та те, що Приватне підприємство «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» здійснює виготовлення хлібобулочних виробів, внаслідок якого в атмосферне повітря потрапляють викиди забруднюючих речовин та здійснює водозабір з шахтного колодязя без отримання відповідного дозволу, суд приходить висновку про необхідність застосувати заходи реагування шляхом тимчасового призупинення господарської діяльності підприємства до отримання дозволу на спеціальне водокористування та дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 128, 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції в Одеській області до Приватного підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» про застосування заходів реагування шляхом тимчасового призупинення господарської діяльності Приватного підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» до отримання дозволу на спеціальне водокористування та дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - задовольнити.

Зобов'язати Приватне підприємство «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» тимчасово призупинити господарську діяльність до отримання дозволу на спеціальне водокористування та дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання Приватного підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Одеса-Хліб М» тимчасово призупинити господарську діяльність до отримання дозволу на спеціальне водокористування та дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Л.І. Свида