Справа № 373/2019/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2016 року м. Переяслав-Хмельницький
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
під головуванням судді Опанасюка І.О.,
при секретарі Товстій В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії, зобов`язання проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2015 -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача та просить визнати протиправною відмову від 11.11.2016 №142/П-01 Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в перерахунку пенсії, як державному службовцю; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 86% від розміру заробітної плати на аналогічній посаді державного службовця з 01.12.2015.
22.11.2016 відповідач направив до суду заперечення на адміністративний позов, в яких зазначено, що ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» втратила чинність з набранням 01.05.2016 чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015. За цим законом не передбачено перерахунку пенсії державним службовцям.
Позивач у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача заперечив щодо задоволення позову з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Проаналізувавши вище зазначене положення Закону суд дійшов висновку, що воно стосується лише осіб, яким пенсія призначається на даний час.
Крім цього, у зазначеному положенні не містяться посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються.
Таким чином, не вбачається скасування норм Закону щодо призначення чи перерахунку пенсії.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до довідки Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області від 31.10.2016 №87 сума заробітної плати за посадою начальника відділу економіки Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015 становить 3363,47 грн.
07.11.2016 ОСОБА_1 звернулась із заявою до Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця.
Вказані обставини відповідачем не заперечуються.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» й виключено п.4 (яким було установлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії) свідчить про неврегульованість питання перерахунку пенсій державних службовців, що передбачено ст.37-1 Закону України «Про державну службу», у визначеному порядку.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (п.п.38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, відсутність механізму реалізації права на перерахунок пенсії є втручанням у визначений майновий інтерес цього державного службовця за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
При цьому, відповідачем не доведено, що обмеження позивача у реалізації її права на перерахунок пенсії державного службовця відбулось через обмежені фінансові можливості держави та реальні загрози економічній безпеці України.
Зважаючи на вищевикладене та положення ст.ст. 43, 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.11.2016 у звязку із підвищенням заробітної плати начальника відділу економіки Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області - державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 71, 94, 159, 161-162 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії, зобов`язання проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2015 задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Переяслав-Хмельницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області №142/П-01 від 11.11.2016 в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1.
Зобовязати Переяслав-Хмельницьке обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити з 01.11.2016 перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 в розмірі 86% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у звязку з підвищенням з 01.12.2015 посадового окладу начальника відділу економіки Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області.
Стягнути з Переяслав-Хмельницького обєднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551 (пятсот пятдесят) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд з одночасним надісланням апелянтом копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя І.О.Опанасюк