Справа № 303/6473/16-а
2-а/303/369/16
ряд. стат. звіту -106
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 листопада 2016 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі : головуючого-судді Пак М.М.
секретар судового засідання Тромпак В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Мукачево адміністративний позов ОСОБА_1 до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії ,-
в с т а н о в и в:
Позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.
Позовні вимоги мотивує тим, що з 08 серпня 2008 року, їй ОСОБА_1.) призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 90% від заробітної плати на посаді начальника управління Пенсійного фонду України в Мукачівському району. Підставою для розрахунку розміру пенсійного забезпечення були довідки з місця роботи про посадовий оклад, ранг, вислугу років, про розмір нарахованих надбавок та премій за останні 24 календарні місяці роботи. Але з невідомих їй ОСОБА_1.) причин, при призначенні їй пенсії, не були враховані у повному обсязі дані про складові заробітної плати та не зазначені взагалі у довідці від 11 серпня 2008 року №2773-14/02 колонку (інші виплати) за період з серпня 2006 року по липень 2008 року. Так, сума яка не врахована при призначенні їй розміру пенсії зазначена в колонці "інші виплати" становить - 9727,95 грн.. Після того, як їй стало відомо, що відновити свої права на отримання більшої пенсії можна через рішення суду, вона 04 жовтня 2016 року, звернулась до відповідача з письмовою заявою з проханням виправити помилку, що була допущена ними 11 серпня 2008 року під час нарахування їй пенсії та врахувати вказану вище суму виплат у призначення пенсії та провести перерахунок пенсії з нової суми заробітної плати. До заяви вона надала довідку Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області від 26 серпня 2016 року №6137/07 про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи, що передували призначенню пенсії, за встановленою формою. Однак, 10 жовтня 2016 року, вона отримала лист-відповідь №137-С/09-32. Дану відмову вважає незаконною, оскільки одержувані нею матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових умов, грошова винагорода та інші виплати входили до системи оплати праці державного службовця. Відмова відповідача прийняти від неї додатковий документ у пенсійну справу, а саме: довідку Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області від 26 серпня 2016 року №6137/07 та врахувати дані, що містяться в ній для проведення виправлення помилки в нарахуванні їй пенсії у 2008 році та провести відповідний перерахунок такої пенсії є неправомірною та порушує її конституційні права. Очевидним є той факт, що відповідач вчиняючи стосовно неї такі дії допустився помилки при застосуванні норм права: надав перевагу положенням законів № 3723-ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час пріоритетну силу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин, а саме статті 41 Закону №1058-IV та стаття 66 Закону №1788-ХІІ. Тому на підставі вищенаведеного звертається до суду та просить визнати дії Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії державного службовця - неправомірними; зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням індексації грошових доходів (у розмірі 90% від нарахованої заробітної плати) із врахуванням збільшення на суму виплаченої
-2-
матеріальної допомоги на оздоровлення та на поліпшення соціально-побутових умов, грошової винагороди (за останні 24 календарні місяці роботи перед звільненням на пенсію), відповідно з даними "інші виплати" довідки Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області від 26 серпня 2016 року № 6137/07 починаючи з 01 січня 2014 року по теперішній час; стягнути з Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на її ОСОБА_1.) користь донараховану за результатами перерахунку пенсію з урахуванням індексації грошових доходів (у розмірі 90% від нарахованої заробітної плати) із врахуванням збільшення на суму виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на поліпшення соціально-побутових умов, грошової винагороди (за останні 24 календарні місяці роботи перед звільненням на пенсію), відповідно з даними "інші виплати" довідки Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області від 26 серпня 2016 року № 6137/07 починаючи з 01 січня 2014 року по теперішній час; зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області виплачувати на користь ОСОБА_1 пенсію із врахуванням проведеного перерахунку.
Позивач - ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задоволити з наведених у адміністративному позові підстав.
Відповідач - представник Мукачівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Закарпатської області Маковський О.Ф. адміністративний позов ОСОБА_1 - не визнав і просив в його задоволенні відмовити, та подав суду заперечення на даний адміністративний позов, який мотивує тим, що позоні вимоги ОСОБА_1 є направомірними з наступних підстав. По-перше, згідно матеріалів пенсійної справи, позивач з 08 серпня 2008 року, перебуває на обліку в управлінні Фонду як одержувач пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України "Про державну службу". Нарахування пенсії проведено згідно довідки, яка видана Мукачівським районним центром зайнятості від 11 серпня 2008 року за №2773-14/02 із врахуванням середньомісячного заробітку з місця роботи про посадовий оклад, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, про розмір нарахованих надбавок та премій за останні 24 календарні місяці роботи. При призначенні пенсії не взята до уваги матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади на підставі постанови Кабінету міністрів України від 24 лютого 2003 року №212, де не відносяться до інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону, а тому вони не враховуються до заробітної плати, із якої обчислюється розмір, пенсії державного службовця. Порядок та умови встановлюють механізм визначення заробітної плати для призначення та перерахунку пенсії державного службовця відповідно до Закону України від 17 листопада 2011 року № 4050-VI "Про державну службу". Порядок та умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, врегульовано постановою Кабінету Міністрів від 19 червня 2013 року № 426. Так, з 01 червня 2015 року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" не призначаються, а призначені до 01 червня 2015 року - не перераховуються. По-друге, для осіб, яким призначено пенсію відповідно до ст.37 Закону "Про державну службу" зберігається право на перерахунок, пенсії згідно з п.1 частини 11 ст. 49 Закону № 4050, тобто: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям за рішенням Кабінету Міністрів України або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати. По-третє, розмір та порядок такого підвищення пенсії призначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України. Згідно до Закону України від 02 березня 2015 року №213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" перерахунок індексації не проводиться. По-четверте, позивач звернулася 29 лютого 2016 року до УПФУ з заявою, поданою в довільній формі в порядку Закону України "Про звернення громадян", про надання довідки про складові заробітної плати, які увійшли в розрахунок пенсійної виплати та здійснити перерахунок пенсії згідно до довідки № 363 від 26 лютого 2016 року, виданої Мукачівським районним центром зайнятості. УПФ листом від 02 березня 2016 року №26-К/09-32, надано роз'яснення позивачу про те, що індексація заробітної плати, премія, надбавка та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні ст. 33 Закону України "Про державну службу" та не враховуються при розрахунку пенсії. Так, позивач до управління ПФУ з заявою встановленої форми про перерахунок призначеної пенсії як державному службовцю з доданням довідки виданої Мукачівським районним центром зайнятості не зверталась. Управлінням Фонду рішення з питань проведення перерахунку пенсії як державному службовцю - не приймалося. З урахуванням викладеного, позивачем порушено порядок звернення до УПФ з питань проведення перерахунку призначеної пенсії, що свідчить відсутність підстав для задоволення позовних вимог та передчасність висновку про неправомірність дій УПФУ щодо прийняття рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Дослідивши подані на розгляд суду документи і матеріали, всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
-3-
Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судом встановлено, що 04 жовтня 2016 року - ОСОБА_1 звернулася до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області з заявою, в якій просить здійснити перерахунок належного їй пенсійного забезпечення (а.с.12).
З Довідки за № 6137/07 виданої 26 серпня 2016 року Мукачівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що надбавки, премії та інші виплати у ОСОБА_1 за період з 01 серпня 2006 року по 31 липня 2008 року - становили 9727,95 грн. (а.с.10)
Відповідно до Листа за № 137-С/09-32 від 10 жовтня 2016 року, Мукачівське об'єднане управління пенсійного фонду України Закарпатської області в особі начальника управління Гунгредер В.В., зазначено, що підстав для перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", включивши до складової заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації та грошової винагороди - не має.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про державну службу» за № 3723-ХІІ прийнятий для регулювання суспільних відносин, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу.
Відповідно до частини 2 статті 33 «Про державну службу» за № 3723-ХІІ - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 7 статті 33 Закону встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, в пункті 3 Постанови Кабінету Міністрів України за № 865 від 31 травня 2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" зазначено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 37-1 «Про державну службу» за № 3723-ХІІ - перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Необхідно також звернути увагу на зміст частини 1 статті 1 закону України "Про оплату праці" де зазначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу, а статтею 2 Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять : основна заробітна плата; додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до пункту «а» статті 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом - особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів (далі іменуються - підприємства та організації, якщо не обумовлено інше), - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
-4-
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У свою чергу Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Так, відповідно до статті 41 цього Закону, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону
Згідно з частинами 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що Мукачівське об'єднане управління пенсійного фонду України Закарпатської області при визначенні ОСОБА_1 пенсії, безпідставно не було враховано всі види оплати праці, на які утримано страхові внески на обов'язкове пенсійне забезпечення, і тому адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 6-14, 17, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 3,66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 33, 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ, ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.46 Конституції України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задоволити.
Визнати дії Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії державного службовця - неправомірними.
Зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням індексації грошових доходів (у розмірі 90% від нарахованої заробітної плати та із врахуванням корегування) із врахуванням збільшення на суму виплаченої
-5-
матеріальної допомоги на оздоровлення та на поліпшення соціально-побутових умов, грошової винагороди (за останні 24 календарні місяці роботи перед звільненням на пенсію), відповідно з даними "інші виплати" довідки Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області від 26 серпня 2016 року № 6137/07 починаючи з 01 січня 2014 року по теперішній час.
Стягнути з Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, донараховану за результатами перерахунку пенсію з урахуванням індексації грошових доходів (у розмірі 90% від нарахованої заробітної плати та із врахуванням корегування) із врахуванням збільшення на суму виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на поліпшення соціально-побутових умов, грошової винагороди (за останні 24 календарні місяці роботи перед звільненням на пенсію), відповідно з даними "інші виплати" довідки Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області від 26 серпня 2016 року № 6137/07 починаючи з 01 січня 2014 року по теперішній час.
Зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області виплачувати на користь ОСОБА_1 пенсію із врахуванням проведеного перерахунку.
Стягнути з Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, місце знаходження : м.Мукачево, вул.Миру, 151 "ж", Закарпатської області (код ЄДРПОУ - 37857963) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, Закарпатської області, сплачений судовий збір в розмірі - 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Головуючий М.М.Пак