12.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 листопада 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1140/16
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Борзаниці С. В.,
при секретарі судового засідання: Лященку А. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.
09 листопада 2016 року позивач надав уточнені позовні вимоги, в обґрунтування яких зазначив, що згідно наказу про звільнення вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 21 рік 05 місяців 10 днів, загальний трудовий стаж 28 років 02 місяці 14 днів. Позивач вважає даний наказ в частині нарахування вислуги років для призначення і виплати пенсії і грошової допомоги незаконним, з допущенням грубих помилок з таких підстав.
Відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються:
а) військова служба;
б) служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально - виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Таким чином, з 04.07.1988 по 21.06.1990 позивач проходив військову службу у Радянській Армії. З 15.03.1997 по 06.11.2015 проходив службу в органах МВС. З 07.11.2015 по 09.09.2016 проходив службу у Національній поліції України, звідки і був звільнений за власним бажанням. На момент звільнення виповнилось 47 років.
Постановою КМУ від 17 липня 1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункті 1 цієї постанови зараховується на пільгових умовах:
а) один місяць служби за три місяці:
участь у бойових діях у воєнний час;
час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;
час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків, аварії на Чорнобильській АЕС, до 1 січня 1988 року;
таємне;
час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичної установи України, її співробітників та членів сімей;
час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.
З 20.05.2014 до моменту звільнення 09.09.2016 року позивач приймав участь у проведенні АТО, що підтверджується довідкою про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, виданою 16.01.2015 за № ВДЗ/910/А Головним управлінням МВС України у Луганській області.
Згідно довідки участь позивача в проведенні антитерористичної операції складає 2 роки та 3 місяці, а з урахуванням положення п. 3 Постанови КМУ від 17 липи 1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (один місяць служби за три місяці) - 6 років та 9 місяців.
При складанні розрахунку вислуги років працівником УКЗ ГУНП в Луганській області не було включено до вислуги років час прийняття позивачем участі в антитерористичній операції. Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, вислуга років на день звільнення повинна складати не 21 рік 05 місяців 10 днів, а 25 років 11 місяців 10 днів.
З урахуванням вищенаведеного, позивач просив суд визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП України у Луганській області №597 о/с від 05 вересня 2015 року в частині нарахування вислуги років для призначення та виплати пенсії та зобов'язати відповідача додатково зарахувати до вислуги років на пільгових умовах час участі в АТО (додавши 4 роки 6 місяців) та призначити пенсію за вислугу років, відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Представник позивача підтримав заявлені вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та надав заперечення, в обґрунтування яких зазначив, що порядок обчислення вислуги років визначені постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей».
Позивач також вказує, що «до вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці за участь у бойових діях у воєнний час».
Поняття «Воєнний стан» міститься у Законі України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VІІІ.
На сьогодні воєнний стан в Україні відсутній.
Щодо вимоги про зобов'язання відповідача перерахувати вислугу років у календарному обчислені з урахуванням пільгового стажу за час прийняття участі в АТО (додавши 4 роки 6 місяців) та призначити пенсію за вислугу років, відповідно до пункту «а» статті 12 Закону.
Аналізуючи вимоги ст. 12 та 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що при призначенні пенсії за п. "а" ст. 12, розмір пенсії становить за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Тобто при призначені пенсії за вищезазначеним пунктом її розмір розраховується саме за вислугою років, яка також включає вислугу на пільгових умовах.
В свою чергу, у разі призначення пенсії за п. «б» ст. 12 Закону 2262, розмір пенсії становить за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, позивачу необхідно ототожнювати два поняття «календарна вислуга років» та «вислуга років».
Тобто, вислуги років на пільгових умовах зараховується для розрахунку розміру пенсії лише у разі призначення пенсії за п. «а» ст. 12 Закону 2262, при цьому календарна вислуга років повинна відповідати періодам, зазначеним в зазначеному пункті.
Отже, керуючись нормами Закону 2262, для призначення пенсії саме за п. "а" ст. 12 Закону 2262 необхідно набути відповідних умов, а саме: на час коли позивач звільнився з лав Національної поліції його вислуга років повинна була становити 22 календарних роки та 6 місяців і більше.
ОСОБА_1. був звільнений з вислугою років у календарному обчисленні 21 рік 05 місяців 10 днів, а тому підстави призначення пенсії за п. «а» ст. 12 Закону 2262. відсутні.
Позивач в свою чергу набув права на пенсійне забезпечення саме за п. "б" ст. 12 Закону 2262, тобто досяг 45-річного віку та має вислугу років на день звільнення у календарному обчисленні: 21 рік 05 місяців 10 днів, загальний трудовий стаж: 28 років 02 місяці 14 днів, що відповідає саме вимогам вказаної частини статті.
На підставі чого, у позивача відсутнє право на призначення пенсії за п "а" ст. 12 Закону 2262, а також зарахування до календарної вислуги років часу участі в АТО.
На підставі вищевикладеного, позивач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи та надані суду докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з таких підстав.
У судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що з 15.03.1997 по 06.11.2015 позивач перебував на службі в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2015 по 09.09.2016 проходив службу в Національній поліції Україні (а.с. 10-11).
Наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області № 597 о/с від 05.09.2016 звільнено зі служби в поліції старшого сержанта поліції ОСОБА_1, старшину роти дорожньо-патрульної служби, підпорядкованої Головному управлінню Національної поліції в Луганській області за ст. 77 ч. 1 п. 7 (за власним бажанням), з 09.09.2016, з вислугою років на день звільнення у календарному обчислення: 21 рік 05 місяців 10 днів, загальний трудовий стаж: 28 років 02 місяці 14 днів, з виплатою компенсації за невикористану в році звільнення відпустку у кількості 15 діб (а.с. 7).
Згідно довідки № ВДЗ/910/А від 16.01.2015 про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, позивач у період з 20.05.2014 по теперішній час дійсно безпосередньо брав участь в антитерористичній операції (а. с. 14).
Відповідно до розрахунку вислуги років на пенсію старшого сержанта поліції ОСОБА_1 до вислуги років для призначення пенсії зарахований трудовий стаж з 05.01.1900 по 29.06.1988, служба в Збройних Силах з 04.07.1988 по 21.06.1990, трудовий стаж з 05.09.1990 по 14.03.1997, служба в ОВС з 15.03.1997 по 06.11.2015, служба в Національній поліції України з 07.11.2015 по 09.09.2016. Вислуга років згідно з розрахунком на 09 вересня 2016 року становить: час служби в календарному обчисленні - 21 рік 05 місяців 10 днів, загальний трудовий стаж - 06 років 09 місяців 04 дні. Вислуга років для призначення пенсії на 09 вересня 2016 року становить 28 років 02 місяці 14 днів (а. с. 47-48).
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону серед інших мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Згідно ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;
з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;
з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються:
а) військова служба;
б) служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
в) час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України;
г) час виконання депутатських повноважень із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України;
д) час перебування під вартою та час відбуття покарання в місцях позбавлення волі особами, які мають право на пенсію за цим Законом, безпідставно притягнутими до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованими та згодом реабілітованими;
е) час перебування у фашистських концтаборах, гетто та інших місцях примусового тримання осіб, у тому числі дітей, які були насильно вивезені з тимчасово окупованої території колишнього Союзу РСР у період Великої Вітчизняної війни та які після звільнення з цих місць були призвані або прийняті на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, якщо за час перебування в зазначених місцях примусового тримання ними не було вчинено злочину проти миру і людства;
є) час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства;
ж) час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах і військових формуваннях Служби безпеки України, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах офіцерського та начальницького складу;
з) військова служба у збройних силах, органах внутрішніх справ, Національній поліції, органах державної безпеки держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав та інших військових формуваннях, створених законодавчими органами цих держав, Об'єднаних Збройних Силах Співдружності Незалежних Держав. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється в порядку, встановленому законодавством держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, проходили військову службу, службу в органах внутрішніх справ, Національній поліції, органах державної безпеки, якщо інше не встановлено відповідними міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
и) час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики;
і) час перебування на посадах службовців Державної кримінально-виконавчої служби України, у підрозділах професійної (невоєнізованої) пожежної охорони, які в подальшому були переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом за переліком посад і на умовах, які визначаються центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки;
ї) час проходження військової служби за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи персоналу відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
й) служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», установити, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються:
військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту;
служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
служба як військових будівельників у військово-будівельних загонах (частинах);
час перебування на практичній льотній підготовці призваних на військову службу осіб, які навчалися на офіцерів запасу льотного складу у навчальних організаціях Товариства сприяння обороні України;
час роботи в Радах народних депутатів та їх органах, центральних і місцевих органах державної виконавчої влади із залишенням на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ;
час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;
час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на службі в органах внутрішніх справ на посадах начальницького складу, військовій службі в Збройних Силах, органах і військових формуваннях Служби безпеки, Службі зовнішньої розвідки;
дійсна військова служба у Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ;
військова служба у Збройних Силах, органах безпеки держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав та інших військових формуваннях, створених законодавчими органами цих держав, Об'єднаних Збройних Силах Співдружності Незалежних Держав. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких військовослужбовці проходили службу, якщо інше не встановлено відповідними міжнародними угодами;
служба в органах внутрішніх справ держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, за яку вислуга років обчислюється у порядку, встановленому відповідними міжнародними угодами;
час роботи в державних органах у разі переходу на службу в органи внутрішніх справ на посади начальницького складу, на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки за направленням Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів Республіки Крим, Представника Президента України в області, містах Києві та Севастополі згідно з переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ і Центральним управлінням Служби безпеки;
час перебування на посадах службовців у виправно-трудових установах, в органах і установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, інспекціях виправних робіт, підрозділах кримінально-виконавчої інспекції та невоєнізованої професійно-пожежної охорони, які переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби за переліком посад і на умовах (в порядку), затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ та Міністерством юстиції;
час роботи в органах державної влади у разі направлення (переведення) для подальшого проходження військової або державної служби до розвідувальних органів на посади, які передбачають використання знань і досвіду, набутих під час роботи в органах державної влади;
Відповідно до пп. «а» п. 3. Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
а) один місяць служби за три місяці:
участь у бойових діях у воєнний час;
час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;
час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 1 січня 1988 року;
таємно;
час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичної установи України, її співробітників та членів їх сімей;
час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
З аналізу зазначених норм вбачається, що для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону зараховується на пільгових умовах до вислуги років один місяць служби за три місяці за час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Судом встановлено, що позивач відповідно до довідки № ВДЗ/910/А від 16.01.2015 у період з 20.05.2014 по 09.09.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Оскільки позивач був особою рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейським, з 20.05.2014 по 09.09.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, йому до вислуги років для призначення пенсії повинен зараховуватись період участі в антитерористичній операції на пільгових умовах в порядку Закону України № 2262, з урахуванням положень постанови КМУ від 17.07.1992 № 393.
Таким чином, відповідач невірно розрахував вислугу років на пенсію в частині обчислення пільгового стажу.
При цьому, відповідач не робив висновку щодо права позивача на призначення пенсії за п. «а» ст. 12 Закону № 2262 при обчисленні вислуги років з урахуванням часу служби в пільговому обчисленні, у зв'язку з чим позовна вимога про зобов'язання відповідача призначити пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону № 2262 є передчасною, оскільки суд не може підміняти собою орган, на який законодавством покладено обов'язок щодо розрахунку та призначення пенсії, тому дана позовна вимога не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що витяг наказу №597 о/с від 05.09.2016 зовсім не містить відомостей щодо часу служби в пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги), у зв'язку з чим в наявності підстави для задоволення вимоги про визнання протиправним та скасування наказу ГУНП України у Луганській області №597 о/с від 05.09.2016 в частині нарахування вислуги років для призначення та виплати пенсії ОСОБА_1
З урахуванням встановлених обставин справи, в наявності підстави для зобов'язання відповідача обчислити вислугу років позивачу за час служби в пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) відповідно до положень Закону України № 2262 та постанови КМУ від 17.07.1992 № 393.
Таким чином, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій.
Позивачем при зверненні до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом сплачено судовий збір у загальному розмірі 1 102,40 грн. відповідно до квитанції № 32 від 01.10.2016.
З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд вважає за необхідне повернути позивачу сплачений судовий збір у розмірі 1 102,40 грн.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18,23, 69-72, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Луганській області №597 о/с від 05.09.2016 в частині нарахування вислуги років для призначення та виплати пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області обчислити вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням часу служби в пільговому обчисленні відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Повернути ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 місце проживання: 93405, АДРЕСА_1, місце реєстрації 91033, АДРЕСА_2) сплачений за платіжним дорученням № 32 від 01.10.2016 у сумі 1 102,40 грн., при зверненні до Луганського окружного адміністративного суду з позовом судовий збір у розмірі 1 102,40 грн. (одна тисяча сто дві гривні 40 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 30 листопада 2016 року.
Суддя С.В. Борзаниця