Постанова № 63099724, 18.11.2016, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
18.11.2016
Номер справи
766/6922/16-а
Номер документу
63099724
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 766/6922/16-а

н/п 2-а/766/308/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2016 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Майдан С.І.

при секретарі Матієнко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

встановив:

Позивач звернулася до суду з зазначеним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона з 18.10.2008 року отримувала пенсію у розмірі 90% заробітної плати, як посадова особа місцевого самоврядування, яка має необхідний стаж державної служби та служби в органах місцевого самоврядування. 26 березня 2015 року позивач для перерахунку пенсії надала відповідачу довідку про заробітну плату з урахуванням інших виплат, що входили до заробітної плати, яка їй нараховувалась. В перерахунку пенсії її було відмовлено. Постановою Дніпровського районного суду м. Херсона від 14.12.2015 року її позовні вимоги до Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки від 18 березня 2015 року, починаючи з 25 березня 2015 року задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні, зазначене в протоколі комісії від 26 березня 2015 року № 36, зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації, зазначеної у довідці від 18 березня 2015 року, починаючи з 25 березня 2015 року у розмірі 80 % від заробітної плати (доходу). Позивач зазначає, що представник, здійснюючи захист її інтересів, помилково зазначив , що перерахунок пенсії повинен був здійснений у розмірі 80% , не у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням отриманої матеріальної допомоги та нарахованої індексації зазначених у довідці від 18 березня 2015 року. Оскільки на час оформлення пенсії вона мала необхідний стаж державної служби і 17.10.2008 року їй була призначена пенсія у розмірі саме 90% заробітної плати, просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням отриманої матеріальної допомоги та нарахованої індексації зазначених у довідці від 18 березня 2015 року, починаючи з 25 березня 2015 року - часу подачі заяви про перерахунок пенсії та постанови Дніпровського районного суду м.Херсона від 14 грудня 2015 року.

В ході судового розгляду справи позивач уточнила заявлені позовні вимоги та просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії у розмірі 90% від заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги та суми індексації,зазначених у довідці від 18.03.2015 року , починаючи з 13.01.2016 року. В іншій частині позовні вимоги просила залишити без розгляду.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 18.11.2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням отриманої матеріальної допомоги та нарахованої індексації з 18 березня 2015 року, починаючи з 25 березня 2015 року - часу подачі заяви про перерахунок пенсії та постанови Дніпровського районного суду м. Херсона від 14 грудня 2015 року до 12.01.2016 року включно залишено без розгляду.

Позивач в судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи у її відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі. Також надала заперечення, згідно якого у задоволенні позовних вимог просила відмовити в повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 працювала на посадах, які зараховані до стажу державної служби та служби в органах місцевого самоврядування та отримувала з 18.10.2008 року пенсію , призначену відповідно Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 90% суми її заробітної плати.

Стаж роботи в органах місцевого самоврядування ОСОБА_1 станом на 17.10.2008 року складав 22 роки 4 місяці 26 днів, що підтверджується довідкою від 28.03.2016 року ( а.с.7)

Згідно довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» надбавки, премії та інші виплати ОСОБА_1 за період з 01.08.2006 року до 30.09.2008 року становили: надбавки - 9664,50 гривень, премії - 2033,18 гривень, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 998,00 гривень, інші виплати - 6599,19 гривень.

25.03.2015 року позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування» з врахуванням довідки про складові заробітної плати від 18.03.2015 року №184/0.

Згідно протоколу №36 засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення від 26.03.2015 року відмовлено в проведенні перерахунку ОСОБА_1 за відсутності законодавчих підстав. В мотивувальній частині протоколу комісія встановила, що за нормою статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Постановою Дніпровського районного суду м. Херсона від 14.12.2015 року Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки від 18 березня 2015 року, починаючи з 25 березня 2015 року у розмірі 80 % від заробітної плати (доходу) задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні, зазначене в протоколі комісії від 26 березня 2015 року № 36, зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації, зазначеної у довідці від 18 березня 2015 року, починаючи з 25 березня 2015 року у розмірі 80 % від заробітної плати (доходу).

У частині першій ст.1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує за виконану роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що заробітна плата посадової особи місцевого самоврядування складається з окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

А в частині 7 цього Закону зазначено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

В частині 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» також зазначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Таким чином, наведені положення дають підстави стверджувати, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати входить до системи оплати праці як державного службовця, так і посадової особи місцевого самоврядування.

Статтею 37' Закону України «Про державну службу» передбачено, що перерахунок пенсій здійснюється із сум заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчислені пенсії. В ній зазначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходи), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткування доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (доходу, виплат).

А ст.41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для призначення пенсії. Це суми виплат, отримуваних застрахованою, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

За змістом вищезазначених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Виходячи з того, що на суми нарахованих позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації були нараховані та сплачені страхові внески, висновок комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій управління ПФУ в місті Херсоні від 25.03.2015 р., зазначені у протоколі № 33, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація до переліку складових заробітної плати державних службовців не входить та не враховується для обчислення пенсії, неправомірний.

Висновки про неправомірність відмови у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань зроблені Верховним Судом України у Постанові від 6 листопада 2013 року, ухвалах Вищого адміністративного суду України від 18 травня 2012 року по справі № К-10879/09, від 20 грудня 2012 року по справі № К-/9991/59887/12, 17 липня 2014 року по справі № К- /1800/33857/14 та інших.

З врахуванням того, що на момент оформлення пенсії позивач мала стаж служби в органах місцевого самоврядування більше 22 років, а ст. 37 Закону України «Про державну службу» визначено, що при наявності стажу державної служби не менше 10 років пенсія призначається у розмірі 80% заробітної плати, а за кожний рік понад 10 років збільшується на 1%, але не більше 90% заробітної плати і їй 17 жовтня 2008 року була призначена пенсія в такому розмірі, суд вважає її позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.17, 18, 71, 160-163 КАС України, ст.41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.33,37 ЗУ «Про державну службу», ст.ст.1,2 ЗУ «Про оплату праці», ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням отриманої матеріальної допомоги та нарахованої суми індексації,зазначених у довідці №184/0 від 18 березня 2015 року , починаючи з 13.01.2016 року,

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області, протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя: С.І. Майдан