Справа № 815/5119/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2016 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В. розглянувши в порядку письмового провадження за наявними матеріалами адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса до ліквідаційної комісії відділу освіти Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради про стягнення капіталізованих платежів на суму 105576,31 грн., -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса до ліквідаційної комісії відділу освіти Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради про стягнення капіталізованих платежів на суму 105576,31 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відділення Фонду у м. Одеса зверталось до голови ліквідаційної комісії відділу освіти Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради з листом від 26.08.2016 року №03/3617 про визнання кредиторської вимоги на суму 105 576,31 грн., але станом на 04.10.2016 року відповіді на лист не отримало.
Представник позивача в судовому засіданні, яке відбулось 30.11.2016 року підтримав позовні вимоги, надав клопотання в якому просив справу розглянути в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання, призначене на 30.11.2016 року не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки не повідомив. Надав письмові заперечення, в яких зазначив, що відповідно до актів про нещасні випадки, потерпілий був працівником закладу гімназії №4, а не відділу освіти Малиновського району, відділ освіти Малиновського району виступав у ролі лише платника, у зв'язку з тим, що загальноосвітні заклади освіти не ведуть самостійну фінансову діяльність. Крім того, рішенням Одеської міської ради від 30.06.2016 року №921-VII створена комунальна установа "Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ освіти Малиновського району м.Одеси", яка з 01.08.2016 року здійснює обслуговування і фінансування поточних витрат закладів освіти району. Таким чином, комунальна установа "Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ освіти Малиновського району м.Одеси" здійснює нарахування та виплату заробітної платні та перерахування усіх податків відповідно до вимог чинного законодавства. З наведених підстав відповідач просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи відсутність потреби заслухати свідка або експерта, та можливість вирішення справи на підставі наявних у ній доказів, суд вважає за доцільне розглянути справу у порядку письмового провадження.
Частиною 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
На підставі ч. 1 ст. 41 та ч. 6 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто без здійснення фіксування судового засідання.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач - Відділ освіти Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради зареєстрований у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса з 22.05.2001 року за №1526000781, як суб'єкт страхування згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 року № 1105-ХIV.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці" від 28.12.2014 року №77-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2015 року, Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 року №1105- ХIV було викладено в редакції як Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Згідно даних проведення державної реєстрації юридичних осіб, внесення змін до установчих документів та внесення змін до відомостей про юридичних осіб відділенню Фонду у м.Одеса стало відомо, що 15.08.2016 року було внесено до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого, ними органу щодо припинення юридичної особи - відділу освіти Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради в результаті ліквідації.
26.08.2016 року позивач звернувся до відповідача з листом щодо розрахунку потреб в капіталізації платежів для страхових виплат ОСОБА_1. Всі необхідні документи, що підтверджують факт настання нещасного випадку з ОСОБА_1, а також знаходження його на обліку у відділенні Фонду у м.Одесі були також додані до листа.
Однак, відповіді від ліквідаційної комісії відділу освіти Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради позивач до теперішнього часу не отримав.
Відповідно до листа Виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 01.08.2014 року № 446-07-13, а також з урахуванням середньостатистичних даних очікуваності тривалості життя чоловіків та жінок України за 2016 рік від Державної служби статистики України, відділенням Фонду у м.Одесі було проведено розрахунок потреби в капіталізації коштів відділу освіти Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради для розрахунку з вказаними потерпілими на виробництві.
Згідно розрахунку потреби в капіталізації коштів відділу освіти Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради для розрахунку з даним потерпілим було встановлено загальний розмір капіталізованих платежів, що складає - 105576,31 грн.
Законодавство про загальнообов'язкове державне соціальне страхування перебуває у сфері публічно-правового регулювання і базується на засадах публічного права.
Статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування №16/98-ВР від 14.01.1998 року визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.
Відповідно до частини 1 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 28.12.2014 року №77-VІІІ страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Постановою Кабінету Міністрів України №765 від 06.05.2000 року „Про реалізацію статей 45 і 92 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" затверджений Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю. Зазначеним нормативним актом передбачений порядок розрахунку капіталізації платежів щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Застосовуючи цей порядок позивачем була розрахована сума капіталізації платежів страхових виплат ОСОБА_1, який отримує страхові виплати по трудовому каліцтву та справа якого передана до відділення відповідачем. Зазначена сума склала 105576,31 грн.
Аналізуючи заперечення відповідача суд зазначає, що відповідно до статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 28.12.2014 року №77-VІП джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 1 "Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року №765 встановлено, що відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров`ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Відповідно до пункту 5-1 "Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року №765 суми платежів, капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута, перераховуються ліквідатором (арбітражним керуючим) робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до положень ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позивач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим позов Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса до ліквідаційної комісії відділу освіти Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради про стягнення капіталізованих платежів на суму 105576,31 грн. підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса до ліквідаційної комісії відділу освіти Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради про стягнення капіталізованих платежів на суму 105576,31 грн. - задовольнити.
Стягнути з Ліквідаційної комісії відділу освіти Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради (65078, м.Одеса, вул. Генерала Петрова, 22, код ЄДРПОУ 20994020) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Одесі капіталізовані платежі у сумі 105576,31 (сто п'ять тисяч п'ятсот сімдесят шість) грн. та 31 коп.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Я.В. Балан