П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.11.2016 Справа №607/11837/16-а
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Братасюк В.М. розглянувши адміністративну справу у порядку скороченого провадження за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
19.10.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними щодо перерахунку пенсії з 01.04.2016 року, проведеного на підставі заяви від 04.04.2016 р., визнавши не чинним розпорядження про перерахунок пенсії по інвалідності № 197717 від 04.05.2016 року та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за віком, застосувавши при визначенні розміру пенсії за віком розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013, 2014, 2015 роки, виплативши недоплачену пенсію з 08.07.2016 р.
Вважаю, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.
Судом встановлено, що з 1983 року ОСОБА_1 отримує пенсію як інвалід війни III групи у зв'язку з пораненням, отриманим при виконанні обов'язків військової служби в Афганістані згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
По даний час ОСОБА_1 працює та сплачує у встановленому порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Як стверджує відповідач, згідно поданого 04.11.2016року заперечення, ОСОБА_1 з 20.05.2010 року виплачувалась пенсія по інвалідності III групи внаслідок поранення, отриманого при виконанні обов'язків військової служби в ДРА відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсії обчислено із врахуванням показника середньомісячної заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки за 2009 рік - 1650,43грн.
04.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача, у якій просив перерахувати пенсію по стажу і зарплаті у разі доцільності, тобто, просив відповідача перерахувати його пенсію в тому випадку, якщо це буде відповідати його інтересам та буде для нього вигідно. Фактично, звернувся до відповідача з вимогою інформаційного характеру, оскільки визначити доцільність перерахування пенсії міг лише він, маючи необхідну та повну інформацію про наслідки цієї дії з урахуванням в цілому його прав на пенсійне забезпечення, в тому числі права на отримання пенсії за віком.
Частиною 3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Однак, відповідач, взявши до уваги заяву від 04.05.2016 р., всупереч волі позивача і без його відома видав розпорядження № 197717 від 04.05.2016 р. про перерахунок пенсії, що негативно вплинуло на право позивача.
Прийнявши вказане рішення від 04.05.2016 року про перерахунок пенсії, відповідач вважає, що ОСОБА_1 не набув 24 місячного стажу після перерахунку пенсії і призначив йому пенсію за віком не за правилами, визначеними ч.2 ст.40 цього Закону, а взявши до уваги середньомісячну заробітну плату працівників, зайнятих в галузях економіки за 2009 р., тобто за той рік, за який йому нарахована пенсія як інваліду війни згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вказане призвело до суттєвого зменшення розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком.
Про прийняття рішення від 04.05.2016 р. щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 дізнався з листа відповідача від 28.09.2016 р.
Як стверджує позивач в червні 2016 р. він отримав дещо більшу пенсію (підвищену після перерахунку лише на 39,38 грн. за три місяці - квітень, травень, червень 2016 р.), однак не знав про природу цієї виплати і вважав, що це донарахування пенсії у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму.
Відповідно до п.3 (абз.5) Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 має право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 55 років.
На підставі поданої позивачем заяви з 08.07.2016 р. йому вперше призначено пенсію за віком як учаснику бойових дій.
Як повідомив позивачу відповідач листом № 389/М-11 від 22.09.2016 р. розмір його пенсії за віком обчислено із середньомісячного заробітку 9207,44 грн. (1650,43 х 5,57881, де 1650,43 середньомісячна заробітна плата працівників зайнятих в галузях економіки за 2009 рік, з якої сплачено страхові внески та яка врахована для обчислення пенсії, а 5,57881 коефіцієнт роботи з 01.07.2000 р. по 30.06.2016 р.) Після проведеного перерахунку і з врахуванням страхового стажу 35 років 4 місяці 21 день, пенсійні виплати з 08.07.2016 р. становить 6217,94 грн., а з 01.09.2016 р. - 6211,01 грн., (із врахуванням надбавок, передбачених Законом для інвалідів війни та осіб, що мають особливі заслуги перед Україною).
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Отже, під час розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 08.07.2016 р. Тернопільським об'єднаним управління ПФУ протиправно було призначено позивачу пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки за 2009 рік, хоча слід було застосувати показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013, 2014, 2015 роки.
За бажанням ОСОБА_1 міг бути застосований показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (перерахунку) попереднього виду пенсії.
При зверненні із заявою про призначення пенсії за віком ОСОБА_1 не давав згоду на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, за 2009 рік, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, оскільки для позивача це вкрай не вигідно.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Здійснюючи обчислення розміру пенсії, відповідач безпідставно взяв до уваги те, що з 20.05.2010 р. по 07.07.2016 р. ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності 3-ої групи внаслідок поранення, отриманого при виконанні обов'язків військової служби в ДРА і в 2010р. під час перерахунку попереднього виду пенсії було враховано середньомісячну зарплату працівників, зайнятих в галузях економіки за 2009 рік.
Однак, оскільки позивач не надавав згоду на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, то відповідач, не врахувавши положення ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" протиправно зменшив розмір пенсії позивача, застосувавши показник заробітної плати за 2009рік.
Даної правової позиції дотримується ВАС України при вирішенні аналогічних відносин у справі к/800145035/13 від 02.04.2014року, у справі к/800/13675/13 від 17.10.2013 р.).
Враховуючи вище наведені обставини справи, суд дійшов висновку, що доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, так як Тернопільське об'єднане управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області безпідставно провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 в травні 2016 р., а також незаконно призначило пенсію за віком, взявши при розрахунку середньомісячний заробіток працівників, зайнятих в галузях економіки за 2009 р., не маючи при цьому бажання та згоди на такі дії з боку позивача. Таким чином, слід визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2016 р., проведеного на підставі заяви від 04.04.2016 р., визнавши не чинним розпорядження про перерахунок пенсії по інвалідності № 197717 від 04.05.2016 р. та зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Песійного Фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок призначеної мені пенсії за віком, застосувавши при визначенні розміру пенсії за віком розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013, 2014, 2015 роки та виплатити недоотриману пенсію з урахуванням раніше здійснених виплат з 08.07.2016року.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 11, 94, 159, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.40, 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.19 Конституції України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2016 р., проведеного на підставі заяви від 04.04.2016 р., визнавши не чинним розпорядження про перерахунок пенсії по інвалідності № 197717 від 04.05.2016 р.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Песійного Фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком, застосувавши при визначенні розміру пенсії за віком розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013, 2014, 2015 роки та виплатити недоотриману пенсію з урахуванням раніше здійснених виплат з 08.07.2016року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області на користь державного бюджету України 551, 20 гривень судового збору.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддяВ. М. Братасюк