Постанова № 63090841, 24.11.2016, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
24.11.2016
Номер справи
161/12639/16-а
Номер документу
63090841
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 161/12639/16-а

Провадження № 2-а/161/715/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2016 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді - Олексюка А.В.,

при секретарі - Педич Ю.С.,

за участю представників позивача - Бурди Д.П., Федорук Н.П.,

представника відповідача - Крючевської В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Проектно-виробнича фірма «Луцькпромбудпроект» до відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради про визнання протиправними та скасування припису та постанови про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з позовом до відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради про визнання протиправними та скасування припису та постанови про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності.

Позовні вимоги мотивувує тим, що відділом державного архітектурно - будівельного контролю Луцької міської ради 06.09.2016 у присутності ФОП ОСОБА_4 відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, на підставі наказу № 44 від 01.07.2016 року проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ФОП ОСОБА_4, АДРЕСА_1, за наслідком якої складено акт перевірки від 06.09.2016 року. Згідно вказаного акту зазначається, що на будівництві об'єкту «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку на АДРЕСА_2» генпроектувальником - ПП «Проектно-виробнича фірма «Луцькпромбудпроект» розроблено проектну документацію, яка не відповідає вимогам містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 07.04.2015 року, виданим управлінням містобудування та архітектури Луцької міської ради, а саме: містобудівним розрахунком передбачено висота будівлі 16,5 метрів в 5 поверхів, а запроектовано 6-ти поверхову будівлю висотою понад 19 метрів, чим порушено абз.1 ч.1. ст.31 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності».

08.09.2016 року відділом державного архітектурно - будівельного контролю Луцької міської ради складено протокол про правопорушення у сфері містобудування, де зафіксовано вищевказане порушення, а також 08.09.2016 року винесено припис про усунення порушень в сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, згідно якого директора ПП «Проектно-виробнича фірма «Луцькпромбудпроект» Федорук Н.П. зобов'язано усунути виявлені порушення - привести проектну документацію до вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних, будівельних норм, державних стандартів і правил до 08.12.2016 року.

Постановою №19 від 14.09.2016 року відділу державного архітектурно - будівельного контролю Луцької міської ради ПП «Проектно-виробнича фірма «Луцькпромбудпроект» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.2 ч.1ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 130500,00 грн.

Позивач вважає, що вищевказана постанова та припис є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки перевірку проведено відносно проектувальника ПП «Проектно-виробнича фірма «Луцькпромбудпроект», яке не було включена до плану перевірки, відносно нього не видався відповідний наказ на перевірку та направлення на перевірку, а тому визначений порядок проведення державного архітектурно-будівельного контролю був порушений. Також вказує, що оскаржуваний припис та постанова винесені не уповноваженою особою. Крім того, вважає, що у відповідача не було достатніх правових підстав для винесення оскаржуваної постанови, оскільки ПП «Проектно-виробнича фірма «Луцькпромбудпроект» розроблено проектну документацію об'єкту «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку на АДРЕСА_2», яка повністю відповідає вимогам містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 07.04.2015 року, виданим управлінням містобудування та архітектури Луцької міської ради.

Просить суд визнати протиправними та скасувати вищевказану постанову та припис.

В судовому засіданні представник позивача Бурда Д.П. позовну заяву підтримав з підстав в ній зазначених. Просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача Крючевська В.С. в судовому засіданні позов не визнала. Просила суд відмовити в задоволенні позову за безпідставністю вимог.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999р. №687 передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів будівництва визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011р.

Відповідно до пп.1,3 п.2 Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням, зокрема, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.

Згідно п.12 Порядку здійснення архітектурно - будівельного контролю, затвердженого Постановою КМ України від 23.05.2011 р. № 553, посадові особи Інспекції під час здійснення архітектурно - будівельного контролю зобов'язані у повному обсязі, об'єктивно і неупереджено здійснювати державний архітектурно - будівельний контроль у межах повноважень визначених законом. У даному випадку, посадові особи інспекції при здійсненні державного архітектурно - будівельного контролю діяли незаконно, не об'єктивно та упереджено.

Судом встановлено, що інспектором відділу державного архітектурно - будівельного контролю Луцької міської ради 06.09.2016 року проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті будівництва «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку на АДРЕСА_2».

За наслідком даної перевірки складено акт перевірки від 06.09.2016 року, яким встановлено, що на будівництві об'єкту «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку на АДРЕСА_2» генпроектувальником - ПП «Проектно-виробнича фірма «Луцькпромбудпроект» розроблено проектну документацію, яка не відповідає вимогам містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 07.04.2015 року, виданим управлінням містобудування та архітектури Луцької міської ради, а саме: містобудівним розрахунком передбачено висота будівлі 16,5 метрів в 5 поверхів, а запроектовано 6-ти поверхову будівлю висотою понад 19 метрів, чим порушено абз.1 ч.1. ст.31 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» (а.с. 8, 9).

08.09.2016 року відділом державного архітектурно - будівельного контролю Луцької міської ради складено протокол про правопорушення у сфері містобудування, де зафіксовано вищевказане порушення (а.с. 12, 13).

Крім того, 08.09.2016 року винесено припис про усунення порушень в сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, згідно якого директора ПП «Проектно-виробнича фірма «Луцькпромбудпроект» Федорук Н.П. зобов'язано усунути виявлені порушення - привести проектну документацію до вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних, будівельних норм, державних стандартів і правил до 08.12.2016 року (а.с. 10, 11).

Постановою №19 від 14.09.2016 року відділу державного архітектурно - будівельного контролю Луцької міської ради ПП «Проектно-виробнича фірма «Луцькпромбудпроект» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.2 ч. 1ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 130500,00 грн. (а.с. 14, 15).

Згідно ч. 1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно- будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Відповідно до п. 4 ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною та проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.

Згідно п. 5 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений Кабінетом Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Відповідно до п. 6 вищевказаного Порядку плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно- будівельного контролю, який затверджується керівником відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Наказом № 44 від 01.07.2016 року була затверджена планова перевірка об'єкта будівництва «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку на АДРЕСА_2», замовником якого є ФОП ОСОБА_4

Тобто зазначена перевірка проводилась відносно відповідності об'єкта будівництва вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності під час проведення якої інспектором відділу ДАБК було виявлено, що проектна документація, яка була розроблена ПП «Луцькпромбудпроект», не відповідає вимогам містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки. Перевірка суб'єктів господарювання, які здійснюють будівельну діяльність відділом ДАБК не проводиться, тому відповідно вони не включаються до плану перевірки.

П. 3 ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право видавати обов'язкові для виконання приписи. Заступник начальника відділу ДАБК відповідно до п. 3 п. п. 4, 5 посадової інструкції має право складати акти перевірок та протоколи про правопорушення відповідно до закону, видавати обов'язкові до виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Крім того заступник начальника відділу ДАБК відповідно до п. 2 п.п. 6 посадової інструкції зобов'язаний у разі відсутності начальника відділу виконувати його обов'язки.

Розпорядженням Луцького міського голови від 07.09.2016 року № 1776-рб на час відпустки начальника відділу ДАБК Маслюка Ю.О. з 13.09.2016 року по 28.09.2016 року виконання обов'язків начальника відділу ДАБК на зазначений період було покладено на заступника начальника відділу Літвицького С.І.

З зазначених підстав суд не приймає до уваги посилання позивача на ту обставину, що складення припису від 08.09.2016 року та прийняття постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 19 від 14.09.2016 року винесене неуповноваженою особою.

Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації тавихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм,державних стандартів і правилта затверджується замовником.

Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

1)отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

2)розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;

3)затвердження проектної документації;

4)виконання підготовчих та будівельних робіт;

5)прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

6)реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що основними складовими вихідних даних є містобудівні умови та обмеження.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження - це документ, що містить комплекс планувальних таархітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості тащільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд відчервоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Містобудівними умовами та обмеженнями на нове будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_2 від 07.04.2015 року гранично допустима висота будівель встановлюється згідно містобудівного розрахунку. Містобудівним розрахунком є розрахунок граничнодопустимих параметрів забудови, умови ув'язки архітектурно- планувального та об'ємно-просторового рішення, системи обслуговування, інженерних комунікацій, транспортного обслуговування та благоустрою з існуючою забудовою із дотриманням чинних нормативних документів.

Як вбачається з містобудівного розрахунку, який був поданий ФОП ОСОБА_4 разом з заявою про видачу містобудівних умов та обмежень на забудову земельної ділянки до управління містобудування та архітектури Луцької місткої ради, висота запланованих будинків становить 16,5 метрів (арк. 9, 10, 11 містобудівного розрахунку (а.с. 37-42), тоді як проектною документацією запроектовано будівлю висотою 19,3 метрів (арк. 9, 10, 11. 12 стадія Р.П.)

Крім того, твердження позивача, що горищний поверх до загальної поверховості будинку не включається, суд не приймає до уваги, виходячи з наступного.

Відповідно до п. В.9 Додатку В (обов'язковий) ДБН В.2.2.-15-2015 «Житлові будинки. Основні положення» при визначенні поверховості надземної частини будинку до кількості поверхів включають усі надземні поверхи(включаючи мансардний), у тому числі технічний і цокольний, якщо верх його перекриття знаходиться вище середньої планувальної позначки землі не менше ніж на 2 м. Технічнийповерх, розташований над верхнім поверхом, при визначенні поверховостібудинку не враховують.

Однак Додатком Б ДБН В.2.2.-15-2015 визначено, що технічний поверх - це поверх для розміщення інженерного обладнання і прокладання комунікацій, може бути розташований у нижній (технічне підпілля), верхній (технічне горище) або в середній частині будинку.

Відповідно до плану і техніко-економічних показників четвертого, мансардного та горищного поверхів площа приміщень розташованих у горищному поверсі входить до загальної площі квартири 3д і не передбачає прокладення комунікацій та розміщення інженерного обладнання, а відтак повинен враховуватись при визначені поверховості будівлі, оскільки він не є технічним поверхом (технічним горищем).

Крім того, відповідно до Додатку Б ДБН В.2.2.-15-2015 площа квартири - це сумарна площа житлових і підсобних приміщень квартири без урахування лоджій, балконів, веранд і терас, тож як би горищний поверх був запроектований як технічний, то він би не був включений до загальної площі квартири 3д.

Враховуючи вищенаведене, ПП «Проектно-виробнича фірма Луцькпромбудпроект» за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог містобудівної документації та вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, було притягнуто до відповідальності на законних підставах.

Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, в силу положень ч.1 ст.71 КАС України позивач повинен довести ті обставини, на які він покликається як на підставу своїх вимог.

Представник позивача в судовому засіданні заперечуючи вину позивача, не навів будь-яких переконливих доказів в підтвердження відсутності вини у вчиненому порушенні.

Таким чином, відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений ст.ст. 6, 19 Конституції України, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності», а тому, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова прийнята у відповідності з вимогами закону, а тому підстав для її скасування суд не вбачає.

Крім того, стягнення відповідачем застосовано без порушень, в межах штрафної санкції за такі порушення, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову Приватного підприємства «Проектно-виробнича фірма «Луцькпромбудпроект» до відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради про визнання протиправними та скасування припису та постанови про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Луцького міськрайонного суду А.В. Олексюк