УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2016 року Справа № 876/6856/16
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2016р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Полімерна компанія «Терполімергаз" до Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області, третя особа на стороні позивача: ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
25 липня 2016 року Товариство звернулось до суду із позовом, в якому просить визнати протиправними дії Регіонального сервісу центру МВС в Тернопільській області та зобов'язати видати і встановити на автомобіль LEXUS LX 570, кузов НОМЕР_2, який належить ТзОВ "Полімерна компанія "Терполімергаз", номерні знаки НОМЕР_1.
В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що протиправність дій Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області полягає в тому, що 13.06.2016 р. відповідач відмовив ОСОБА_1, як директору ТзОВ "Полімерна компанія "Терполімергаз", у закріпленні номерних знаків НОМЕР_1 за транспортним засобом LEXUS LX 570, кузов НОМЕР_2, який належить ТзОВ "Полімерна компанія "Терполімергаз" у зв'язку із тим, що зазначені номерні знаки було закріплено за ОСОБА_1 як за фізичною особою, і перезакріплення цих номерних знаків за ТзОВ "Полімерна компанія "Терполімергаз" за іншим власником, можливе лише після виготовлення їх як нових та видачі відповідно до вимог чинного законодавства.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2016р. позов задоволено.
Відповідач оскаржив дану постанову з підстав неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, з недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, з неправильним застосуванням норм матеріального та порушенням процесуального права.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що відмова у наданні номерних знаків ТзОВ "ПК "Терполімергаз", що належать фізичній особі є правомірною, оскільки заява про видачу номерних знаків НОМЕР_1 стосувалася іншого власника транспортного засобу.
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, представника відповідача, який підтримав апеляційну скаргу та просить її задоволити, представника позивача, яка просить залишити без змін рішення суду, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 09.06.2016 р. ОСОБА_1 звернувся у Регіональний сервісний центр МВС в Тернопільській області із заявою, в якій просив встановити належні йому номерні знаки НОМЕР_1, які виготовлено за заявою та оплачено у порядку, передбаченому чинним законодавством, на автомобіль LX 570, кузов НОМЕР_2 (а.с.8).
За результатами розгляду даної заяви відповідач листом від 13.06.2016р. № 31/19-П- 224 повідомив, що у відповідності до п.2 наказу МВС України від 29.10.2007 р. "Про встановлення вартості номерних знаків легкових автомобілів виготовлених відповідно до вимог державних стандартів, які мають комбінацію з чотирьох однакових цифр і в межах від 0001 до 0009, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 26.11.2007 р. № 1310/14577 вид зазначених номерних знаків здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. № 1388. Згідно п.42 "Порядку державної реєстрації..." номерні знаки із знятих з обліку транспортних засобів за умови їх відповідності та стандартів перезакріпляються за зверненням власників за іншими придбаними транспортними засобами або за транспортними засобами інших власників. Пунктом 5. 2 Інструкції №3 передбачено, що номерні знаки легкових автомобілів, виготовлені відповідно до вимог державних стандартів, які мають комбінацію з чотирьох однакових цифр в межах від 0001 до 0009, які здані до сервісного Центру без надання власником такого транспортного засобу письмової заяви на зберігання, знищуються в установленому законом порядку, а в разі надходження заяви про отримання такого номерного знака від іншого власника транспортного засобу виготовляються як нові та видаються відповідно до чинного законодавства. Відтак, перезакріплення номерних знаків НОМЕР_1 зданих до сервісного центру МВС за іншим власником можливе після виготовлення їх як нових. (а.с.9).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова у встановленні номерних знаків НОМЕР_1 на автомобіль LEXUS LX 570, кузов НОМЕР_2, який є власнітю ТзОВ "Полімерна компанія "Терполімергаз", у зв'язку із тим, що вказані номерні знаки замовлені та закріплені за ОСОБА_1 як за фізичною особою, тобто за іншим власником, є протиправною, виходячи з наступного:
В силу вимог ч.1, 2 ст.34 Закону України "Про дорожній рух" державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Частинами 9 та 10 статті 34 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів. Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків для транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог законодавства тими органами, на які покладений обов'язок щодо їх реєстрації.
Порядок здійснення послуг, пов'язаних з перереєстрацією транспортних засобів, визначений Інструкцією про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженою наказом МВС України №379 від 11.08.2010 року (далі - Інструкція).
Номерні знаки, які були закріплені за ТЗ, вилучаються, про що робиться відповідна відмітка на заяві.
Номерні знаки легкових автомобілів, виготовлені відповідно до вимог державних стандартів, які мають комбінацію з чотирьох однакових цифр і в межах від 0001 до 0009, які здані до підрозділу Державтоінспекції МВС України без надання власником такого транспортного засобу письмової заяви про їх зберігання, знищуються в установленому законодавством порядку, а в разі надходження заяви про отримання такого номерного знака від іншого власника транспортного засобу виготовляються як нові та видаються відповідно до вимог чинного законодавства.
Отже, положення пункту 5.2 Інструкції у взаємозв'язку з положеннями наказу МВС України № 432 від 29.10.2007 року помилково застосовані відповідачем у листі-відмові від 13.06.2016 року № 31/19-П-2240/п, адже у даному випадку здійснюється перереєстрація транспортного засобу, а не його зняття з обліку з одночасним вилученням номерних знаків.
ОСОБА_1, у відповідності до абз.1 п.5.2 Інструкції № 379 подано письмову заяву із проханням про прийняття на зберігання Регіональним сервісним центром МВС в Тернопільській області номерних знаків НОМЕР_1, закріплених за ним, як за фізичною особою на вказаний у заяві термін із внесенням плати за зберігання, згідно із п.3.5 глави 3 Інструкції.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що законодавством не передбачено обов'язку видачі номерних знаків легкових автомобілів, виготовлених відповідно до вимог державних стандартів, які мають комбінацію з чотирьох однакових цифр і в межах від 0001 до 0009, після здачі їх на зберігання у Регіональний сервісний центр МВС в Тернопільській області у порядку, визначеному чинним законодавством, виключно тому власнику, який здійснював їх замовлення, а навпаки, передбачено можливість перезакріплення таких номерних знаків за зверненням власника за транспортними засобами інших власників.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
При цьому, колегія суддів враховує вимоги ч.2 ст.71 КАС України, якою передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2016р. у справі №819/854/16 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
А.Р.Курилець
Повний текст виготовлено 01.12.16р.