Постанова № 63075339, 15.11.2016, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
15.11.2016
Номер справи
484/3075/16-а
Номер документу
63075339
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 484/3075/16-а

Провадження № 2-а/484/125/16 р.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10.11.2016 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі: головуючого судді Панькова Д.А., за участю секретаря судового засідання Кришталь Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С А Н О В И В:

У жовтні 2016 року позивач звернулась до суду із даним позовом, в якому просила визнати протиправною викладену у листі №44-с-08 від 19.09.2016 року відмову відповідача в здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язати провести перерахунок призначеної пенсії за вислугу років з розрахунку 90 % від розміру місячної заробітної плати за посадою прокурора Первомайської міжрайонної прокуратури з 01.01.2016 р. згідно з довідкою Прокуратури Миколаївської області №18/183 вих.-16 від 22.08.2016 р.

Обґрунтовуючи свої вимоги ОСОБА_1 зазначала, що з 2001 року вона знаходиться на обліку в Первомайському об'єднаному управління Пенсійного фонду України Миколаївської області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. В серпні 2016 року, у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії та надала довіку Прокуратури Миколаївської області №18/183 вих.-16 від 22.08.2016 р. про розмір місячного заробітку за посадою прокурора Первомайської міжрайонної прокуратури. Але відповідачем листом №44-с-08 від 19.09.2016 року було відмовлено у здійсненні перерахунку.

Дану відмову позивачка вважає протиправною, а тому звернулась до суду із даним позовом.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позов та просила його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні посилаючись на безпідставність позовних вимог.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові матеріали справи суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2001 р. перебуває на обліку в Первомайському об'єднаному управління Пенсійного фонду України Миколаївської області та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 19.03.2002 р.

06.09.2016 р. вона звернулась до відповідача із заявою щодо перерахунку призначеної пенсії та надала довідку про складові заробітної плати за посадою прокурора Первомайської міжрайонного прокуратури №18/183 вих.-16 від 22.08.2016 року.

Дана заява була розглянута відповідачем як звернення та листом №44-с-08 від 19.09.2016 року відмовлено у перерахунку пенсії. Відмова була вмотивована тим, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Верховною Радою України не прийнято єдиний законодавчий акт щодо призначення пенсій на загальних підставах тому пенсії в порядку і на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються і не перераховуються.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.

Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачки, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до висновку Верховного суду України по справі № 21-243а15 від 06.10.2015 року при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшла такого правового висновку: внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Щодо дати, з якої починається перерахунок суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У частині вісімнадцятій статті 50-1 цього Закону передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

З аналізу зазначених норм вбачається, що ч. ст.. 99 КАС України передбачає строки звернення за захистом порушених прав до суду. А ч. 18 ст. 50 - 1 Закону України «Про прокуратуру» регулює період за який провадиться перерахунок пенсії.

Таким чином суд дійшов висновку щодо в даному випадку застосуванню підлягає ч. 18 ст. 50 -1 Закону України «Про прокуратуру».

Також, заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач посилається на те що, від позивача надійшло звернення, яке було розглянуто відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» та надано відповідь, що не є рішенням про відмову в проведенні перерахунку, а тому оскарження даної відповіді не може бути вимогою для оскарження.

Дане заперечення судом не береться до уваги так як відповідно до 4.2. «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №22-1 При прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Слід зазначити, що відсутність рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії не була визначена відповідачем в листі №44-с-08 від 19.09.2016 року як підстава для відмови у перерахунку пенсії. Позивачці було відмовлено у призначенні пенсії з інших підстав, тож посилання відповідача у запереченнях проти позову на відсутність рішення не стосується предмета оскарження.

Керуючись ст. 6, 8, 9 ч. 2 ст. 11, 69, 94, 99, 100, 102, 104, ч. 3 ст. 105, 158-163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною викладену у листі за № 44-с-08 від 19.09.2016 року відмову Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням довідки Прокуратури Миколаївської області від 22.08.2016 року № 18/183 вих.-16.

Зобов'язати Первомайське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з розрахунку 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати за посадою прокурора Первомайської міжрайонної прокуратури з 01.01.2016 року згідно з довідкою Прокуратури Миколаївської області від 22.08.2016 року № 18/183 вих.-16.

Стягнути з Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Апеляційну скаргу може бути подано протягом десяти днів з дня отримання сторонами повного тексту постанови до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.

Суддя: