Справа № 643/10537/16-а
Провадження № 2-а/643/383/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.09.2016 року Суддя Московського районного суду м. Харкова Зінченко Ю.Є.,
розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Московському районі м. Харкова про зобовязання проведення перерахунку пенсії відповідно довідки про фактичну заробітну плату на ЧАЕС за період перебування в зоні відчуження,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно довідки №19 від 15.09.2015 року, виданої підприємством ПАТ «Харківський завод Електропобутприлад», відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року, а також здійснити перерахунок, сплатити заборгованість та виплачувати пенсію згідно довідки № 19 від 15.09.2015 року, виданої підприємством ПАТ «Харківський завод Електропобутприлад» за період перебування в зоні відчуження на військових зборах по виконанню робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з урахуванням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року
Позивач є інвалідом 1-ї групи, особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та віднесений до категорії 1.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він у 1987 році призваний на військові збори, в період з 17.01.1987 по 27.03.1987 року у складі військові частини № 34003 виконував завдання по ліквідації аварії на ЧАЕС в третій зоні підвищеної радіації. Отримав дозу іонізуючого випромінювання 23,07 рентгена, внаслідок чого отримав інвалідність 1 групи. На даний час перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова та отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків, обчислену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У зв'язку з набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року з 01.01.2012 року проведено перерахунок пенсій особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1990 роках і які були визнані інвалідами.
Відповідно до Порядку затвердженого Постановою № 1210 пенсія за бажанням особи може призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Обчислення пенсій відповідно доЗакону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно достатті 15 вказаного Законувидаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.
З метою захисту свого права на належний соціальний захист та враховуючи положення вищевказаних норм, позивач звернулася до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку пенсії із заробітної плати за роботу в зоні відчуження.
Листом від 15.07.2016 року позивач повторно отримав відмову у проведенні перерахунку пенсії за заявою від 24.09.2015 року із посиланням на те, що довідка №19 від 15.09.1015 року, видана ПАТ «Харківським заводом «Електробутприлад» не підтверджена первинними документами про преміювання та годинну тарифну ставку.
Згідно ч. 4ст. 183-2 КАС Українисуддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цьогоКодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
19.09.2016 року Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова надало письмові заперечення проти позову про зобовязання проведення перерахунку пенсії відповідно довідки про фактичну заробітну плату на ЧАЕС за період перебування в зоні відчуження.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч.2ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до п. 6 ч. 1ст. 92 Конституції Україниоснови соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно дост. 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом 1 групи захворювання повязаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчать відповідні довідки.
Відповідно до архівної довідки військової частини №34003 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 17.01.1987 року по 27.03.1987 року, здійснював ремонт техніки на території, яка прилягає до 3 та 4 блоку, отримав дозу опромінення у 23,07 рентген.
24.09.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії згідно довідки №19 від 15.09.2015 року про фактичну заробітну плату, виданої ПАТ «Харківський завод «Електропобутприлад», за період його перебування на роботах по ліквідації аварії на ЧАЕС на підставі рішення Московського районного суду м. Харкова від 19.08.2015 року. Протоколом засідання комісії Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова по розгляду спірних питань від 28.09.2015 року в перерахунку пенсії ОСОБА_1 по довідці №19 від 15.09.2015 року було відмовлено, оскільки первинні документи про нарахування та виплату заробітної плати за період роботи в зоні відчуження не надані. Постановою Московського районного суду м. Харкова від 15.03.2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова задоволено, Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2016 року апеляційну скаргу УПФУ в Московському районі м. Харкова задоволено частково, визнано протиправним та скасовано протокольне рішення УПФУ від 28.09.2015 року, зобовязано УПФУ в Московському районі повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.09.2015 року про перерахунок пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначеніЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно ч. 1ст. 54 цього Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ У N 112 (112-2014-п) від 25.03.2014 був затверджений «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей54і57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Обчислення пенсій відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно достатті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків. відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.
Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами, установами та організаціями відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відомості про встановлення умов і розмірів оплати праці та умов їхнього запровадження по конкретних особах повинні мати, а отже й надавати, виключно підприємства, де працювали ці особи, або їхні правонаступники. Інші підприємства, органи державної влади тощо не можуть надавати довідок про заробіток по конкретних особах, які не працювали і не працюють у цих підприємствах, органах державної влади.
Якщо розрахунки не було проведено своєчасно, донарахування провадяться при наявності табеля робочого часу (в оригіналі) за період роботи в зоні відчуження, завіреного підприємством, установою чи організацією, що відповідали за проведення конкретних робіт в зоні відчуження, чи іншого документу первинного бухгалтерського обліку, складеного у рік виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Заробітна плата була нарахована та виплачена без урахування всіх тарифних ставок, премії та доплат, які були встановлені нормативно-правовими актами СРСР та УРСР, розрахунок заробітної плати за час роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС був проведений невірно, оскільки не були використані нормативні документи з грифом «таємно» і для «службового використання», що передбачають оплату праці працівників, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 3-й, 2-й, 1-й зоні небезпеки відповідно в чотирьох, трьох, двохкратному розмірі понад збережену заробітну плату, встановлену по основному місцю роботи, а також оплату праці за роботу у вихідні дні в подвійному розмірі.
У разі коли підприємством, установою, організацією було неправильно проведено оплату праці осіб, які в період 1986 - 1990 роки брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в даний час підприємство, установа, організація повинні провести перерахунок заробітної плати згідно з чинним законодавством, що передбачено листом Міністерства праці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.1992 року № 09-3751.
Таким чином розрахунок заробітної плати за участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивачу по коду 55 (держобовязки) у розрахункових листках за 1987 рік відображено нарахування в загальній сумі 1412,64 руб (149,76 +241,92+495,36+264,96+576,00+23,04-182,96-155,44). Загальний розмір оплати праці позивача у період перебування на роботах з ліквідації наслідків аварії ЧАЕС у 1987, зазначений у розрахункових листах за січень березень складає 2765,63 руб.
Статтею 15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначено, що видача довідок про заробіток за роботи (службу) в зоні відчуження, а також на територіях радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами за основним місцем роботи працівників того часу.
Згідно із вимогами ч. ч. 1, 2ст. 55 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно дост. 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси
Враховуючи наведене, позовні вимоги про перерахунок пенсії відповідно довідки № 19 від 15.09.2015 року, виданої ПАТ «Харківський завод «Електробутприлад» про фактичну заробітну плату на ЧАЕС за період перебування в зоні відчуження на військових зборах по виконанню робіт з ліквідації наслідків аварії ЧАЕС з урахуванням норм Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року є правомірними та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 6-15, 69-72, 94, 99, 159-163, 183-2, 256 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова - задовольнити.
Зобовяти Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_1 перерахунок з 24.09.2015 року та виплату пенсії згідно довідки про заробітну плату №19 від 15.09.2015 року, виданої ПАТ «Харківський завод «Електробутприлад» про фактичну заробітну плату ОСОБА_1 за період перебування на спеціальних військових зборах по ліквідації наслідків аварії ЧАЕС у період з 17.01.1987 року по 27.03.1987 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року за дні перебування в зоні відчуження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя московського районного
суду м. Харкова ОСОБА_2