ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2016 року о/об 11 год. 09 хв.
Справа № 808/2619/16
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу
за позовом Запорізької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області
до Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат»
про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Запорізька об’єднана державна податкова інспекція головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі – позивач, Запорізька ОДПІ) звернулася із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (надалі – відповідач, ПАТ «ЗАлК») про стягнення з рахунків відповідача у банках, обслуговуючих цього платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, коштів у сумі податкового боргу: з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 6868089 грн. 00 коп. (код платежу 18010600 на р/р33215812700007); з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у розмірі 296175 грн. 15 коп. (код платежу 18010400 на р/р31419513700007); по надходженням від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у розмірі 16 грн. 63 коп. (код платежу 19010100 на р/р33118362700007); по рентній платі за спеціальне використання води у розмірі 1114 грн. 28 коп. (код платежу 13020100 на р/р33112357700007); по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у розмірі 237 грн. 73 коп. (код платежу 19010200 на р/р33117363700007).
Позивач у позові зазначив, що станом на 04.08.2016 ПАТ «ЗАлК» має новостворений борг перед бюджетом в сумі 7165632 грн. 79 коп.: з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 6868089 грн. 00 коп.; з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у розмірі 296175 грн. 15 коп.; по надходженням від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у розмірі 16 грн. 63 коп.; по рентній платі за спец, використання води у розмірі 1114 грн. 28 коп.; по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у розмірі 237 грн. 73 коп. ПАТ «ЗАлК» 22.02.2016 подана Податкова декларація з орендної плати за землю за 2016 рік, згідно якої нарахування податку по орендній платі складає 20604094 грн. 12 коп. (за січень-листопад 2016 року по 1717007 грн. 84 коп. за кожен місяць окремо, та за грудень 2016 року – 1717007 грн. 88 коп.). Несплаченою залишається сума податку за березень-червень 2016 року у розмірі 6868031 грн. 36 коп. Також, відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України, за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобов'язання відповідачу нарахована пеня за період з 01.07.2015 по 20.07.2016 в сумі 57 грн. 64 коп. Тобто, податковий борг з орендної плати з юридичних осіб складає 6868089 грн. 00 коп. ПАТ «ЗАлК» 12.02.2016 подана Декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2016 рік, згідно якої щоквартальне нарахування податку складає 145321 грн. 28 коп. Несплаченою є сума податку, нарахованого за І та II квартали 2016 року на суму 290642 грн. 56 коп. Також, відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України, за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобов'язання відповідачу нарахована пеня за період з 31.07.2015 по 20.06.2016 в сумі 5532 грн. 59 коп. Отже, податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, складає 296175 грн. 15 коп. ПАТ «ЗАлК» 05.05.2016 подана Декларація екологічного податку за І квартал 2016 року, згідно якої сплаті підлягає сума податкового зобов'язання з екологічного податку у розмірі 1984 грн. 70 коп. Але, з урахуванням переплати у розмірі 1968 грн. 07 коп., сума боргу складає 16 грн. 63 коп. Отже, заборгованість по надходженням від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення складає 16 грн. 63 коп. Станом на 31.05.2016 у картці особового рахунку платника рахується борг по самостійно визначеним та несплаченим відповідачем податковим зобов'язанням у сумі 7335 грн. 23 коп. У червні 2016 року відповідачем самостійно сплачена сума боргу у повному обсязі та у зв'язку з чим відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України, за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобов'язання відповідачу нарахована пеня в сумі 1114 грн. 28 коп. Отже, заборгованість по рентній платі за спеціальне використання води складає 1114 грн. 28 коп. ПАТ «ЗАлК» 05.05.2016 подана Декларація екологічного податку за І квартал 2016 року, згідно якої сплаті підлягає сума податкового зобов'язання з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у розмірі 2903 грн. 56 коп. Але, з урахуванням переплати у розмірі 2665 грн. 83 коп., сума боргу складає 237 грн. 73 коп. Отже, заборгованість по надходженням від викидів забруднюючих речовин в водні об'єкти складає 237 грн. 73 коп.
Представник позивача позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.
Представником відповідача подано до суду письмові заперечення (а.с.42-44), в яких посилаючись на приписи п.46.1 ст.46, п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України наполягає на тому, що ПАТ «ЗАлК» має право подавати уточнюючі податкові декларації до податкових декларацій, зазначених в даному розділі, протягом 1095 днів, а відтак позивач передчасно звернувся до суду з позовом про стягнення податкового боргу з відповідача. Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 за №1244 «Деякі питання реалізації статті 95 Податкового кодексу України» затверджено «Порядок стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу» (далі по тексту заперечення – Порядок), який визначає механізм стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу. Зазначені положення законодавства, вимагають доведення контролюючим органом факту наявності у платника податків готівки, що належить саме ПАТ «ЗАлК» та за рахунок якої можливо буде виконати рішення суду, або докази на підтвердження здійснення платником податків в своїй діяльності розрахунків в готівковій формі, що, в свою чергу може свідчити про гіпотетичну можливість виявлення у боржника готівки з метою її подальшого стягнення в рахунок погашення податкового боргу. Крім того, позивач в своїй позовній заяві зазначає дані про банківські рахунки відповідача, однак позивач не надає доказів того, що на рахунках відповідача відсутні кошти для погашення податкового боргу. Вважає позовні вимоги Запорізької ОДПІ такими, що не підлягають задоволенню.
Представник відповідача проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.
Відповідач зареєстрований як юридична особа за адресою: 69032, м.Запоріжжя, Південне шосе, буд.15. ПАТ «ЗАлК» має ідентифікаційний код 00194122.
1. У поданій відповідачем до контролюючого органу Податковій декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2016 рік, розмір податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2016 рік складає 581285 грн. 12 коп., у тому числі за: І- IV квартали – 145321 грн. 28 коп. (а.с.22).
Вказана Податкова декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2016 рік визнана контролюючим органом податковою звітністю. Відповідачем не надано до суду доказів надання уточнюючої податкової звітності з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2016 рік. Звідси, саме нараховані ПАТ «ЗАлК» податкові зобов’язані будуть прийняті судом до уваги.
Відповідно до пп.265.1.1 п.265.1 ст.265 Податкового кодексу України податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, входить до податку на майно.
Об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп.266.2.1 п.266.2 ст.266 Податкового кодексу України).
Згідно з пп.266.7.5 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Як зазначено у пп.266.9.1 п.266.9 ст.266 Податкового кодексу України, податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
Податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації (пп.«б» пп.266.10.1 п.266.10 ст.266 Податкового кодексу України).
Відповідачем не сплачено суму податку, нарахованого за І та ІІ квартали 2016 року, на загальну суму 290642 грн. 56 коп.
Також, відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобов'язання відповідачу нарахована пеня за період з 31.07.2015 по 20.06.2016 у сумі 5532 грн. 59 коп.
Таким чином, заборгованість відповідача з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, складає 296175 грн. 15 коп. (296175 грн. 15 коп. = 145321 грн. 28 коп. + 145321 грн. 28 коп. + 5532 грн. 59 коп.).
2. У поданій до контролюючого органу Податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік ПАТ «ЗАлК» нараховано орендної плати (річна сума) – 20604094 грн. 12 коп. При цьому, платіж помісячно складає: січень-листопад 2016 року – 1717007 грн. 84 коп. (а.с.19).
Вказана Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік визнана контролюючим органом податковою звітністю. Відповідачем не надано до суду доказів надання уточнюючої податкової звітності з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік. Звідси, саме нараховані ПАТ «ЗАлК» податкові зобов’язані будуть прийняті судом до уваги.
Плата за землю – це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст.285 Податкового кодексу України).
Як зазначено у п.285.2 ст.285 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв’язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до приписів п.288.1-п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України).
Відповідачем не сплачено суму орендної плати за землю, нарахованої за березень-червень 2016 року, на загальну суму 6868031 грн. 36 коп.
Також, відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України, за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобов'язання відповідачу нарахована пеня за період з 01.07.2015 по 20.07.2016 в сумі 57,64 грн.
Таким чином, заборгованість відповідача з орендної плати за землю складає 6868089 грн. 00 коп. (6868089 грн. 00 коп. = 1717007 грн. 84 коп. + 1717007 грн. 84 коп. + 1717007 грн. 84 коп. + 1717007 грн. 84 коп. + 57 грн. 64 коп.).
3. ПАТ «ЗАлК» 05.05.2016 подана Декларація екологічного податку за І квартал 2016 року, згідно якої сплаті підлягає податкове зобов'язання з екологічного податку за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у сумі 1984 грн. 70 коп. (а.с.26).
З урахуванням переплати у сумі 1968 грн. 07 коп., сума боргу складає 16 грн. 63 коп.
Також, ПАТ «ЗАлК» 05.05.2016 подана Декларація екологічного податку за І квартал 2016 року, згідно якої сплаті підлягає податкове зобов'язання з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 2903 грн. 56 коп. (а.с.32).
З урахуванням переплати у сумі 2665 грн. 83 коп., сума боргу складає 237 грн. 73 коп.
Згідно з пп.14.1.57 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України екологічний податок – це загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.
Суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку (п.249.1 ст.249 Податкового кодексу України).
У разі якщо під час провадження господарської діяльності платником податку здійснюються різні види забруднення навколишнього природного середовища та/або забруднення різними видами забруднюючих речовин, такий платник зобов'язаний визначати суму податку окремо за кожним видом забруднення та/або за кожним видом забруднюючої речовини (п.249.2 ст.249 Податкового кодексу України).
Платники податку перераховують суми податку, що справляється за викиди, скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів, одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, які забезпечують розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом (п.250.5 ст.250 Податкового кодексу України).
4. Як зазначено у пп.251.1.4 п.251.1 ст.251 Податкового кодексу України, рентна плата складається з: рентної плати за спеціальне використання води.
Відповідно до п.255.1 ст.255 Податкового кодексу України платниками рентної плати за спеціальне використання води є водокористувачі - суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі, з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання (п.255.3 ст.255 Податкового кодексу України).
Станом на 31.05.2016 за ПАТ «ЗАлК» обліковувався борг по самостійно визначеним та несплаченим відповідачем податковим зобов'язанням у сумі 7335 грн. 23 коп. У червні 2016 року відповідачем самостійно сплачена сума боргу у повному обсязі. У зв'язку з цим, відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобов'язання відповідачу нарахована пеня у сумі 1114 грн. 28 коп. Отже, заборгованість по рентній платі за спеціальне використання води складає 1114 грн. 28 коп.
Відповідачем не надано до суду доказів не подання до контролюючого органу податкової звітності із зазначеними вище показниками.
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Податковий контроль – це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).
За приписами пп.62.1.1, пп.62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Як передбачено п.1 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (надалі – «Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування») (який набрав чинності 10.06.2016), цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Згідно з п.2 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: інтегрована картка платника (далі - ІКП) – форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.
Відповідно до п.1 Глави 1 Розділу ІІ «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Позивачем надано до суду інтегровану картку ПАТ «ЗАлК» з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно якої обліковується заборгованість у сумі 296175 грн. 15 коп. (а.с.21).
На день судового засідання заборгованість з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 296175 грн. 15 коп. не сплачена. Даних про розстрочення (відстрочення) вказаного грошового зобов’язання, помилково сплачені кошти вказаний документ – не містить.
У поданій позивачем інтегрованій картці ПАТ «ЗАлК» по орендній платі за землю, за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 6868089 грн. 00 коп. (а.с.17-18).
На день судового засідання заборгованість по орендній платі за землю у сумі 6868089 грн. 00 коп. не сплачена. Даних про розстрочення (відстрочення) вказаного грошового зобов’язання, помилково сплачені кошти вказаний документ – не містить.
У поданій позивачем інтегрованій картці ПАТ «ЗАлК» по надходженням від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 16 грн. 63 коп. (а.с.23-25).
На день судового засідання заборгованість по надходженням від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у сумі 16 грн. 63 коп. не сплачена. Даних про розстрочення (відстрочення) вказаного грошового зобов’язання, помилково сплачені кошти вказаний документ – не містить.
У поданій позивачем інтегрованій картці ПАТ «ЗАлК» по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 237 грн. 73 коп. (а.с.31).
На день судового засідання заборгованість по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 237 грн. 73 коп. не сплачена. Даних про розстрочення (відстрочення) вказаного грошового зобов’язання, помилково сплачені кошти вказаний документ – не містить.
У поданій позивачем інтегрованій картці ПАТ «ЗАлК» по рентній платі за спеціальне використання води, за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 1114 грн. 28 коп. (а.с.29-30).
На день судового засідання заборгованість по рентній платі за спеціальне використання води у сумі 1114 грн. 28 коп. не сплачена. Даних про розстрочення (відстрочення) вказаного грошового зобов’язання, помилково сплачені кошти вказаний документ – не містить.
Доказів самостійної сплати вищевказаних зобов’язань (платіжних документів) відповідач до суду не надав.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено у пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкова вимога – це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Судом досліджено податкову вимогу №610-23 від 01.07.2015 (а.с.16). Доказів скасування, відкликання податкової вимоги №610-23 від 01.07.2015 відповідач до суду не надав.
Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Як передбачено п.1 ч.1 ст.62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками: на письмовий запит або з письмового дозволу відповідної юридичної чи фізичної особи.
Відповідач, заперечуючи проти можливості стягнення коштів з рахунків підприємства, не надав інформації про рух коштів по всім відкритим рахункам. Відтак, суд не знаходить перешкод у стягненні податкового боргу з рахунків відповідача у банківських установах.
Доводи відповідача, з вказаного приводу, є надуманими і не ґрунтуються на матеріалах справи.
Згідно з п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Як зазначено, у п.3 «Порядку стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1244, під час вилучення готівки працівники рахують наявні кошти. У разі коли обсяг готівки у платника податків перевищує суму його податкового боргу, вилученню підлягає готівка на суму боргу.
У рахунок погашення податкового боргу спрямовується також готівка, виявлена працівниками у касі платника податків, у тому числі в скриньці реєстратора розрахункових операцій, та в інших місцях зберігання коштів (п.4 «Порядку стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу»).
Судом не встановлено будь-яких перешкод у стягненні коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить ПАТ «ЗАлК». Зворотного відповідач документально не довів.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вище викладене, судом з’ясовано, що ПАТ «ЗАлК» на час судового засідання має заборгованість: з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 6868089 грн. 00 коп.; з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 296175 грн. 15 коп.; по надходженням від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у сумі 16 грн. 63 коп.; по рентній платі за спеціальне використання води у сумі 1114 грн. 28 коп.; по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 237 грн. 73 коп.
Вказана заборгованість у добровільному порядку – не сплачена. У зв’язку з цим, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, а заборгованість підлягає стягненню з відповідача у порядку та спосіб, встановлений ст.95 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.95 Податкового кодексу України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з рахунків Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (69032, м.Запоріжжя, Південне шосе, буд.15, ідентифікаційний код 00194122) у банках, обслуговуючих даного платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, на користь бюджету (отримувач: Управління державної казначейської служби України у м.Запоріжжі, код отримувача 38025409, банк – ГУДКС України Вознесенівського району у Запорізькій області, МФО – 813015) податковий борг:
- з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 6868089 грн. 00 коп. (код платежу 18010600 на р/р33215812700007);
- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 296175 грн. 15 коп. (код платежу 18010400 на р/р31419513700007);
- по надходженням від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у сумі 16 грн. 63 коп. (код платежу 19010100 на р/р33118362700007);
- по рентній платі за спеціальне використання води у сумі 1114 грн. 28 коп. (код платежу 13020100 на р/р33112357700007);
- по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 237 грн. 73 коп. (код платежу 19010200 на р/р33117363700007).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 17.11.2016.
Суддя О.О. Прасов