1 із 4 Провадження №1-кс/303/1105/16
Справа номер 303/7079/16-к
Іменем України
УХВАЛА
02 грудня 2016 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
слідчий суддя Маргитич О.І.
при секретарі Білак Е.П.
слідчого СВ Мукачівського МВП
ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_1
з участю прокурора Годованець І.Ф.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м.Мукачево клопотання старшого слідчого СВ Мукачівського відділу полції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області ОСОБА_1, погоджене з прокурором Мукачівської місцевої прокуратури про надання дозволу на проведення позапланової ревізії по кримінальному провадженню №12016070040002245, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 жовтня 2016 року (кваліфікація ч. 1 ст. 211 та ч. 2 ст. 364 КК У країни), -
В С Т А Н О В И В:
30 листопада 2016 року старший слідчий СВ Мукачівського відділу полції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області ОСОБА_1 Звернувся до суду з клопотання про надання дозволу на проведення позапланової ревізії (перевірки) ТОВ «АВЕ Мукачево» вмісті Мукачево по вулиці Тімірязєва, 78, Закарпатської області.
Клопотання мотивоване тим, що у провадженні СВ Мукачівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області перебувають матеріали досудового розслідування, зареєстровані у Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №12016070040002245 від 05 жовтня 2016 року (кваліфікація частина 1 статті 211 та частина 2 статті 364 КК У країни).
05 жовтня 2016 року до Мукачівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області надійшли матеріали перевірки з Управління захисту економіки в Закарпатській області по зверненню голови федерації Всеукраїнського обєднання обласних організацій роботодавців підприємств житлово-комунального господарства «Федерація роботодавців ЖКГ України» ОСОБА_2, щодо неправомірних дій працівників Мукачівської міської ради з огляду на наступне.
Частина третя та четверта статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та пункти 2, 12, 51, тощо порядків формування тарифів, затверджених постановою КМУ від 01 червня 2011 року № 869 вказують на обов'язок виконавчого комітету міської ради м. Мукачево (далі Регулятор) встановлювати тарифи на рівні економічно обґрунтованих витрат, що визначаються на підставі державних та галузевих нормативів.
Тому, незалежно від розміру окладів (ставок) працівників, який виконавці послуг визначають в своїх колективних договорах (вони не обмежені їх максимальним розміром), Регулятором зобов'язаний враховувати їх в тарифах лише в розмірі, що визначений державною нормою (мінімальна заробітна плата) або нормами галузевих угод (статті 8 Закону України «Про колективні договори і угоди»).
При цьому Регулятор, як орган державної влади, зобовязаний діяти лише в спосіб передбачений законом та керуватись нормами лише тих галузевих угод, які поширюються на підприємства згідно закону.
Гарантії оплати праці вищі за мінімальну заробітну плату для робітника І розряду,
2 із 4
робітників окремих професій, посад, кваліфікації врегульовані на теперішній час лише галузевими угодами.
Якщо виконавець не приєднався до обов'язків сторони роботодавців жодної з галузевих угод, Регулятор зобов'язаний забезпечувати в його тарифах ставки (оклади) лише в межах, що встановлені законом (мінімальна заробітна плата).
Згідно статтей 5,9 Закону України "Про колективні договори і угоди" галузева угода є обов'язковою для підприємств (роботодавців), які перебувають в сфері дії сторони роботодавців такої угоди.
Відповідно статтей 28, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення виконавчого комітету про встановлення тарифів можуть бути зупинені розпорядженням міського голови, який, несе персональну відповідальність за наслідками своєї бездіяльності.
Службові особи Мукачівської міської ради діючи в інтересах ММКП «Мукачівводоканал» та ТОВ «АВЕ Мукачево» вдалися до видачі нормативно-правових актів, що необґрунтовано збільшують витрати бюджету - розпоряджень міського голови №82 від 27 березня 2012 року та №107 від 28 квітня 2015 року.
Крім цього, службові особи Мукачівської міської ради, достовірно знаючи про те, що ММКП «Мукачівводоканал» та ТОВ «АВЕ Мукачево», не являються сторонами Галузевої угоди між Міністерством регіонального розвитку, будівництва, ЖКГ України та Всеукраїнським обєднанням обласних організацій роботодавців підприємств житлово-комунальної галузі «Федерація роботодавців ЖКГ України» від 04 жовтня 2013 року, при формуванні розміру тарифів вдалися до зловживання своїм службовим становищем, що виразилося у видачі ними нормативно-правових актів, що необґрунтовано збільшують витрати бюджету - розпоряджень міського голови №82 від 27 березня 2012 року та №107 від 28 квітня 2015 року, якими, при призначенні вартості тарифів, як їх економічне обґрунтування, було враховано ставки заробітної плати (окладів) працівників згаданих підприємств, що визначені Галузевою угодою, при тому, що відповідно до Закону України «Про колективні договори», Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Порядку формування тарифів, затвердженого постановою КМУ №869 від 01 червня 2011 року, оскільки, вказані підприємства не являються учасниками Галузевої угоди, при формуванні тарифів потрібно було враховувати як їх економічне обґрунтування ставки встановленої Законом мінімальної заробітної плати для працівників. Таким чином, видача службовими особами Мукачівської міської ради розпоряджень №82 від 27 березня 2012 року та №107 від 28 квітня 2015 року, якими економічно необґрунтовано було збільшено тарифи, призвела до завищення витрат з бюджету за пільгами і субсидіями платників тарифів, яке за весь період дії тарифів склало понад 16 млн. 660 тис. грн. та на дану суму державним інтересам завдано збитків.
Таким чином, в органу досудового розслідування виникла необхідність у наданні дозволу Закарпатському обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України на проведенні позапланової ревізії (перевірки) ТОВ «АВЕ Мукачево», що розташоване за адресою місто Мукачево, вулиця Тімірязєва,78, Закарпатської області.
Проведення ревізії необхідно для зясування наступних питань: економічного обґрунтування тарифів на вивезення складування та захоронення твердих побутових відходів, які було розроблено ТОВ "АВЕ Мукачево" та відповідно затверджено рішенням виконавчого комітету Мукачівської міської ради № 107 від 28 квітня 2015 року та чи забезпечено в тарифах на вивезення складування та захоронення твердих побутових відходів ТОВ "АВЕ Мукачево" ставки (оклади), для його робітників в межах встановлених законом (мінімальна заробітна плата).
В судовому засіданні старший слідчий СВ Мукачівського відділу поліції ГУНП України в Закарпатській області ОСОБА_1 клопотання та його мотиви підтримав повністю, просив його задоволити. Також, зазначив, що ТОВ "АВЕ Мукачево" не підпадає під дію
3 із 4
"Галузевої угоди" та є монополістом з надання комунальних послуг у сфері з вивезення, складування та захоронення твердих побутових відходів, тому виникла необхідність у проведенні позапланової ревізії(перевірки) дано підприємства.
Клопотання про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час розгляду питання слідчим суддею від учасників процесуальної дії не надійшло, за ініціативою суду не здійснюється, що відповідає положенням статті 107 КПК України
Суд, вислухавши пояснення слідчого, думку прокурора, оглянувши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно до статтей 91, 92 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.
Згідно частини 2 статті 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отриманні органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Таким чином збирання доказів здійснюється, зокрема, шляхом витребування та отримання ним висновків ревізій та актів перевірок. В той же час, законодавець наділяє повноваженням щодо призначення ревізій та перевірок у порядку, визначеному законом. Такий порядок встановлено Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Відповідно до статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року, позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
У відповідності з пункту 5 частини 5 статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться, зокрема у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, державної податкової служби, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.
Відповідно до пункту 29 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 "Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами" позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (для ревізії суб'єкта господарської діяльності, не віднесеного Законом до підконтрольних установ).
Згідно частини 11 статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» тривалість проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії
Таким чином, виходячи з вище викладеного слід прийти до висновку, що слідчий довів, що іншим способом, крім проведення позапланової ревізії (перевірки), неможливо встановити або спростувати факт наявності чи відсутності порушень закону під час
4 із 4
встановлення тарифів, що призвело до завищення витрат з бюджету за пільгами і субсидіями платників тарифів, яке за весь період дії тарифів склало понад 16 млн. 660 тис. грн. та на дану суму державним інтересам завдано збитків.
Висновок ревізії має важливе значення для досудового розслідування та буде доказом під час судового розгляду кримінального провадження.
Відтак, проаналізувавши доводи клопотання та дослідивши матеріали, слід прийти до висновку, що наявні всі підстави для надання Закарпатському обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України на проведенні позапланової ревізії (перевірки) ТОВ «АВЕ Мукачево», код ЄДРПОУ 36523372, що розташоване за адресою місто Мукачево, вулиця Тімірязєва,78, Закарпатської області.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 2,40,131,132,309,395 КПК України, ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого СВ Мукачівського відділу полції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії (перевірки) ТОВ «АВЕ Мукачево» - задоволити.
Надати дозвіл Закарпатському обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України на проведенні позапланової виїзної ревізії (перевірки) ТОВ «АВЕ Мукачево», код ЄДРПОУ 36523372, що розташоване за адресою місто Мукачево, вулиця Тімірязєва,78, Закарпатської області для зясування наступних питань:
-економічного обґрунтування тарифів на вивезення складування та захоронення твердих побутових відходів, які було розроблено ТОВ "АВЕ Мукачево" та відповідно затверджено рішенням виконавчого комітету Мукачівської міської ради № 107 від
28 квітня 2015 року;
-чи забезпечено в тарифах на вивезення складування та захоронення твердих
побутових відходів ТОВ "АВЕ Мукачево" ставки (оклади), для його робітників в межах
встановлених законом (мінімальна заробітна плата).
Ревізію провести протягом 15 робочих днів у період часу, починаючи з 08 грудня 2016 року.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.395 КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала суду може бути оскаржена до апеляційного суду Закарпатської області шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя О.І.Маргитич