Ухвала суду № 63115752, 28.11.2016, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
28.11.2016
Номер справи
25/164/09
Номер документу
63115752
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

номер провадження справи 29/73/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

за результатами розгляду клопотання ліквідатора про зобовязання Фонду державного майна України прийняти від ВАТ «Азовкабель» обєкти цивільного захисту

28.11.2016 Справа № 25/164/09

м. Запоріжжя

Кредитори:

1/ Управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську Запорізької області (71112 м. Бердянськ Запорізької області пл. 1 Бердянської Ради, 2)

2/ Бердянський міський центр зайнятості (71100 м.Бердянськ Запорізької області вул. Комунарів, 14/2)

3/ Бердянська обєднана державна податкова інспекція (71100 м.Бердянськ Запорізької області пр. Праці, 20)

4/ Відкритого акціонерного товариства Запоріжжяобленерго в особі Бердянського міського району електричних мереж (71118 м.Бердянськ Запорізької області пр. 12 грудня, 25)

5/ Товариство з обмеженою відповідальністю Едванс-Юкрейн (01001 м.Київ вул. Мала Житомирська, 9-б)

Банкрут Відкрите акціонерне товариство Азовкабель, код з ЄДР-00214511 (71101 м. Бердянськ Запорізької області вул. Кабельників, 3)

Банк, здійснюючий розрахунково-касове обслуговування боржника АБ ТАС ОСОБА_1, м. Київ

ліквідатор арбітражний керуючий ОСОБА_2

про банкрутство

Суддя Кричмаржевський В.А.

За участю ліквідатора ОСОБА_2 та представників:

- Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_3

- Прокуратури Запорізької області ОСОБА_4

Установив:

Згідно з постановою господарського суду Запорізької області від 04.03.2013р. у справі № 25/164/09 припинено процедуру санації боржника, визнано Відкрите акціонерне товариство Азовкабель, код з ЄДР-00214511, банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_5, якого ухвалою суду від 22.12.2014р. відсторонено від виконання обовязків ліквідатора банкрута та призначено іншого ліквідатора - арбітражного керуючого ОСОБА_2.

Відповідно до автоматизованої системи розподілу справ між суддями справу № 25/164/09 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства Азовкабель, код з ЄДР-00214511, 25 жовтня 2016р. передано на розгляд судді Кричмаржевському В.А. у звязку із звільненням судді Дьоміної А.В.

До господарського суду Запорізької області 10 жовтня 2016р. надійшло клопотання ліквідатора банкрута ОСОБА_2 за № 402 від 29.09.2016р. про повернення за актом приймання-передачі державного майна сховищ їх власнику державі в особі Фонду державного майна України, що є органом, уповноваженим управляти державним майном, та про зобовязання Фонду державного майна України прийняти від банкрута - Відкритого акціонерного товариства Азовкабель, код з ЄДР-00214511, за актом приймання-передачі обєктів цивільного захисту, а саме: сховища обліковий номер - 30218, інвентарний номер - 100012, розташованого по вулиці Промисловій, 2-і в м.Бердянську, балансовою вартістю 303,9 тис. грн.; сховища обліковий номер - 30219, інвентарний номер - 100012, розташованого по вулиці Промисловій, 2-і в м.Бердянську, балансовою вартістю 146,9 тис. грн.; сховища обліковий номер 30220 (заводоуправління), інвентарний номер - 100016, розташованого по вулиці Промисловій, 2-к в м. Бердянську, балансовою вартістю 25,3 тис. грн., які є обєктами державної власності та не увійшли до статутного капіталу ВАТ «Азовкабель».

Перед початком судового засідання 28 листопада 2016р. від ліквідатора надійшла письмова заява про уточнення клопотання, де заявник просить суд зобовязати Фонд державного майна України (код з ЄДР-00032945) прийняти від Відкритого акціонерного товариства «Азовкабель» (код з ЄДР-00214511) за актом приймання-передачі захисну споруду цивільного захисту - обліковий №30218 , інвентарний №100012, загальною площею - 272,5 кв.м по вул. Промисловій, 2-і у м.Бердянську, балансовою вартістю - 303,9 тис.грн.; захисну споруду цивільного захисту - обліковий №30219 , інвентарний №100012, загальною площею -257,3 кв.м. по вул. Промисловій, 2-і у м. Бердянську, балансовою вартістю -146,9 тис. грн.; захисну споруду цивільного захисту - обліковий №30220, інвентарний №100016, загальною площею - 664,3кв.м. по вул. Промисловій, 2-к у м.Бердянську, балансовою вартістю - 25,3 тис. грн.

Враховуючи те, що ці уточнення суттєво не змінюють вимог, викладених у клопотанні ліквідатора, яке надійшло до суду 10 жовтня 2016р., а навпаки, ліквідатором самостійно усунуті неточності і розбіжності у своїх вимогах, то суд приймає їх до уваги. Розгляд клопотання розглядається в межах справи № 25/164/09 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства «Азовкабель», код з ЄДР-00214511, та призначений згідно з ухвалою суду від 31.10.2016р. на 28 листопада 2016р. о 09-50 год.

Фонд державного майна України не забезпечив явку свого представника в судове засідання, про час та місце проведення якого повідомлений в установленому законом порядку, але від Фонду надійшли письмові заперечення на клопотання.

З огляду на обмеженість розгляду справи визначеними законом процесуальними строками, відсутність перешкод для розгляду справи, достатність матеріалів справи для розгляду та прийняття відповідного рішення, судове засідання відбулося за відсутності представника Фонду державного майна України, згідно зі статтею 75 ГПК України.

У письмових запереченнях від 14.11.2016р. за № 10-52-21996, які надійшли до господарського суду 21 листопада 2016р., Фонд державного майна України не погодився з клопотанням ліквідатора, вважає, що відповідно до п.25 частини 1 статті 19 Кодексу цивільного захисту України та п.27 Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009р. №253, прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності належить до повноважень Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, які утворюють комісію з питань подальшого використання захисної споруди, до складу якої входять представники уповноваженого органу управління, територіального органу МНС, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань надзвичайних ситуацій або відповідного структурного підрозділу місцевої держадміністрації та підприємства. Просить суд залишити клопотання ліквідатора ВАТ «Азовкабель» без задоволення.

У судовому засіданні ліквідатор підтримала клопотання з урахуванням уточнень до нього, просить суд його задовольнити.

Вважає заперечення безпідставними та такими, що не ґрунтуються на законі, оскільки згідно з ч.8 статті 42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» майно, щодо якого боржник є користувачем, балансоутримувачем або зберігачем, повертається його власнику відповідно до закону або договору. А частиною 9 статті 42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено, що державне майно, яке не увійшло до статутного капіталу господарського товариства у процесі приватизації (корпоратизації) та перебуває на балансі банкрута, не включається до складу ліквідаційної маси. Субєкт управління таким майном з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у встановлений частиною першою статті 37 цього Закону строк приймає рішення про подальше використання цього майна. А оскільки субєктом управління сховищами є держава в особі Фонду державного майна України, то Фонд і повинен приймати рішення про подальше використання цього майна, а не перекладати свої безпосередні функції управління на ліквідатора, в обовязки якого входить лише повернення за актом приймання-передачі цих обєктів сховищ - захисних споруд цивільного захисту субєкту управління.

Також ліквідатор зазначила про те, що протягом 2015-2016 років неодноразово зверталась до Фонду державного майна України, його територіального органу - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (копії листів додані до клопотання), які є субєктами управління обєктами нерухомого майна - захисних споруд цивільного захисту (сховищ), про прийняття їх до державної власності, але всі її спроби вирішити це питання виявилися марними, від цих органів отримує лише відписки, з яких вона зрозуміла, що цю проблему повинен вирішувати лише ліквідатор. У даний час вона фактично завершила ліквідаційну процедуру банкрута, але у звязку з тим, що ці обєкти не приймаються Фондом державного майна України, вона не може направити суду для затвердження звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, порушуються строки ліквідаційної процедури, який визначений законом у дванадцять місяців.

Ліквідатор вважає, що саме Фонд державного майна України зобовязаний згідно зі статтею 19 Кодексу цивільного захисту України, де зазначено про те, що прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності відноситься до повноважень місцевих державних адміністрацій (ч.1 п.25 КЦЗ України) та органів місцевого самоврядування (ч.2 п.26 КЦЗ України), вирішувати з цими органами подальше використання сховищ, що знаходяться на балансі у банкрута, та відносяться до обєктів цивільного захисту, а не ліквідатор. І якщо ці питання цими органами не вирішуються в установленому законом порядку, то Фонд вправі подати до суду позов про зобовязання місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування вчинити певні дії, а не перекладати свої проблеми на ліквідатора.

Розглянувши подане клопотання з урахуванням заяви про уточнення вимог, діюче законодавство, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ліквідатора, суд вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до частин 8, 9 статті 42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» майно, щодо якого боржник є користувачем, балансоутримувачем або зберігачем, повертається його власнику відповідно до закону або договору, державне майно, яке не увійшло до статутного капіталу господарського товариства у процесі приватизації (корпоратизації) та перебуває на балансі банкрута, не включається до складу ліквідаційної маси.

Субєкт управління таким майном з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у встановлений частиною першою статті 37 цього Закону строк приймає рішення про подальше використання цього майна.

Оскільки постановою господарського суду Запорізької області від 04 березня 2013р. у цій справі визнано ВАТ Азовкабель, код з ЄДР-00214511, банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, то Фонд державного майна України саме з цієї дати повинен був прийняти рішення про подальше використання цього майна.

Але незважаючи на те, що боржник був визнаний банкрутом більше трьох років тому назад, Фонд державного майна України як субєкт управління таким майном не прийняв жодних реальних заходів щодо подальшого використання захисних споруд цивільного захисту, обмежуючись лише формальною перепискою з ліквідатором, та вважаючи, що лише ліквідатор, а не Фонд повинен вирішувати питання про передачу захисних споруд цивільного захисту органам державної влади або органам місцевого самоврядування, балансоутримувачем яких є підприємство-банкрут.

Суд вважає таку позицію Фонду державного майна України помилковою та необґрунтованою, оскільки виходячи із вимог статті 42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», саме Фонд, як субєкт управління таким майном, повинен був ще три роки тому - після визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, прийняти захисні споруди цивільного захисту від балансоутримувача та рішення про подальше використання цього майна, а не займатися тривалою перепискою з ліквідатором.

З моменту порушення щодо боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, і спеціальні норми Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство щодо інших законодавчих актів України.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 04.11.2015року у справі № 916/2019/13.

Згідно зі статтею 11128 ГПК України рішення Верховного Суду України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.

А відтак Фонд державного майна України повинен керуватися у даній ситуації перш за все Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Тобто, Фонд повинен прийняти вищезгадані обєкти цивільного захисту від балансоутримувача в особі ліквідатора в установленому порядку, як зазначено у статті 42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а вже після їх прийняття вирішувати з відповідними органами державної влади або місцевого самоврядування питання про подальше використання таких обєктів.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 22, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

Ухвалив:

Клопотання ліквідатора № 402 від 29.09.2016р. з урахуванням заяви про уточнення клопотання задовольнити.

Зобовязати Фонд державного майна України, код з ЄДР-00032945, 01601 м. Київ вул.Кутузова,18/9, прийняти від Відкритого акціонерного товариства Азовкабель, код з ЄДР-00214511, м.Бердянськ Запорізької області вул. Кабельників, 3, за актом приймання-передачі наступні обєкти цивільного захисту:

- захисну споруду цивільного захисту - обліковий № 30218, інвентарний № 100012, загальною площею - 272,5 кв.м по вул. Промисловій, 2-і у м.Бердянську Запорізької області, балансовою вартістю - 303,9 тис.грн.;

- захисну споруду цивільного захисту - обліковий № 30219 , інвентарний №100012, загальною площею -257,3 кв.м по вул. Промисловій, 2-і у м.Бердянську Запорізької області, балансовою вартістю -146,9 тис. грн.;

- захисну споруду цивільного захисту - обліковий № 30220 (заводоуправління), інвентарний №100016, загальною площею - 664,3 кв.м по вул. Промисловій, 2-к у м.Бердянську Запорізької області, балансовою вартістю - 25,3 тис.грн.

Ухвала набирає законної сили з дня її винесення.

Копію ухвали надіслати: кредиторам, боржнику, ліквідатору, Фонду державного майна України, Головному територіальному управлінню юстиції у Запорізькій області, прокуратурі Запорізької області.

Суддя В.А. Кричмаржевський