Постанова № 63090272, 30.11.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2016
Номер справи
287/45/16-а
Номер документу
63090272
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Стратович О.В.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"30" листопада 2016 р. Справа № 287/45/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Мацького Є.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на постанову Олевського районного суду Житомирської області від "13" вересня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

25.07.2016 ОСОБА_3 звернувся до Олевського районного суду Житомирської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, в якому просив визнати неправомірними дій відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті призначеної йому пенсії державного службовця з врахуванням виплаченої матеріальної допоги на оздоровлення на загальну суму 20577,16 грн. та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії державного службовця з врахуванням виплаченої матеріальної допоги на оздоровлення на загальну суму 20577,16 грн та раніше виплаченої пенсії, починаючи з дня її призначення.

Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 13 вересня 2016 року позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_3 пенсії державного службовця з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 20 577,16 грн.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, місцезнаходження: вул. Свято-Миколаївська, 31, м. Олевськ Житомирської області, Код ЄДРПОУ 20405093, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3, місце проживання: АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсії державного службовця з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 20 577,16 грн. та раніше виплаченої пенсії, починаючи з дня її призначення.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на користь ОСОБА_3 витрати на оплату судового збору у розмірі 551,20 гривень.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач по справі - Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції і ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовної заяви в повному обсязі. Вважає, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.

Позивач та представник відповідача в судове засідання не з'явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

З врахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності позивача та представника відповідача, в порядку письмового провадження.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 з 11.09.2009 призначена пенсія відповідно Закону України "Про державну службу". Після призначення пенсії позивач продовжував працювати.

24.03.2016 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії і донарахування пенсійних виплат з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення.

Листом № 1382/02 від 04.04.2016 Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії та зазначено, що оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань не є складовою частиною заробітної плати, тому зазначена виплата не включається до заробітку, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.

Позивач, вважаючи дії відповідача по відмові в перерахунку пенсії протиправними, звернувся до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР "Про оплату праці" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до довідки Олевської районної ради Житомирської області № 98/02-19 від 14.06.2016 про складові заробітної плати, яка міститься в матеріалах справи, встановлено, що позивачу в період роботи за 2012 рік було виплачено матеріальну допомогу в сумі 6682,90 грн, за 2013 рік - 6705,49 грн, за 2014 рік - 7188,77 грн. Позивачем було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, висновки Управління Пенсійного фонду України в Олекському районі Житомирської області про те, що матеріальна допомога на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачем перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону №1788.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивача в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області зробити перерахунок та виплачувати йому пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону України "Про державну службу" є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.

Разом із тим колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про проведення ОСОБА_3 зазначеного перерахунку з дня її призначення.

Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Встановлено, що із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_3 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Олевському Житомирської області 24.03.2016. Надав довідку Олевської районної ради Житомирської області № 98/02-19 від 14.06.2016, а відтак має право на проведення перерахунку та виплату пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення з 01.04.2016.

В цій частині постанова суду відповідно до ст. 201 КАС України підлягає зміні, а апеляційна скарга частковому задоволенню.

В решті постанова суду винесена з дотриманням вимог матеріального та процесуального законодавства, а тому підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області задовольнити частково.

Постанову Олевського районного суду Житомирської області від "13" вересня 2016 р. в частині зазначення дати проведення перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії змінити, зазначивши про проведення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01 квітня 2016 року.

В решті постанову суду залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області вул.Свято-Миколаївська,31,м.Олевськ,Житомирська область,11002

- ,