Справа № 360/1869/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2016 року Бородянський районний суд
Київської області в складі : головуючої судді Міланіч А.М.,
при секретарі Хоменко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Бородянка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобов»язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
В жовтні 2016 року позивачка звернулась до суду з вказаним позовом, який в процесі розгляду справи уточнила, мотивуючи свої вимоги тим, що вона являється постраждалою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та має статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії.
06 листопада 2015 року їй (позивачці) було встановлено другу групу інвалідності за захворюванням, повязаним з впливом аварії на ЧАЕС.
Вона (позивачка) звернулась до Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області із заявою про видачу їй посвідчення постраждалого від аварії на ЧАЕС 1 категорії, однак отримала відмову, мотивовану тим, що оскільки Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VІІІвиключено абзац п'ятий частини другоїстатті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, то з 1 січня 2015 року департаментом соціального захисту населення не приймаються подання райдержадміністрації на оформлення громадянам посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Вважала, що така відмова не відповідає вимогам закону, а тому просила визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Бородянської РДА щодо відмови у видачі їй (позивачці) посвідчення постраждалого від аварії на ЧАЕС 1 категорії, зобовязати управління прийняти від неї документи та внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, зобов»язати Департамент соціального захисту населення Київської ОДА надати їй статус постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала та викладене підтвердила.
Відповідач - Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області свого представника в судове засідання не направив, просив справу розглядати без його участі, в своїх письмових поясненнях позов не визнав, посилаючись на той же Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VІІІ, якимвиключено абзац п'ятий частини другоїстатті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, та лист Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації від 23 січня 2015 року № 05-49-143, яким розяснено, що в звязку з такими змінами в законодавстві з 1 січня 2015 року не приймаються подання райдержадміністрації на оформлення посвідчень постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації свого представника в судове засідання також не направив, просив справу розглядати без його участі, в своїх письмових поясненнях послався на ті ж обставини, що і Управління соціального захисту населення Бородянської РДА.
Вислухавши пояснення позивачки, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що згідно копії посвідчення серії В-П № 158600, виданого 02 серпня 2000 року, позивачка ОСОБА_1 є особою, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) (а.с.7,36).
06 листопада 2015 року позивачку визнано інвалідом другої групи довічно внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією довідки до акту огляду МСЕК серії АВ № 0512428 (а.с.8-9).
Позивачка звернулась до Управління соціального захисту населення Бородянської райдержадміністрації щодо підготовки подання для оформлення їй посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, однак, відповідач своїм листом № 3780/08 від 26 серпня 2016 року повідомив їй про те, що з 01 січня 2015 (з дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VІІІ) згідно листа-розяснення Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації від 23 січня 2015 №05-49-143 Департаментом не приймаються подання райдержадміністрацій та міськвиконкомів для оформлення громадянам посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 (а.с.10-12).
Відповідно до статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 11Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у тій зоні не менше 4 років.
Згідно приписів пункту 1 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Частиною першою статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, видаються посвідчення синього кольору, серія А.
Статтею 12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачка має статус громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю, віднесений до 4 категорії, їй встановлено другу групу інвалідності довічно, причина інвалідності: захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС. Отримане 02 серпня 2000 року та наявне у позивачки на час розгляду справи посвідчення потерпілого категорії 4 є діючим.
Доводи відповідачів про те, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів» від 28.12.2014 № 76-VІІІ виключено абзац 5 частини другої ст. 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, що вказує на те, що позивач з 1 січня 2015 року не проживає на забрудненій території, суд вважає не обґрунтованими і безпідставними, оскільки право позивача на отримання посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, регламентовано не цією статтею, а статтею 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Разом з тим, з викладених правових норм вбачається, що достатньою та необхідною правовою підставою для видачі особі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема є одночасна сукупність наступних умов: 1) встановлення їй інвалідності; 2) наявність довідки МСЕК про причинно-наслідковий зв'язок настання інвалідності особи із аварією на ЧАЕС.
Таким чином, посилання відповідачів на те, що територія, на якій проживає позивачка, з 1 січня 2015 не є зоною радіоактивного забруднення, взагалі не стосуються спірного права особи на отримання посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС.
Крім того, посилання УСЗН Бородянської РДА на лист Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації від 23 січня 2015 за № 05-49-143, судом не приймається до уваги, оскільки вказаний лист не є нормативно-правовим актом і носить виключно рекомендаційний характер.
Згідно з п. 10 Порядку №51 видача посвідчень провадиться: іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються: інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Однак, Управління соціального захисту населення Бородянської райдержадміністрації Київської області листом від 26 серпня 2016 № 3780/08 фактично відмовило позивачці у прийнятті документів та оформленні подання до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації, тим самим вирішило питання щодо видачі посвідчення, яке належить до компетенції обласної державної адміністрації.
З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд приходить до переконання, що оскільки позивачка отримала інвалідність через захворювання, пов'язане з аварією на ЧАЕС, що підтверджується відповідною довідкою МСЕК, то наявні достатні та необхідні правові підстави для прийняття від позивачки документів, оформлення та направлення УСЗН Бородянської РДА до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації подання для видачі позивачці посвідчення 1 категорії особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За таких обставин суд вважає за необхідне, задовольняючи позовні вимоги, визнати відмову Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області у прийнятті від ОСОБА_1 документів для підготовки подання райдержадміністрації до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною, зобов'язати Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області прийняти від ОСОБА_1 документи для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, оформити та направити подання до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для видачі ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, зобовязати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації прийняти рішення щодо встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51, ст.11,159-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області,Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобов»язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати відмову Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області у прийнятті від ОСОБА_1 документів для підготовки подання райдержадміністрації до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області прийняти від ОСОБА_1 документи для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, оформити та направити подання до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для видачі ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.
Зобовязати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації прийняти рішення щодо встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Бородянський районний суд Київської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Головуючий-суддяОСОБА_2