Постанова № 63118873, 29.11.2016, Яготинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
29.11.2016
Номер справи
382/1679/16-а
Номер документу
63118873
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Яготинський районний суд Київської області

Справа 382/1679/16-а

Провадження 2-а/382/47/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 листопада 2016 року Яготинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Литвин Л. І.

при секретарі Чемерис С. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яготин справу за позовом ОСОБА_1 до Яготинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, м. Яготин, вул. Шевченка, 235 про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії

Встановив:

Позивачка звернулася до суду з позовом до Яготинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, в котрому після вточнення позовних вимог зазначено, що з 21 вересня 2004 року вона перебуває на обліку в Яготинському обєднані управління Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». З 3 квітня 2013 року за її заявою її було переведено на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Розмір її пенсії був розрахований на підставі довідки №1292 від 02.04.2013 року, а також довідки за №1293 від 02.04.2013 року про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за 2011-2012 роки. 9 вересня 2016 року вона звернулася до Яготинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою про перерахунок пенсії у звязку з тим, що у заробіток для обчислення пенсії не були включені суми нарахованої їй матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації, лікарняних, винагороду за вислугу років, а також інші виплати, які входять в склад заробітної плати державного службовця та на які нараховується збір на обовязкове пенсійне державне страхування, а тому мають бути включені до заробітної плати, з якої розраховується пенсія державного службовця. Крім того, того ж дня вона також звернулася до Яготинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, із заявою щодо перерахунку її пенсії відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 №1013 в розмірі 80% від загальної суми заробітної плати працюючих державних службовців. Проте, 22 вересня 2016 року відповідачем була надана відповідь за №3356/04-03, в якій їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. за №212 відповідно до якої допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги та грошові винагороди не відносяться до інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу», а тому не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця. Щодо перерахунку її пенсії відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 р. №1013 в розмірі 80% від загальної суми заробітної плати працюючих державних службовців, відповідач відмовляючи, посилається на прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за №213 та Постанову Кабінету Міністрів України №1013 від 9 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» ( набрала чинності з 01.12.2015) внесено зміни до Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», зокрема пункт 4 виключено. З такою відмовою відповідача вона не може погодитися з наступних підстав. Згідно вимог ст. 33 Закону України «Про державну службу» оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, наякі нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, з наведених положень вбачається, що призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації входять до системи оплати праці державного службовця. Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Враховуючи вищевикладене, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомоги на оздоровлення, суми індексації,лікарняні, винагорода за вислугу років - входить до системи оплати праці державного службовця. Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Аналогічні положення містяться й в п.2.2.2, п.2.2.7 та п.2.3.3 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за №114/8713, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників. Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Верховний Суд України під час розгляду аналогічної справи прийшов до наступних правових висновків: «Усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права касаційним судом, Верховний суд України вважає неправильним висновок цього суду в оскаржуваних ухвалах про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії. Матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця. За змістом наведених норм (ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст.. 41 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування») отриманні застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога , на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів «Про державну службу» № 3723-ХІІ та «Про оплату праці» № 108/95-ВР. Які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходу) для обчислення пенсії за наведених обставин стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058-IV та стаття 66 Закону «Про пенсійне забезпечення» №1788Х11» (постанова від 20.02.2012 року справа №21-430а11). Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України. На підставі викладених правових висновків Верховного суду України на даний час сформувалась судова практика Вищого адміністративного суду України з розгляду аналогічних спорів та зроблені наступні висновки: 1) «Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця, крім того, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. За наведеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість по суті позовних вимог про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Білгород-Дністровському та Білгород-Дністровському районі Одеської області протиправними та зобов'язання його здійснити позивачці перерахунок пенсії зі складових заробітної плати з урахуванням суми матеріальної допомоги у розмірі 242,71грн.»( постанова від 06.02.2014). 2) Винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органам державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця. Також задовольняючи позов в частині зобовязання відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації, суди першої та апеляційної інстанції обґрунтовано виходили з наступного. За змістом статті 37 Закону України №3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входили до системи оплати праці державного службовця» (постанова від 20.11.2013 року). Висновок відповідача про те, що матеріальна допомога та індексація, винагорода за вислугу років, які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788. Отже, позивачка вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії є неправомірними, оскільки при нарахуванні та виплаті позивачу матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, винагороди за вислугу років, сум індексації, та інші виплати, страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування були сплачені, а отже, наведені складові заробітної плати повинні враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії. Частиною 2 статті 46 Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що «нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Згідно зіст. 37 Закону № 3723-XII, в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. За Законом України„Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (частина перша ст. 40). Відповідно дост. 37-1 Закону № 3723-XII, в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Закономвідповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, текстстатті 37 Закону № 3723-XIIвикладено в новій редакції, якою, зокрема, встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII, внесено зміни до статті 37 Закону № 3723-ХІІ і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Отже, положення частини третьої статті 37 Закону № 3723-XII щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166-VII втратили чинність положення статті 37 Закону №3723-XII, щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески. Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону №3723-XII, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін. Водночас, цимЗакономне передбачено проведення після вказаної дати перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям, виходячи з нового відсотку від заробітку. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначавсяПостановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок №865).Згідно п. 4 Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами. Відповідно до п. 5 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. Аналіз вказаних норм свідчить про те, що перерахунок пенсії відповідач мав здійснити їй на підставі довідки про підвищений оклад та премію нараховану у грудні місяці 2015 року працюючому державному службовцю, а також надбавки за ранг, вислугу років та надбавку за високі досягнення у праці встановлені мені на момент призначення пенсії (в розмірі 80%). Відповідно до ст. 45Закону України„Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті 48цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Оскільки вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 09.09.2016 року, то має право на перерахунок пенсії з 01.09.2016 року. Відповідно до ч. 3 ст.22та ч. 1 ст.58 Конституції Українипри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.Законита інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи. Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення "Кечко проти України" від 08.11.2005 року якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. В силу ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Просила визнати неправомірними дії Яготинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії державного службовця протиправними та зобов'язати Яготинське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії державного службовця на підставі довідки, виданої Яготинським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України від 22 вересня 2016 року, враховуючи призначення пенсії у розмірі 80% від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, лікарняних, винагород за вислугу років, та інших виплат, з дня звернення з заявою до ПФ , тобто з 9 вересня 2016 року.

В судовому засіданні представник позивачки підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснюється в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Довідка № 283-к від 25.04.2016 року, надана позивачкою, не містить відомостей, які саме складові заробітної плати входять до графи "інші виплати". Відповідно до "Інструкції" в заробітну плату не входить матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань. Також відповідно до "Інструкції" не передбачено в складових фонду оплати праці-доплати за виконання роботи на вище оплачуваній посаді. Також матеріальна допомога, виплати за заміщення, індексація не передбачені Постановою Кабінету Міністрів України № 865, тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюють пенсію державному службовцю. Пункт 4 вказаної постанови, згідно якого визначався порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до ЗУ "Про державну службу" виключено. Також, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

З повідомлення Яготинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 22.09.2016 року та 2016 року (а.с. 5-7, 8-9) вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що з 1 червня 2015 року призначення та перерахунок пенсій за нормами ЗУ "Про державну службу" не здійснюється. Постановою Кабміну України № 1013 від 9 грудня 2015 року " Про упорядкування структури заробітної плати, проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (набрала чинності з 01.02.2015) внесено зміни до Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 р. "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", зокрема, пункт 4 виключено. Таким чином, права на перерахунок пенсії ОСОБА_1 немає.

З довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" (а.с.10-11) вбачається, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року-єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальноообов"язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р.-єдиний внесок на загальнообов"язкове держвне соціальне страхування, становить 33294,08 грн. Для проведення коригування вищезазначених виплат розміри посадового окладу та надбавки за ранг визначені на дати підвищень заробітної плати працюючим державним службовцям, становили: з 01.01.2011р. на посаді головного спеціаліста: посадовий оклад 985 грн, ранг-55 грн.; з 01.12.2011р. на посаді головного спеціаліста: посадовий оклад 1004 грн., ранг-55 грн.; з 27.12.2011 р. на посаді начальнкиа відділу: посадовий оклад 1083 грн., ранг-70 грн.; з 13.03.2012 р. на посаді заступника начальника управління: посадовий оклад 1335 грн., ранг-70 грн.

З копії паспорта (а.с.12-13) вбачається, що ОСОБА_1 народилася 7 липня 1970 року в м. Яготин Київської області та зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

З пенсійного посвідчення серія ААЖ № 789105, виданого 20.03.2013 р. (а.с.14) вбачається, що ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності другої групи загального захворювання, довічно.

З повідомлення Яготинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 03.11.2016 року (а.с.30) вбачається, що станом на 1 січня 2016 року розмір заробітної плати працюючого державного службовця на посаді заступника начальника УПДУ України в Яготинському районі становив: оклад-1723 грн., ранг-70 грн., вислуга-448,25 грн.

З пенсійної справи вбачається, що для вирішення питання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 був наданий оригінал довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу", за період з 01.04.2011 року по 31.03.2013 року.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка з 21 вересня 2004 року перебуває на обліку в Яготинському обєднаному управління Пенсійного фонду України Київської області і одержує пенсію по інвалідності, згідно Закону України «Про державну службу». При розрахунку пенсії відповідачем не враховувалися суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, лікарняні, винагорода за вислугу років, які виплачувались позивачці в розрахунковий період і з яких сплачувались страхові внески. У довідці про складові заробітної плати від 22 вересня 2016 року зазначено, що позивачці в розрахунковий період виплачена індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, лікарняні виплати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 9 вересня 2016 року позивачка звернулася до Яготинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати та із заявою щодо перерахунку її пенсії відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 у розмірі 80 % від загальної суми заробітної плати працюючих державних службовців. За результатами розгляду зазначеної заяви, відповідачем листом від 22.09.2016 року № 3356/04-03 та від 22.09.2016 року № 70/08-01 відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що пункт 4 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року, згідно якого проводився перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям виключено. За правилами ст. 37 Закону України "Про державну службу" ( у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.Частиною 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця. Крім того, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Згідно зі ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), щовраховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові питання, які зазначені в довідці, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.Вказані висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду України, висловленій в постанові від 20.02.2012р. (№ 21-430а11), а тому позов грунтується на законі та підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 9,11,17,18,71,86,99,160 КАС України, ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", ст.ст. 1, 2 ЗУ "Про оплату праці" , ст. 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Яготинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, м. Яготин, вул. Шевченка, 235 про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити.

Визнати неправомірними дії Яготинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії державного службовця.

Зобов"язати Яготинське об"єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії державного службовця ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої Яготинським об"єднаним управлінням Пенсійного фонду України від 22 вересня 2016 року, враховуючи призначення пенсії у розмірі 80 % від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, лікарняних, винагород за вислугу років, та інших виплат, з дня звернення з заявою до пенсійного фонду, тобто з 9 вересня 2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського Апеляційного Адміністративного суду шляхом подачі через Яготинський районний суд Київської області апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Литвин Л.І.