Постанова № 63135395, 01.12.2016, Радомишльський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
01.12.2016
Номер справи
289/1278/16-а
Номер документу
63135395
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/289/74/16

Справа №289/1278/16-а

Рядок статистичного звіту: 3

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.12.2016 м. Радомишль

Радомишльський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого - судді Невмержицького І.М.

за участю секретаря Шуба В.М.

позивача - ОСОБА_1

пр.позивача - ОСОБА_2

пр.відповідача - Виноградової Т.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Радомишлі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (Позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області(Відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення дій,щодо здійснення перерахунку пенсії за втратою годувальника,-

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2016 року Позивач звернулася в суд з зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що в травні 2016 року вона звернулася до Відповідача із заявою про перерахунок її пенсії з 01.12.2015 року в зв»язку з втратою годувальника у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» та Постанови КМ України від 09.12.2015 року за №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».Рішенням начальника управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Позивачеві було відмовлено у призначенні пенсії в зв'язку з тим,що у відповідності до Розділу 111 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 з 01.06.2015 року скасовано законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначачаються у відповідності до спеціальних Законів, зокрема і відповідно Закону України «Про прокуратуру». Також однією з підстав відмови у перерахунку пенсії було зазначено те, що статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-V11(зі змінами та доповненнями) визначено, що умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються КМ України, який до даного часу не визначений. Вважає, що такими діями Відповідач порушує її законне право на перерахунок пенсії, а тому просить суд визнати такі дії Відповідача неправомірними та зобов»язати вчинити дії, щодо здійснення перерахунку пенсії за втратою годувальника з 01.12.2015 року.

У судовому засіданні Позивач та її представник за письмовою довіреністю ОСОБА_2 підтримали свої позовні вимоги з підстав викладених в позові, просили задовольнити вимоги.

Представник відповідача Виноградова Т.П. у судовому засіданні позов не визнала,заперечила проти його задоволення,вважає, що Позивачка втратила право на перерахунок пенсії з зазначених нею підстав в зв»язку з прийняттям змін до чинного на той час пенсійного законодавства,а тому просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку про те, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що в травні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області із заявою про перерахунок її пенсії з 01.12.2015 року в зв»язку з втратою годувальника у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» та Постанови КМ України від 09.12.2015 року за №1013. Рішенням начальника управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Позивачеві було відмовлено у призначенні пенсії на підставітого, що у відповідності до Розділу 111 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 з 01.06.2015 року скасовано законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначачаються у відповідності до спеціальних Законів,зокрема і у відповідності до Закону України «Про прокуратуру». Також іншою з підстав відмови у перерахунку пенсії було зазначено те, що статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-V11(зі змінами та доповненнями) визначено,що умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються КМ України, який до даного часу не визначений.

У відповідності до ч.1 ст. 50-1 Закону України "Про проку- ратуру" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячиної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно із ч.13 ст.50-1 вказаного Закону,обчислення(перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію,станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

15.07.2015 набрав чинності Закон України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру", відповідно до пп. 1 п. 3 розділу XII "Прикінцеві положення" якого норми Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру", які регулювали, зокрема, питання перерахунку пенсії, втратили чинність.

Пенсійне забезпечення працівників прокуратури станом на час звернення позивача до пенсійного органу врегульовано ст. 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру", за правилами ч.ч.13 та 20 якої пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок пере-рахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

При цьому,суд зазначає,що Кабінетом Міністрів України на виконання вимог наведеної норми не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Суд враховує, що право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства,а тому таке право не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів,оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Так, статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення "Кечко проти України" від 08.11.2005, якщо чинне правове положення передбачає виплату пев-них надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Згідно положень ч.1 ст.58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Націо-нального банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Цей же принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України" (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу.

Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом,особа,якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Відповідач, мотивуючи власні доводи щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача посилається на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", згідно із яким у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", «Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів", «Про статус народного депутата України", «Про Кабінет Міністрів України", «Про судову експертизу", «Про Національний банк України", «Про службу в органах місцевого самоврядування", «Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Однак, такі доводи не заслуговують на увагу, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на пра-вовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

Водночас, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" стосуються порядку призна-чення пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перера-хунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 (№ 21-348а13) та від 06.10.2015 (№21-2432/15).

Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його Постанові,прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечен-ня цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Так, відповідно до пп. 3 п. 1 постанови Кабінету Мініст-рів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" підвищено на 25% посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".

Отже,враховуючи,що до події факту застосовується той Закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце,суд вважає неправомірну відмову Відповідача здійснити перерахунок пенсії Позивача відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, яка діяла на момент призначення їй пенсії.

Разом з тим,за правилами ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) було передбачено, що перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, якщо при цьому пенсіонер набув права на перерахунок пенсії, різ-ницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Оскільки постанова КМ України, на підставі якої позивач набув право на перерахунок розміру пенсії, прийнята 09.12.2015, відповідний перерахунок має бути здійснений саме з 01.01.2016, а не починаючи з місяця, у якому позивач звернувся із заявою про перерахунок

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпе-чення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до пп. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Згідно з положеннями пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" мінімальний розмір заробітної плати станом на 1 січня 2016 року встановлено в розмірі 1378,00 грн.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст.19,46, 124 Конституції України, абзацу 5 пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 6-14, 17, 71, 94, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення дій, щодо здійснення перерахунку пенсії за втратою годувальника - задовольнити частково.

1. Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1,в зв»язку з втратою годувальника на підставі Закону України «Про прокуратуру».

2. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1,прож.в АДРЕСА_1 відповідно до абзацу 5 пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,з 01.01.2016року.

Стягнути з Відповідача на користь Позивача понесені судові витрати в сумі 552,20 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Радомиш-льський районний суд Житомирської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, а у разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні в той же строк з дня отримання її копії.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а у випадку її оскарження, після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя І. М. Невмержицький