Постанова № 63091989, 30.11.2016, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
30.11.2016
Номер справи
361/6427/16-а
Номер документу
63091989
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 361/6427/16-а

провадження № 2-а/361/487/16

30.11.2016

Постанова

Іменем України

30 листопада 2016 року м. Бровари

Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Сердинський В.С., розглянувши у приміщенні Броварського міськрайонного суду в порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

у с т а н о в и в:

У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач зазначав, що він перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи, захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС призначену за нормами Закону №796.

Нещодавно дізнався, що з 01.01.2012 року чорнобильські пенсії перераховують, виходячи з заробітної плати отриманої в зоні ЧАЕС. Перерахунок проводиться автоматично на підставі довідок про зарплату, які знаходяться в матеріалах пенсійної справи.

З 28.05.1986 року по 29.05.1986 року, перебуваючи на посаді генерального директора Броварського ДОК, приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (м. Чорнобиль).

Відповідно до даних довідки про заробітну плату від 22.01.1997р. № 9 (знаходиться в пенсійні справі) за роботу в зоні відчуження за період з 28.05.1986р.-29.05.1986р. йому виплачено заробітну плату в сумі 127,16 крб.

Як стало відомо, заробітна плата була нарахована та виплачена позивачу без урахування премій, які були встановлені нормативно-правовими актами СРСР та УРСР, розрахунок заробітної плати за час роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС був проведений невірно, оскільки не були використані нормативні документи з грифом «таємно» і для «службового використання», що передбачають оплату праці працівників, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

На даний час він не має можливості звернутися до підприємства з вимогою про проведення перерахунку його заробітної плати, так як підприємство припинило свою діяльність без правонаступника.

Враховуючи вищевикладене, 19.09.2016р. позивач звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок його пенсії, виходячи із заробітної плати в сумі 1 427,16 крб., отриману за роботу в м. Чорнобиль за період з 28.05.1986р.-29.05.1986р.

Листом від 20.09.2016 року відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що в довідці про заробітну плату не зазначено сум премій.

Вважає відмову відповідача протиправною та такою, що порушує його право на належний соціальний захист.

Посилаючись на вищевказане, позивач просив суд визнати протиправними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із заробітної плати в сумі 1 427,16 крб. та зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, починаючи з 01.05.2016 року, виходячи із заробітної плати в сумі 1 427,16 крб., отриману за роботу в зоні відчуження (м. Чорнобиль) з 28.05.1986р. - 29.05.1986р., з урахуванням уже проведених виплат.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

28 листопада 2016 року від Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області до суду надійшло заперечення на адміністративний позов, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, оскільки він на підтвердження виплаченої йому заробітної плати не надав первинних документів.

Відповідно до ч.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Про порушення своїх прав позивач дізнався з відповіді Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 20.09.2016 року, а з даним позовом звернувся до суду 01 листопада 2016 року, тобто, позов поданий в межах шестимісячного строку.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи, захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС призначену за нормами Закону №796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З 28.05.1986 року по 29.05.1986 року, перебуваючи на посаді генерального директора Броварського ДОК, позивач ОСОБА_1 приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (м. Чорнобиль).

Відповідно до даних довідки про заробітну плату від 22.01.1997р. № 9, за роботу в зоні відчуження за період з 28.05.1986р.-29.05.1986р. позивачу ОСОБА_1 виплачено заробітну плату в розмірі 127,16 крб.

На даний час позивач ОСОБА_1 не має можливості звернутися до підприємства Броварського ДОК з вимогою про проведення перерахунку його заробітної плати, так як підприємство припинило свою діяльність без правонаступника, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

19.09.2016р. позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про проведення перерахунку його пенсії, виходячи із заробітної плати в сумі 1 427,16 крб., отриману за роботу в м. Чорнобиль за період з 28.05.1986р.-29.05.1986р.

Листом від 20.09.2016 року Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило позивачу ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що в довідці про заробітну плату не зазначено сум премій.

Листом Міністерства праці і соціальної політики України від 13.04.2001 р. № 03-3/1652-018-21 «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986-1990 років осіб, які виконували роботи пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» було розсекречено ряд нормативно-правових актів урядів СРСР та УРСР. Серед розсекречених в тому числі і Розпорядження Ради Міністрів СРСР №964 рс від 17 травня 1986 року, Розпорядженням РМ СРСР №1512-р від 24.06.1986 року, від 17 червня 1986 р. N 207-7.

Розпорядженням Ради Міністрів СРСР №964 від 17 травня 1986 року голові Урядової комісії надано право виплачувати працівникам одноразову винагороду за виконання особливо важливих і відповідальних робіт в залежності від небезпеки їх проведення в розмірі до 1000 крб.

Відповідно до підпункту 3 п.1 Постанови РМ УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 (порядок виплати премії визначено Розпорядженням РМ СРСР №1512-р від 24.06.1986 року) запроваджувалась одноразова премія за рахунок коштів, що виділялись Мінфіном СРСР і Держпланом СРСР і розпорядження Міненерго СРСР для заохочення працівників підприємств, незалежно від їх відомчого підпорядкування. Розмір премії, що виплачувалась одному працівнику, не повинен був перевищувати 400 крб.

Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.92 р. № 09-3751, якщо підприємством було невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження, то підприємство на підставі первинних документів має провести перерахунок заробітної плати згідно із законодавством, розраховану таким чином заробітну плату не індексують і не виплачують, а лише враховують при обчисленні пенсії.

Відповідно до ст. 1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.

За змістом ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних і компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Вищий адміністративний суд у своєму рішенні від 18.02.2015 року у справі К/800/1607/15 дійшов висновку, що перерахунок заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС необхідно проводити на підставі постанови Ради Міністрів УРСР і Української республіканської Ради професійних Спілок №207-7 від 10 червня 1986 року та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Перерахунок заробітної плати за роботу в зоні ЧАЕС необхідно проводити з врахуванням нормативно-правових актів, розсекречених після 1986 року, оскільки право особи на заробітну плату у підвищеному розмірі, за період її роботи у зоні відчуження, гарантоване державою шляхом видання вказаних документів.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Згідно із ч 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У ч. 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи приведені норми та встановлені обставини, суд вважає, що дії позивача, направлені на реалізацію законом встановленого права на перерахунок пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, узгоджуються із положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відмова Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в проведенні перерахунку пенсії є безпідставною і протиправною.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження м. Чорнобиль за період з 28.05.1986р.-29.05.1986р. в розмірі 127,16 крб. та невключеної до його заробітку премії в розмірі 1 400 крб.

Також, з метою захисту прав та інтересів позивача ОСОБА_1 від порушень з боку відповідача Броварського об'єднаного управління ПФУ Київської області щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вказаної вище суми, суд вважає необхідним зобов'язати Броварське об'єднане управління ПФУ Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, суд приходить до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 86, 99, 100, 159 - 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із заробітної плати в сумі 1 427,16 крб.

Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, починаючи з 01.05.2016 року, виходячи із заробітної плати в сумі 1 427,16 крб., отриману за роботу в зоні відчуження м. Чорнобиль з 28.05.1986р. - 29.05.1986р., з урахуванням уже проведених виплат.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Сердинський В. С.