Справа № 626/2069/16-а
Провадження № 2-а/626/48/2016
ПОСТАНОВА
Іменем України
01.12.2016 м.Красноград
Суддя Красноградськогого районного суду Харківської області Рибальченко І.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними , скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із указаним адміністративним позовом до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (далі Красноградське ОУ ПФУ Харківської області). Позивач просила: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області від 30.03.2016 №18-340; зобов'язати відповідача здійснити з 01.10.2016 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 501 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення пенсії, в розмірі 60% від розміру місячної заробітної плати померлого чоловіка - ОСОБА_2, який до виходу на пенсію займав посаду прокурора Красноградського району Харківської області, зазначеної у довідці прокуратури Харківської області від 30.03.2016 №18-340.
Обґрунтовуючи підстави звернення з позовом до суду позивач посилається на те, що з 04.07.2013 року перебуває на обліку в Красноградському ОУ ПФУ Харківської області та отримує пенсію, призначену відповідно ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" по втраті годувальника ОСОБА_2
15.09.2016 позивач звернулася до територіального управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Рішенням Красноградського ОУ ПФУ від 16.09.2016 №166 позивачці відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про прокуратуру", а також на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України не врегульовано умови та порядок перерахунку вже призначених пенсій працівника прокуратури.
Позивач вважає, що Красноградське ОУ ПФУ в Харківській області безпідставно відмовило йому у перерахунку пенсії та просила задовольнити її позовні вимоги.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст. 1832 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач у поданих запереченнях проти задоволення позову заперечував, зазначаючи, що позивачу у відповідності до ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" призначена пенсія у розмірі 60% від пенсії призначеної померлому чоловіку - пенсія по втраті годувальника. Враховуючи, що на час звернення позивача до пенсійного фонду про перерахунок пенсії, скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена на підставі Закону України "Про прокуратуру", підстави для перерахунку пенсії - відсутні.
Суддя, за результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені сторонами обставини справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Суддею встановлено та матеріалами справи підтверджується, що з 04.07.2013 року позивачу ОСОБА_1, призначено пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 60% від заробітної плати померлого годувальник.
ОСОБА_1 15.09.2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" чинній на час призначення пенсії, в розмірі 60% від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Харківської області № 18-340 від 30.03.2016 року.
Рішенням Красноградського ОУ ПФУ № 166 від 16.09.2016 року позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії. В рішенні зазначено, що відповідно п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення усіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені з 01.06.2015 року відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Відповідно до частини першої статті 501 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" від 12.07.2001 прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною тринадцятою статті було передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті).
Членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім'ї (частина двадцята).
У зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28 грудня 2014 року текст частини вісімнадцятої статті 501 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року, відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу XII "Прикінцеві положення" якого норми Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року, які регулювали, зокрема, питання перерахунку пенсії, втратили чинність.
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури, станом на час спірних правовідносин, регулюється правилами статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року.
Згідно частин тринадцятої, дев'ятнадцятої та двадцятої цієї норми, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім'ї. До непрацездатних членів сім'ї померлого прокурора або слідчого належать особи, зазначені у статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України "Про прокуратуру", на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій працівників.
Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії питання такого перерахунку чинним законодавством не врегульоване, в той час як передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
При цьому, пунктом 13 розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року було зобов'язано Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону, зокрема, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
На думку суду, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
За принципом верховенства права, що визначений у частині четвертій статті 8 КАС України, забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Слід зазначити, що питання щодо неприйняття Урядом України рішень у визначений законом строк неодноразово було предметом розгляду Європейським судом з прав людини.
Так, у Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Суханов та Ільченко проти України" Суд зазначив, що в період з квітня по грудень 2006 року Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, яка підлягала виплаті заявникам. Жодного рішення з цього питання не було прийнято. У цьому випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені статтею 1 Першого протоколу. Отже, було порушення права заявників, передбаченого статтею 1 Першого протоколу, за період з 2 квітня по 31 грудня 2006 року (пункти 54 - 56).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Будченко проти України" Суд також зазначив, що відповідне законодавство, яке звільняло заявника від певних виплат, було ухвалено у 1999 році та згідно з ним відповідний механізм мав бути запроваджений протягом чотирьох місяців. Проте його було запроваджено тільки через десять років. Для пояснення такої бездіяльності не було надано жодних доводів. Враховуючи тривалу бездіяльність держави та той факт, що заявник працював на державному підприємстві, Суд вважає, що через нездатність забезпечити звільнення його від оплати, на що заявник мав право за законом в розумні терміни, держава поклала на нього надмірний та неспіврозмірний тягар, порушивши таким чином свої зобов'язання за статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції (пункти 45 - 46).
Ураховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", на підставі довідки прокуратури, і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали розмір пенсії, умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
На думку суду, доводи про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема "Про прокуратуру", у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, є необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії, рішення відповідача є неправомірним, тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Відповідно до положень ст.94 КАС України документально підтверджений сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про прокуратуру", ст.ст.6, 11, 55, 69, 71, 94, 99, 158-163, 1832 244-2 КАС України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати протиправними дії Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії в розмірі 60% від заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Харківської області № 18-340 від 30.03.2016 року.
Зобов`язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2016 року відповідно до ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка була чинна на час призначення позивачу пенсії , у розмірі 60% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці № 18-340 від 30.03.2016 року, виданої прокуратурою Харківської області, з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою пенсією.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Красноградський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя І.Г.Рибальченко