ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2016 року м. Київ К/800/54716/15
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Єрьоміна А.В.(головуючий);
Кравцова О.В.,
Сороки М.О.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 жовтня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року у справі за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві до підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» (далі - відповідач) про застосування заходів реагування.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 жовтня 2015 року позов задоволено.
Застосовано до підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи ПІІ «Амік Україна» (код 30603572), за адресою: просп. Червонозоряний, 78/82 у Солом'янському районі м. Києва, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень ПІІ «Амік Україна» за адресою: просп. Червонозоряний, 78/82 у Солом'янському районі м. Києва.
Покладено на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві обов'язок щодо забезпечення виконання даної постанови.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 жовтня 2015 року залишено без змін.
Не погоджуючись з постановленими у справі рішеннями судів, підприємство з іноземними інвестиціями «Амік Україна» звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, Вищий адміністративний суд України приходить до висновку про те, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що підставі наказу Солом'янського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві від 19 травня 2015 року № 100 та посвідчення від 08 червня 2015 року № 177 в період з 08 червня 2015 року по 26 червня 2015 року було здійснено планову перевірку суб'єкта господарювання з додержання вимог чинного законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, під час якої встановлено, що ПІІ «Амік Україна», розташоване за адресою: просп. Червонозоряний, 78/82 у Солом'янському районі м. Києва, експлуатується з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
За результатами проведеної перевірки позивачем складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб ПІІ «Амік Україна» від 26 червня 2015 року № 185, в якому зазначено про виявлені порушення, а саме:
- на території АЗС дозволяється розміщення підземних приміщень пункту 3.1.2. Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій;
- металеві сходи на шляхах евакуації не виконані з межею вогнестійкості R 60 МО в порушення таб. 4 Державних будівельних норм ДБН В. 1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»;
- стіни на шляхах евакуації оздоблені горючими матеріалами;
- складські приміщення розташовані в підвальному поверсі не мають люків чи вікон розміром 0,9 х 1,2 м з приямками або не обладнані спеціальною системою димовидалення;
- майданчик для АЦ не огороджено по периметру бортиком висотою не менше як 0,2 м. в порушення пункту 2.1.1 Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій;
- майданчик для АЦ з рідким моторним паливом не обладнаний аварійним резервуаром і зливальним трубопроводом, які забезпечують злив палива з майданчика без його переливання на іншу ділянку території АЗС у разі можливої розгерметизації зливального патрубка АЦ в порушення пункту 3.1.17. Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій;
- зовнішнє пожежогасіння АЗС не передбачено від водойми (пожежного резервуара) або не менш ніж від двох пожежних гідрантів в порушення пункту 4.3. Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій;
- на видному місці не встановлено покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) місця розташування найближчого пожежного гідранту або водойм з нанесеними на них: - для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водогінної мережі (тупикова чи кільцева); - для пожежної водойми - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми в порушення пункту 2.1.7. Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій;
- приміщення операторської не відокремлено від приміщень сервісного обслуговування глухою протипожежною перегородкою 1-го типу в порушення пункту 3.1.8. Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій;
- складські приміщення не обладнано автоматичними установками пожежогасіння в порушення пункту 4.11. Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій;
- розміри евакуаційних проходів на шляхах евакуації в торгівельному залі не відповідають вимогам будівельних норм (ширина дверей менше 1 м);
- допускається влаштування на шляхах евакуації розсувних дверей;
- АЗС не забезпечено набором інструменту з металу, що не утворює іскор;
- не визначено обов'язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки на АЗС ПІІ «Амік Україна»;
- не розроблені та не затверджені керівником інструкції про заходи пожежної безпеки на АЗС ПІІ «Амік Україна»;
- не надано розроблені та затверджені керівництвом ПІІ «Амік Україна» накази, положення, інструкції, розпорядження щодо виконання вимог цивільного захисту та техногенної безпеки, здійснення контролю за їх додержанням;
- не надано плани заходів для захисту працівників ПІІ «Амік Україна», об'єктів господарювання та довкілля від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
- не надано наказ про організацію роботи штабу з ліквідації НС ПІІ «Амік Україна»;
- не надано інформації ПІІ «Амік Україна» від органів, що відповідають за дії з локалізації та ліквідації аварії, про аварійні ситуації, про відсутність або наявність внутрішньої чи зовнішньої небезпеки для об'єкта керівництвом;
- не надано підтверджуючих документів щодо здійснення планування та організації евакуаційних заходів на випадок загрози або виникнення надзвичайної ситуації, розрахунків укриття персоналу АЗС ПІІ «Амік Україна»;
- не надано наказ про призначення штатних працівників (спеціальні підрозділ) цивільної оборони (цивільного захисту) або спеціально призначених осіб з питань надзвичайних ситуацій ПІІ «Амік Україна»;
- не надано документів планування заходів щодо захисту персоналу АЗС ПІІ «Амік України» від шкідливого впливу надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
- не надано документів щодо створення об'єктового штабу з ліквідації надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру та умов для його роботи ПІІ «Амік Україна»;
- не надано наказу про створення спеціальної комісії з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру ПІІ «Амік Україна» та розробленої відповідної документації для її роботи;
- не надано розпорядчого акта ПІІ «Амік Україна» про проведення занять за тематикою спеціальних програм підготовки населення на підприємствах, в установах і організаціях на рік та його відповідність вимогам нормативно-правових документів;
- не надано планів взаємодії з ліквідації НС ПІІ «Амік Україна» у разі виникнення надзвичайної ситуації на інших об'єктах і територіях;
- не надано розроблену проектну документацію на встановлення системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення і локальної (об'єктової) системи оповіщення, згідно з технічним завданням, розробленим відповідними службами об'єкта за участю проектної організації, узгодженим уповноваженим підрозділом ДСНС України та іншими заінтересованими організаціями і затвердженим керівником об'єкта відповідно до статті 53 Кодексу цивільного захисту України;
- АЗС не обладнано системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення і локальною (об'єктовою) системою оповіщення відповідно до статті 53 Кодексу цивільного захисту України.
Вважаючи, що порушення, зазначені в акті від 26 червня 2015 року № 185 є такими, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з цим позовом про застосування до відповідача заходу реагування у вигляді повного зупинення роботи об'єкта.
Положеннями статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Положеннями частини 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Частиною сьомою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Так, судами встановлено, що порушення на ПІІ «Амік Україна», що розташоване за адресою: просп. Червонозоряний, 78/82 у Солом'янському районі м. Києва, зафіксовані в акті від 26 червня 2015 року № 185, на час розгляду справи відповідачем повністю не усунуто.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком судів про задоволення позову.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Постановлені у справі рішення судів є законними і обґрунтованими, а тому підстави для їх зміни чи скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 жовтня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року у справі - залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: