Постанова № 63072015, 29.11.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2016
Номер справи
820/5051/16
Номер документу
63072015
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

29 листопада 2016 р. № 820/5051/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Полях Н.А.,

при секретарі судового засідання - Корнієнка А.Д.,

за участі:

представника позивача - Жаровій К.Ю.,

представника відповідача - Черніченко І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Завод Фрунзе" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Публічне акціонерне товариство "Завод Фрунзе", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління ДФС, в якому просить суд: - скасувати податкове повідомлення-рішення №0000204600 від 09.09.2016 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС (далі по тексту - СДПІ з ОВП у м. Харкові МГУ ФРС) з 25.08.2016 року по 26.08.2016 року було проведено невиїзну позапланову документальну перевірку публічного акціонерного товариства "Завод Фрунзе" з питання дотримання вимог п.п.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України, за результатами якого було складено акт від 26.08.2016 року №74/28-09-46-17/00236010. На підставі зазначеного акту було винесено податкове повідомлення - рішення від 09.09.2016 року №0000204600, яким до ПАТ "Завод Фрунзе" було застосовано штрафні (фінансові) функції у сумі 148279,78 грн. за неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення. ПАТ "Завод Фрунзе" 29.04.2016 року було подано до СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС звіт про контрольовані операції за 2015 рік №9276747393, в якому було відображено контрольовані операції з ООО "Завод им. Фрунзе"ТД" (РФ). Загальна сума контрольованих операцій склала 74960928 грн. Користуючись правом подання уточнюючого звіту, яке надане згідно із п.3 розділу 1 Наказу міністерства фінансів України від 18.01.2016 року №8 "Про затвердження форми та Порядку складання Звіту про контрольовані операції", ПАТ "Завод Фрунзе" 23.05.2016 року було подано до податкового органу уточнюючий звіт про контрольовані операції за 2015 рік № 9276817395. До зазначеного звіту було додатково включено контрольовані операції із "Fences and Perfosteel FZE" на суму 14827978 грн. Жодного заниження або недоплати податкових відрахувань внаслідок подання уточнюючого звіту не виникло, отже в діях ПАТ "Завод Фрунзе" відсутній склад правопорушення передбачений п.120.3 ст. 120 Податкового кодексу України, оскільки звіті: про контрольовані операції із включенням інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції, підприємством до податкового органу були подані у відповідності до вимог положень Податкового кодексу України та Наказу міністерства фінансів України від 18.01.2016 року №8 "Про затвердження форми та Порядку складання Звіту про контрольовані операції", податковий облік таких операцій був здійснений правильно, а жодних неправомірних занижень відрахувань до державного бюджету місця не мало.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов з підстав та мотивів, викладених в ньому.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, вказав на обґрунтованість та законність дій відповідача, а тому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. У письмових запереченнях на адміністративний позов зазначив, що за результатами невиїзної документальної позапланової перевірки ПАТ «Завод Фрунзе» з питання дотримання вимог п.п.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України було встановлено порушення п.п.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового Кодексу України, а саме не включення до звіту про контрольовані операції інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції на загальну суму 14827978 грн. а саме: контрольовані операції по взаємовідносинам з "Fences and Perfosteel FZE" (ОАЕ) на загальну суму 14827978 грн. Оскільки уточнюючий розрахунок був поданий після дати граничного строку, визначеного для подання звіту та не було сплачено штраф у відповідності до ст.50 Податкового кодексу України, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що на підставі наказу від 12.08.2016 № 241, виданого СДПІ з ОВП у м. Харкові МГУ ДФС «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Публічного Акціонерного товариства "Завод Фрунзе" (податковий номер 00236010) (далі ПАТ «Завод Фрунзе») та повідомлення про проведення перевірки від 12.08.2016 року відповідно до п.п. 78.1.15 п. 78.1 ст. 78, ст.79 Податкового кодексу України фахівцями контролюючого органу в період з 25.08.2016 року по 26.08.2016 року проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Завод Фрунзе» з питання дотримання вимог пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України, а саме не включення до Звіту про контрольовані операції за 2015 рік інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції.

За результатами перевірки контролюючим органом був складений акт від 26.08.2016 року №74/28-09-46-17/00236010 "Про результати невиїзної позапланової документальної перевірки Публічного Акціонерного товариства "Завод Фрунзе" (податковий номер 00236010) з питання дотримання вимог пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України, а саме не включення до Звіту про контрольовані операції за 2015 рік інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції".

Відповідно до висновків акту перевірки від 26.08.2016 року №74/28-09-46-17/00236010 відповідачем встановлено порушення податкового законодавства пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового Кодексу України, а саме не включення до звіту про контрольовані операції інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції на загальну суму 14 827 978 грн., а саме контрольовані операції по взаємовідносинам з "Fences and Perfosteel FZE" (ОАЕ) на загальну суму 14827978 грн. Відповідальність платника за не декларування у податковому звіті про контрольовані операції передбачена п.120.3 ст.120 глави 11 розділу II Податкового кодексу України тягне за собою накладення штрафу у розмірі - 1 відсоток суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому звіті про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі незадекларовані контрольовані операції, а саме 14827978 грн.

На підставі висновків викладених в акті перевірки від 26.08.2016 року №74/28-09-46-17/00236010, контролюючим органом було винесено податкове повідомлення - рішення №0000204600 від 09.09.2016 року про застосування 148279,78 грн. штрафних санкцій.

Не погоджуючись із позицією та рішенням відповідача, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом.

По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.

Відповідно до п.п 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового Кодексу України, платники податків, обсяг контрольованих операцій яких з одним контрагентом перевищує 5 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість), зобов'язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, що настає за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. Форма звіту про контрольовані операції встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України №8 від 18.01.2016 року встановлена форма звіту про контрольовані операції.

Звіт вважається поданим в повному обсязі, якщо в ньому відображені інформація по всім контрольованим операціям.

В основній частині звіту про контрольовані операції наводяться загальні відомості про операції з різними контрагентами, здійснені протягом звітного року.

У додатку (додатках) до звіту про контрольовані операції наводяться дані про особу (осіб), яка (які) є стороною (сторонами) контрольованої операції, та деталізовані відомості про контрольовану(і) операцію(ії). Кількість додатків до Звіту відповідає кількості контрагентів - сторін контрольованих операцій.

Згідно п.п. 39.2.1.2. пп. 39.2.1 п.39.2 ст. 39 Податкового Кодексу України для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими є господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування платника податків, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), що включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Операції з контрагентом, зареєстрованим у державі (на території), включеній до зазначеного переліку, визнаються контрольованими з дати включення держави (території) до такого переліку.

Під час визначення переліку держав (територій) Кабінет Міністрів України враховує такі критерії:

- держави (території), у яких загальна ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні;

- держави, з якими Україною не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією.

Затверджений Кабінетом Міністрів України перелік держав (територій) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, оприлюднює щороку в офіційних друкованих виданнях та на своєму офіційному веб-сайті із зазначенням ставок податку на прибуток підприємств (корпоративний податок). Інформація про зміну ставок оприлюднюється протягом трьох місяців з дати їх зміни.

Протягом 2015 року діяло декілька затверджених розпорядженнями Кабінету Міністрів України відповідних переліків, а саме:

- перелік держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №1042-р (діяв до 14.05.2015);

- перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст.39 Податкового кодексу України, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 року №449-р (термін дії з 14.05.2015 до 16.09.2015);

- перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст.39 Податкового кодексу України, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року №977-р (діє з 16.09.2015).

До зазначеного переліку входять Об'єднані Арабські Емірати.

Відповідно до п.п 39.2.1.7. пп. 39.2.1 п.39.2 ст. 39 Податкового Кодексу України, господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 - 39.2.1.3 і 39.2.1.5 підпункту 39.2.1 цього пункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;

- обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Відповідно до положень ст.377 ГКУ, зовнішньоекономічною діяльністю суб'єктів господарювання є господарська діяльність, яка в процесі її здійснення потребує перетинання митного кордону України майном, зазначеним у частині першій статті 139 цього Кодексу, та/або робочою силою.

Контрольованими операціями для платника податків є господарські операції з продажу комітентом товарів третій особі за допомогою комісіонера. Стороною контрольованої операції, інформація про яку має бути розкрито у Звіті про контрольовані операції, є особа - покупець товарів, якій комітент продав свої товари за допомогою комісіонера.

Предметом контрольованої операції є товари, що є об'єктом купівлі - продажу.

З наявних матеріалів справи вбачається, що ПАТ "Завод Фрунзе" 29.04.2016 року було подано до СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС звіт про контрольовані операції за 2015 рік №9276747393, в якому було відображено контрольовані операції з ООО "Завод им. Фрунзе"ТД" (РФ). Загальна сума контрольованих операцій склала 74960928 грн.

Користуючись правом подання уточнюючого звіту, яке надане згідно із п.3 розділу 1 Наказу міністерства фінансів України від 18.01.2016 року №8 "Про затвердження форми та Порядку складання Звіту про контрольовані операції", ПАТ "Завод Фрунзе" 23.05.2016 року було подано до податкового органу уточнюючий звіт про контрольовані операції за 2015 рік №9276817395. До зазначеного звіту було додатково включено контрольовані операції із "Fences and Perfosteel FZE" на суму 14827978 грн.

Згідно із п.3 розділу 1 Наказу міністерства фінансів України від 18.01.2016 року №8 "Про затвердження форми та Порядку складання Звіту про контрольовані операції", у разі якщо платником податку виявлено, що у раніше поданому Звіті інформація надана не в повному обсязі, містить помилки або недоліки, такий платник податків має право подати: звіт з позначкою "уточнюючий" у разі його подання після 01 травня року, що настає за звітним. Уточнюючий Звіт включає всю інформацію з раніше поданого Звіту (всі додатки разом з інформацією до додатків) із виправленням помилкових даних.

Судом встановлено, що уточнюючий звіт про контрольовані операції з відображенням всіх контрольованих операцій, обсяг яких з одним контрагентом перевищує 5 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість) ПАТ «Завод Фрунзе» (код ЄДРПОУ 30169718) поданий в повному обсязі до СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС пізніше встановлених ПКУ граничних строків, а саме: 23.05.2016 року за №9276817395.

Відповідно до вимог п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України, платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку; б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період або подає у наступних податкових періодах уточнюючу декларацію внаслідок виконання вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

Згідно з положеннями п.120.3 ст.120 Податкового кодексу України, неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення або невключення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу у розмірі: 300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання (несвоєчасного подання) звіту про контрольовані операції; 1 відсоток суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому звіті про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі незадекларовані контрольовані операції; 3 відсотки суми контрольованих операцій, щодо яких не була подана документація, визначена підпунктом 39.4.6 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі контрольовані операції, здійснені у відповідному звітному році.

Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податку від обов'язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення.

З огляду на те, що уточнюючий звіт про контрольовані операції з відображенням всіх контрольованих операцій ПАТ «Завод Фрунзе» поданий в повному обсязі до СДПІ ОВП у м.Харкові МГУ ДФС пізніше встановлених ПКУ граничних строків, суд приходить до висновку про правомірність дій відповідача щодо застосування у відношенні позивача штрафних санкцій керуючись п.120.3 ст.120 Податкового кодексу України на підставі встановлених актом перевірки порушень.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Завод Фрунзе" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено 30.11.2016 року.

Суддя Полях Н.А.