Ухвала суду № 63115499, 30.11.2016, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
30.11.2016
Номер справи
903/1233/15
Номер документу
63115499
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

"30" листопада 2016 р. Справа № 903/1233/15 Суддя господарського суду Волинської області Бондарєв С.В., розглянувши заяву Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації №1992/15/2-16 від 17.11.2016р. (вх.№01-59/194/16 від 18.11.2016р.) про відстрочення виконання рішення суду

по справі 903/1233/15

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Рівне

до відповідача: Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації, м .Луцьк

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:

-Озерська сільська рада, с. Озеро Ківерцівського р-ну Волинської обл.

-Сокиричівська сільська рада, с. Сокиричі Ківерцівського р-ну Волинської обл.

-Головне управління державної казначейської служби України у Волинській області, м. Луцьк

про стягнення 81 523,84грн.

За участю представників сторін:

від заявника (боржника): ОСОБА_2- дов. від 26.01.2016р. №203/15/216

від стягувача: н/з

від третьої особи- Озерської сільської ради: н/з

від третьої особи- Сокиричівської сільської ради: н/з

від третьої особи- Головного управління державної казначейської служби України у Волинській області: Петрунів Т.С.-дов. №12-04/3-19 від 04.01.2016р.

Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст.ст. 22, 27 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки учасників судового процесу.

Суть заяви: Департамент агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації звернувся до господарського суду із заявою №1992/15/2-16 від 17.11.2016р. (вх.№01-59/194/16 від 18.11.2016р.) про відстрочку виконання рішення суду від 20.01.2016р. по справі №903/1233/15 до 01.01.2017р.

Заяву обґрунтовано тим, що господарським судом Волинської області по справі № 903/1233/15 від 20.01.2016 року прийнято рішення про стягнення з Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 77 687,10грн., в т.ч. 42 776,52грн.-заборгованості, 2 636,91 грн. - 3% річних, 32 273,67грн.-інфляційних втрат та 1 165,31 грн. судового збору.

На примусове виконання рішення суду видано судовий наказ від 15.02.2016р.

Однак, на 2016 рік не були передбачені асигнування за програмою КПКВ 7731810 "Здійснення заходів щодо запобігання підтопленню населених пунктів та сільськогосподарських і лісогосподарських угідь Волинської області", з якої здійснювалися видатки за виконані роботи.

Департамент являється лише розпорядником коштів другого рівня.

Як зазначено в умовах договору, який погоджений та підписаний сторонами, замовник-розпорядник коштів зобов'язувався забезпечити належне фінансування в межах передбачених коштів за рахунок коштів державного бюджету та ніс відповідальність виключно в межах відповідних фактичних надходжень до спеціального фонду бюджету.

Протягом 2016 року та на даний час Департаментом агропромислового розвитку Волинської ОДА вжито всіх можливих заходів щодо виконання договірних зобов'язань та виконання рішення суду.

Відповідачем регулярно направлялися та направляються листи до Мінагрополітики України, як головного розпорядника коштів, у яких наголошується на необхідності вирішення питання виділення коштів з державного бюджету аграріям області для погашення кредиторської заборгованості, що зареєстрована в органах Державного казначейства.

Листом від 29.09.2016 року №1659/14/2-16 "Пропозиції щодо асигнувань на 2017 рік" Департамент агропромислового розвитку Волинської ОДА звернувся до Волинської ОДА з проханням про виділення коштів з державного бюджету у 2017 році на погашення існуючої підтвердженої кредиторської заборгованості минулих років за програмою підтримки АПК код 7731810 "Здійснення заходів щодо запобігання підтопленню населених пунктів та сільськогосподарських і лісогосподарських угідь на територіях області" на суму 3 010 349, 85 грн.

На даний час з Міністерством аграрної політики та продовольства України узгоджено, що у разі виникнення залишку відкритих асигнувань по коштах державного бюджету за програмами підтримки АПК, кошти будуть спрямовані на погашення кредиторської заборгованості, в тому числі і по ОСОБА_1.

З метою недопущення блокування роботи Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації (блокування банківських рахунків) у забезпеченні проведення виплат коштів за профільними державними програмами підтримки галузі АПК, що може призвести до соціальної напруги у суспільстві, Департамент просив відстрочити виконання рішення до 01.01.2017р.

Долучено до матеріалів заяви листування Волинської ОДА з Прем'єр-міністром України за період з 02.12.2014р. по 27.03.2015р., з Міністерством аграрної політики та продовольства України за період з 18.01.2016р. по 29.09.2016р. та Міністром фінансів України від 28.10.2014р., від 10.11.2015р.

Ухвалою суду від 21.11.2016р. призначено розгляд заяви на 30.11.2016р. Зобов'язано подати суду: заявника - оригінали, долучених до заяви доказів; кошториси доходів та видатків за 2015р., 2016р., звіти про фінансові результати за 2015р. та 9 місяців 2016р.; стягувача - доводи по суті заяви про відстрочку виконання рішення суду.

У судовому засіданні 30.11.2016р. представник заявника заяву підтримав з підстав, зазначених в останній. Долучив до матеріалів справи звіти про результати господарської діяльності (форма №9д, №9м) за 2015р., про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д, №7м) на 1 січня 2016р., про надходження та використання коштів загального фонду (форма №2д, №2м) по програмі 7731810 за 2013р. та про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д, №7м) на 01.11.2016р.

У судовому засіданні 30.11.2016р. та в заяві б/н від 30.11.2016р. (вх.№01-54/10947/16) представник третьої особи-Головного управління державної казначейської служби України у Волинській області-вказав, що підтримує подану заявником заяву про відстрочення виконання рішення суду.

Зазначив, що на 2016 рік не були передбачені асигнування за програмою КПКВ 7731810 "Здійснення заходів щодо запобігання підтопленню населених пунктів та сільськогосподарських і лісогосподарських угідь Волинської області", з якої здійснювалися видатки за виконані роботи.

Стягувач- Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 в судове засідання 30.11.2016р. не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча ухвала суду від 21.11.2016р., направлена на юридичну адресу ФОП ОСОБА_1, зазначену у позовній заяві та Витязі з ЄДР, а саме: АДРЕСА_1, повернулась до суду органами поштового зв'язку з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

У відповідності до п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» за змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача-Озерська сільська рада- в судове засідання 30.11.2016р. не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце судового розгляду спору, що стверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №4301034480146 від 28.11.2016р.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача-Сокиричівська сільська рада- в судове засідання 30.11.2016р. не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце судового розгляду спору, що стверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №4301034480138 від 28.11.2016р.

Заслухавши пояснення представників заявника, третьої особи та дослідивши долучені до заяви докази, суд встановив:

Рішенням господарського суду Волинської області від 20.01.2016року у справі №903/1233/15 стягнуто з Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації (43000, Волинська обл., м.Луцьк, пр.Перемоги, буд.14, код 00730282) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 код НОМЕР_1) 77 687,10грн., в т.ч. 42 776,52грн.-заборгованості, 2 636,91 грн. - 3% річних, 32 273,67грн.-інфляційних втрат та 1 165,31 грн. судового збору.

15.02.2016р. на виконання рішення видано наказ за №903/1233/15-1.

17.11.2016р. Департамент агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації звернувся до господарського суду із заявою №1992/15/2-16 (вх.№01-59/194/16 від 18.11.2016р.) про відстрочку виконання рішення суду від 20.01.2016р. по справі №903/1233/15 до 01.01.2017р.

Згідно ст.121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Пленум Верховного Суду України у п.10 Постанови від 26.12.2003р. №14 „Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" та Вищий господарський суд України у п.п 7.1,7.1.1 7.2 постанови пленуму від 17.10.2012р. №9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" зауважили, що господарський суд на підставі статті 121 ГПК має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови (далі - рішення), змінити спосіб та порядок їх виконання.

Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом.

Заявник просить відстрочити виконання рішення суду від 20.01.2016р. до 01.01.2017р., посилаючись на відсутність асигнувань за програмою КПКВ 7731810 "Здійснення заходів щодо запобігання підтопленню населених пунктів та сільськогосподарських і лісогосподарських угідь Волинської області", з якої здійснювалися видатки за виконані роботи; важкий фінансовий стан, який спричинений неналежним фінансуванням з державного бюджету та, посилаючись на листування з Міністерством аграрної політики та продовольства України, стверджує про узгодженість спрямування залишку відкритих асигнувань по коштах державного бюджету за програмами підтримки АПК на погашення кредиторської заборгованості, в тому числі і по ОСОБА_1.

В підтвердження долучив листування з Міністерством аграрної політики та продовольства України за період з 18.01.2016р. по 29.09.2016р., Міністром фінансів України від 28.10.2014р., від 10.11.2015р. та з Прем'єр-міністром України за період з 02.12.2014р. по 27.03.2015р. (а.с. 142-157).

Судом встановлено, що Департамент агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації має кредиторську заборгованість по програмі щодо здійснення заходів по запобіганню підтопленню населених пунктів, сільськогосподарських та лісогосподарських угідь Волинської області на суму 3 010 349,85грн., що стверджується звітом про заборгованість за бюджетними коштами станом на 01.01.2016р., затверджений головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області. Згідно вказаного звіту, надходжень коштів по даній цільовій програмі із державного бюджету України не відбувалося.

Листом від 29.09.2016 року №1659/14/2-16 "Пропозиції щодо асигнувань на 2017 рік" Департамент агропромислового розвитку Волинської ОДА звернувся до Волинської ОДА з проханням про виділення коштів з державного бюджету у 2017 році на погашення існуючої підтвердженої кредиторської заборгованості минулих років за програмою підтримки АПК код 7731810 "Здійснення заходів щодо запобігання підтопленню населених пунктів та сільськогосподарських і лісогосподарських угідь на територіях області" на суму 3 010 349,85грн.

Також, згідно поданих представником заявника (боржника) звітів про результат фінансової діяльності (форма №9д, №9м) за 2015р. встановлено, що дефіцит за загальним фондом за звітний рік становить: 9 725 838,76 грн., а за попередній рік становить: 9 732 518,06грн.

У судовому засіданні представник заявника засвідчив, що відстрочка виконання рішення сприятиме повному виконанню судового рішення у зв'язку з узгодженістю з розпорядником коштів питання спрямування залишків відкритих асигнувань по коштах державного бюджету на погашення кредиторської заборгованості попередніх років та зауважив, що відстрочення стосується нетривалого періоду до 1 місяця.

Враховуючи викладене, зважаючи на нетривалий період відстрочки до одного місяця, суд дійшов висновку, що наведені заявником обставини є тими виключними обставинами, які дають підстави для задоволення заяви Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації №1992/15/2-16 від 17.11.2016р. (вх.№01-59/194/16 від 18.11.2016р.) про відстрочку виконання рішення по справі №903/1233/15 на строк до 01.01.2017р.

Враховуючи викладене, господарський суд, керуючись ст.ст. 86, 121 ГПК України, господарський суд, -

у х в а л и в:

1. Заяву Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації №1992/15/2-16 від 17.11.2016р. (вх.№01-59/194/16 від 18.11.2016р.) про відстрочку виконання рішення по справі №903/1233/15 задовольнити.

2. Відстрочити виконання рішення господарського суду від 20.01.2016р. у справі №903/1233/15 до 01.01.2017р.

Суддя С. В. Бондарєв