Постанова № 63077350, 06.10.2016, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
06.10.2016
Номер справи
607/4329/16-а
Номер документу
63077350
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.10.2016 Справа №607/4329/16-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Дзюбича В.Л.

за участю секретаря Грабської Ю.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору прокуратура Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору прокуратура Тернопільської області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Тернопільської області № 51 від 23.03.2016 р. та зобовязати відповідача здійснити з 24.03.2016 р. перерахунок та виплату пенсії за вислугу років без обмежень її максимального розміру, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення йому пенсії) у розмірі 90 % від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Тернопільської області № 51 від 23.03.2016 р.

В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що з 14.06.2002 року йому призначено пенсію за вислугою років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90 % від суми його заробітної плати.

23.03.2016 р. позивач, долучивши довідку прокуратури Тернопільської області № 51 від 23.03.2016 р., звернувся до Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі з заявою про перерахунок пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру на даний час. Однак, відповідачем було відмовлено йому в перерахунку пенсії та розяснено, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VШ від 02.03.2015р., раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає, що такі дії відповідача є неправомірними та просить позов задовольнити.

У судове засідання позивач не зявився, однак подав заяву про розгляд справи без його участі, даний позов підтримує та просить його задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечила.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору прокуратури Тернопільської області у судове засідання не зявився, однак повідомлявся належним чином.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково, з наступних підстав.

Згідно статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Згідно п. 4 ч. 1 статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Позивач ОСОБА_1 з 14.06.2002 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Тернополі як отримувач пенсії за вислугу років, згідно із Законом України «Про прокуратуру» (у редакції від 5 листопада 1991 року № 1789-ХII) у розмірі 90 відсотків від середнього заробітку з посади заступника прокурора Тернопільської області (пенсійна справа № 169852). В подальшому продовжував працювати в органах прокуратури по 29 листопада 2008 року.

29 листопада 2008 року, згідно наказу Генерального прокурора України № 1007 від 18.11.2008 року, ОСОБА_1 звільнено із займаної посади за власним бажанням (у звязку з виходом на пенсію за вислугою років). На день звільнення загальний стаж роботи складає 42 року 10 місяців 3 дні, з них в органах прокуратури 29 років і 2 дні.

23 березня 2016 року прокуратурою Тернопільської області ОСОБА_1 видано довідку за № 51 для перерахунку пенсії, із змісту якої вбачається, що заробітна плата складається з: 3 488,00 грн. основний оклад; 135,00 грн. класний чин; 1 449,20 грн. вислуга років; 29 465,10 грн. щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески, а також, доплати, які передбачені чинним законодавством: 4 564,98 грн. надбавка за виконання особливо важкої роботи (90 %); 523,20 грн. надбавка за таємність (15 %); 846,70 грн. матеріальна допомога на оздоровлення (1/12); 846,70 грн. матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб (1/12). Всього 41 318,88 грн.

23 березня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії виходячи з 90% від суми заробітної плати,зазначеної у довідці прокуратури Тернопільської області № 51 від 23.03.2016 р.

25 березня 2016 року листом управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі позивачу відмовлено в перерахунку моєї пенсії з підстав, передбачених п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213. Зокрема п.5 Прикінцевих положень названого закону передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. З цієї норми управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі зробило висновок, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до частини першої статі 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюються частинами тринадцятою та вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону).

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною, у постанові від 10 грудня 2013 року по справі № 21-420а13 та у постанові від 06 жовтня 2015 року по справі № 21-2432а15.

Відповідно до статті 64 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Суд критично оцінює посилання представника відповідача на неможливість проведення з 24 березня 2016 року перерахунку пенсії позивача у звязку з вимогами п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УІІІ від 02.03.2015р. згідно яких у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про прокуратуру", та ін., оскільки на момент призначення пенсії позивач мав право на перерахунок пенсії у звязку з збільшенням посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників, а тому відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на положення прийнятого закону №213-VІІІ від 02.03.2015 року є порушенням прав позивача закріплених Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Позивачу пенсія була призначена 14.06.2002 р., тобто до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її максимального розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного суду України від 10.12.2013 р. у справі № 21-348а13, від 17.12.2013 р. у справі № 21-445а13, від 06.10.2015 р. у справі № 127/11720/14 та ухвалах Вищого Адміністративного суду України 29.09.2015 р. у справі № К/800/41674/15, від 21.01.2016 р. у справі № К/800/6054/!5, від 28.01.2016 р. у справі № К/800/31554/!5, від 24.03.2016 р. у справі № К/800/45200/15 та від 19 травня 2016 року справа № К/800/41001/15.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, право позивача на перерахунок пенсії, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, повинно залишатися незмінним.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відмова ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України у перерахунку пенсії позивачу, виходячи з розміру заробітної плати, зазначеному у довідці прокуратури Тернопільської області № 51 від 23 березня 2016 року є неправомірною, а тому позовні вимоги підлягають до часткового задоволення як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем, шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року та зобовязання відповідача провести з 24.03.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років без обмежень її максимального розміру, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року, відповідно даних довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 23.03.2016 року № 51.

Однак, суд зауважує, що як вбачається з довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 23.03.2016 року № 51, до загального розміру заробітної плати працівника за відповідною посадою входить сума щомісячної премії в розмірі 29 465,10 гривень.

На витребувану судом інформацію від 13.09.2016 р. за № 18/147вих.16, надану прокуратурою Тернопільської області вбачається, що сума щомісячної премії нараховується працівникам прокуратури в межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 процентів посадових окладів та економії фонду оплати праці, розпряженням керівника органу прокуратури (пп.2 п.2 постанови КМУ від 31.05.2012 оку №505.) При цьому розмір премії визначається щомісячно відповідно до обєктивної оцінки роботи працівника та його особистого вкладу в загальні результати роботи у відсотках до місячної заробітної плати.

Наказом заступника Генерального прокурора України від 25.12.2015 року № 139зК премія працюючим працівникам прокуратури Тернопільської області за відповідною посадою за грудень 2015 року встановлена в розмірі 290 відсотків.

Відтак, середній розмір премії працюючих працівників за відповідною посадою за грудень 2015 року становив 290 відсотків згідно додатку 1, що додається, з урахуванням посадового окладу, надбавок за класний чин, вислугу років, виконання особливо важливої роботи та таємність, що становить 29 465,10 гривень ((3488,00 грн. (основний оклад) + 135,00 грн. (надбавка за класний чин) + 1 449,20 грн. (надбавка за вислугу років) + 4 564,98 грн. (надбавка за виконання особливо важливої роботи) + 523,20 грн. (надбавка за таємність))*290%).

Отже пенсійна виплата це грошова виплата учасникові недержавного пенсійного забезпечення або його спадкоємцям, що здійснюється за рахунок накопичених у недержавному пенсійному фонді та облікованих на індивідуальному пенсійному рахунку грошових коштів у випадках, передбачених Законом України «Про недержавне пенсійне забезпечення», котра (виплата) носить сталий характер щодо періоду та виплачуваної суми особі, отримувачу грошової виплати.

Аналізуючи правову природу розміру щомісячної премії, зазначеної в довідці прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 23.03.2016 року № 51, суд констатує мінливий (непостійний) характер даної виплати, розмір котрого потенційно підлягає щомісячному коливанню від 10% і без верхньої межі виплати, під умовою обєктивної оцінки роботи працівника прокуратури та його особистого внеску в загальні результати роботи установи.

А відтак, оскільки позивач претендує на отримання перманентної (постійної) виплати певного сталого проценту (90%), і даний розмір виплати просить вирахувати з включенням саме суми щомісячної премії, визначної в довідці прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 23.03.2016 року № 51, котра (сума щомісячної премії), в свою чергу, не носить перманентного (сталого) характеру, а є змінною під умовою обєктивної оцінки роботи працівника прокуратури Тернопільської області, та його особистого внеску в загальні результати роботи установи, суд вважає, що здійснення перерахунку пенсії позивача, з урахуванням саме визначної в довідці від 23.03.2016 року № 51, суми щомісячної премії, не відповідає принципу розумності та справедливості.

Разом з тим суд наголошує, що із визначної в довідці від 23.03.2016 року № 51, суми щомісячної премії, також сплачено страхові внески.

Згідно п. п.2 та 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року - розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.

А тому, на думку суду, при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, слід врахувати розмір щомісячної премії, на яку нараховуються страхові внески за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, яка обчислюється за правилами п.2 та 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11. 1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року.

Згідно ч. 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Так як рішення ухвалено на користь позивача, позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань сплачений ним при подачі позову судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Керуючись ч.2 ст.11, ст.ст. 17, 50, 72, 86, 99, 100, 158, 160, 162, 163, 186, 244-2 ч.1 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру», Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення до деяких нормативно-правових актів», суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести з 24.03.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років без обмежень її максимального розміру, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року, відповідно даних довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 23.03.2016 року № 51, за виключенням суми щомісячної премії.

При проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, врахувати розмір щомісячної премії, на яку нараховуються страхові внески за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, яка обчислюється за правилами п.2 та 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області 551, 20 гривень судового збору на користь ОСОБА_1.

Копію постанови направити особам, які брали участь у справі.

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови суду за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Головуючий суддяОСОБА_3