Рішення № 63078369, 25.11.2016, Скадовський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
25.11.2016
Номер справи
663/2429/16-ц
Номер документу
63078369
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 663/2429/16-ц

Провадження № 2/663/920/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2016 року Скадовський районний суд Херсонської області в складі:

головуючої судді - Ведмідської Н.І.,

секретаря - Пенза Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду м. Скадовська цивільну справу за позовом Заступника керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області та Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області звернувся до суду в інтересах Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області, Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області, з позовом до ОСОБА_1, про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

В позовній заяві зазначив, що звернення прокурора до суду із позовом про внесення змін до договору оренди земельної ділянки обумовлено встановленням прокурором порушень вимог земельного та податкового законодавства, внаслідок чого державний та місцевий бюджети недоотримують кошти від платежів за землю (орендна плата), що також порушує економічні інтереси держави.

Наявність договорів оренди земельних ділянок, укладених органами виконавчої влади, у яких розмір орендної плати за користування земельними ділянками менш ніж розмір орендної плати, передбачений податковим законодавством України, призводить до недотримання місцевим бюджетом плати за землю.

Враховуючи вище вказане, позовна заява предявлена в інтересах Скадовської районної державної адміністрації, яка на даний час виступає стороною даного договору оренди земельної ділянки та на момент його укладення була розпорядником земель переданих в оренду.

Порушення інтересів держави полягає в тому, що тривале невжиття заходів щодо перегляду розміру орендної плати за користування земельними ділянками державної власності призводить до недоотримання місцевим бюджетом значної суми коштів, що в свою чергу порушує інтереси держави, не сприяє досягненню проголошеної мети запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні.

Так, вивченням матеріалів та інформації, отриманої з відділу Держгеокадастру у Скадовському районі, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, Скадовської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області встановлено факти невідповідності вимогам Податкового кодексу України розміру орендної плати за користування земельними ділянками.

Новокаховською місцевою прокуратурою встановлено, що 16.04.2007 року Скадовська районна державна адміністрація уклала договір з ОСОБА_1 про передачу в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 24,97 га, яка знаходиться на території Михайлівської сільської ради Скадовського району.

Договір оренди зареєстровано у Скадовському районному реєстраційному окрузі Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» від 06.08.2007 року за №4АА002331-040772800001.

28.03.2011 року укладено додаткову угоду до вказаного договору, яку зареєстровано у відділі Держкомзему у Скадовському районі від 06.05.2011 року за №652470004000332.

Згідно п.3.1. зазначеного договору з урахуванням додаткової угоди сторони домовились, що орендна плата становитиме 760,10 грн. на рік, що становить 2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п.3.4. договору розмір орендної плати переглядається у випадках та з моменту підвищення цін та тарифів, інших випадках, передбачених законом.

Розмір орендної плати, що встановлена у вказаному договорі не відповідає вимогам діючого законодавства з наступних підстав.

Питання сплати податку на землю та орендну плату за користування земельною ділянкою регулюється Податковим кодексом України.

Так, невжиття заходів щодо перегляду розміру орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою призводить до щорічного недоотримання коштів місцевим бюджетом.

На теперішній час ОСОБА_1 самостійно не зверталася до Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області та Скадовської районної державної адміністрації для укладання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки. Площею 24,97 га.

Отже, Головним Управлінням Держгеокадастру у Херсонській області не вжито всіх можливих заходів, направлених на перегляд розміру орендної ставки за спірним договором, зміни до вказаного договору оренди землі до цього часу не внесено, відповідну додаткову угоду не укладено. Також ГУ Держгеокадастру у Херсонській області з 2013 року не ініційовано та не внесено до договору в частині орендодавця.

Таким чином, враховуючи, що згідно умов діючого договору орендодавцем є РДА, а розпорядником земель на теперішній час є Держгеокадастр позов предявляється в інтересах держави в особі Скадовської районної державної адміністрації та ГУ Держгеокадастру у Херсонській області.

Відповідачем у справі є ОСОБА_1, однак законодавець не визначає обовязку саме орендодавця на ініціювання та внесення змін до договору в частині його приведення у відповідність з вимогами чинного законодавства. Такий обовязок є лише у обох сторін договору. ГУ Держгеокадастру у Херсонській області з 01.01.2013 року по теперішній час не вжито належних і достатніх дієвих заходів на внесення змін до договору в частині зміни орендодавця, оскільки до цього часу додаткову угоду не укладено, внесення змін до договору у судовому порядку не ініційовано, таким чином вбачається бездіяльність та неналежне виконання обовязків у розпорядника земель Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області. При цьому, Скадовська районна державна адміністрація фактично позбавлена можливості в силу закону на ініціювання укладення додаткової угоди від свого імені.

Враховуючи викладене, вважає за необхідне внести зміни до договору оренди землі від 16.04.2007 року, укладеного між Скадовською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1, у звязку з тим, що відповідно до вимог ч.4 ст.122 Земельного кодексу України на даний час розпорядником земель, що перебувають в оренді відповідача на території Скадовського району є Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, змінити сторону договору а саме орендодавця земельної ділянки із Скадовської районної державної адміністрації на Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області.

Також, п.3.1. договору викласти в наступній редакції «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, шляхом внесення цих коштів відповідно до закону».

Просить

- внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 16.04.2007 року, зареєстрованого у Скадовському районному реєстраційному окрузі Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» від 06.08.2007 року за №4АА002331-040772800001, укладеного між Скадовською районною державною адміністрацією Херсонської області та ОСОБА_1, виклавши пункт 3.1. у наступній редакції: «орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, шляхом внесення цих коштів відповідно до закону».

- замінити за текстом договору сторону договору оренди землі визначивши орендодавцем земельної ділянки Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, код ЄДРПОУ №39766281, розташоване по вул. 40 років Жовтня, 136-а, м. Херсон замість Скадовської районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ №04060134, вул. Олександрівська (Володарського), 34, м. Скадовськ.

У звязку з тим, що відповідно до вимог ч.4 ст.122 Земельного кодексу України на даний час розпорядником земель, що перебувають в оренді відповідача на території Скадовського району є Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, є необхідність змінити сторону договору, а саме орендодавця земельної ділянки із Скадовської районної державної адміністрації на Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області.

В судове засідання представники позивачів не зявились, спрямували належним чином посвідчені заяви про розгляд позовної заяви без їх участі, на задоволенні позовних вимог наполягали.

Відповідачка в судове засідання не зявилась, звернулась із заявою про розгляд справи у її відсутність, проти задоволення позову не заперечувала.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про можливість задовольнити позовні вимоги з наступних підстав.

16.04.2007 року між Скадовською районною державною адміністрацією Херсонської області та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі.

Пункт 1.1. Договору передбачає, що орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 24,97 га, яка знаходиться на території Михайлівської сільської ради.

Пунктом 3.1. Договору передбачено, що сторони домовились, що орендна плата становитиме: 1-й рік та 2-й рік 0,25% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а саме по 75,74 грн. за рік, 3-й рік 0,50% - 151,48 грн. на рік, 4-й рік 1% - 302,97 грн. на рік, 5-й рік 1,1% - 333,2 грн. на рік. (а.с.14-15)

28.03.2011 року між Скадовською районною державною адміністрацією Херсонської області та ОСОБА_1 укладено додатково угоду про внесення змін до договору оренди землі, п.1.2. додаткової Угоди передбачено, що в п.3.1. Договору оренди землі встановити орендну плату у розмірі 760,10 грн. на рік, що становить 2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» №5245-VІ від 06.09.2012 року, який набрав чинності з 01.01.2013 року, землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності чи на яких розташовані об'єкти нерухомого майна комунальної власності, є землями державної власності.

Згідно зі ст.122 Земельного кодексу України, розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної власності є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи. Таким органом у Херсонській області є Головне управління Держгеокадастру України в Херсонській області. До 01.01.2013 року розпорядниками земель вказаної категорії були місцеві державні адміністрації, якими укладалися відповідні договори оренди землі.

Наявність договорів оренди земельних ділянок, укладених органами виконавчої влади, у яких розмір орендної плати за користування земельними ділянками менш ніж розмір орендної плати, передбачений податковим законодавством України, призводить до не доотримання місцевим бюджетом плати за землю.

Відповідно до пункту 269.1 ст.269 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 ст.14 цього Кодексу, це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, Кодекс визначив обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.

Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 ст.14 Кодексу).

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (набув чинності з 01.04.2014) введено в дію зміни до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, відповідно до яких розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Таким чином, Податковим кодексом України на законодавчому рівні визначено граничний розмір орендної плати, тобто орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду орендної плати.

Отже, у вказаному договорі оренди земельної ділянки розмір орендної плати визначено нижче розміру, встановленого діючим законодавством України, в зв'язку з чим має місце зниження надходжень орендної плати до місцевого бюджету, чим порушено державні інтереси.

Так, невжиття заходів щодо перегляду розміру орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою призводить до щорічного недоотримання коштів місцевим бюджетом.

Згідно ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено, або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно із ст.30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Відповідно до п. п. 2.18, 2.19 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин (із змінами, внесеними згідно з Постановою пленуму Вищого господарського суду №14 (\0014600-11) від 26.12.2011) вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України (435-15), відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.

Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам ч.1 ст.15, ст.21 Закону України «Про оренду землі».

Оскільки орендна плата за земельні, ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог ч.2 ст.188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду, з позовом про зміну умов Договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.

При цьому згідно з ч.3 ст.653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Відповідно до ст.652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Положеннями п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України передбачено, що підставою нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 215-218 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області та Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області - задовольнити повністю.

Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 16.04.2007 року, зареєстрованого у Скадовському районному реєстраційному окрузі Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» від 06.08.2007 року за №4АА002331-040772800001, укладеного між Скадовською районною державною адміністрацією Херсонської області та ОСОБА_1, виклавши пункт 3.1. у наступній редакції: «орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, шляхом внесення цих коштів відповідно до закону».

Замінити за текстом договору сторону договору оренди землі визначивши орендодавцем земельної ділянки Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, код ЄДРПОУ №39766281, розташоване по вул. 40 років Жовтня, 136-а, м. Херсон замість Скадовської районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ №04060134, вул. Олександрівська (Володарського), 34, м. Скадовськ.

Стягнути з ОСОБА_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь прокуратури Херсонської області, код ЄДРПОУ №04851120 р/р №35210003002291, ОСОБА_2: ОСОБА_2 казначейська служба України м. Київ МФО №820172, ЄДРПОУ №04851120 р/р №35210003002291, ОСОБА_2 казначейська служба України м. Київ, МФО №820172, призначення платежу повернення судового збору за КЕКВ №2800, судовий збір в сумі 1378 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Херсонської області через Скадовський районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Н. І. Ведмідська