Справа № 815/4735/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2016 року Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом Громадської організації «Громадський рух «Стопхаб» до державної установи «Відділення гідроакустики інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України» про визнання протиправними дій та зобов'язання надати інформацію, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до державної установи «Відділення гідроакустики інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України» про визнання протиправними дій по відмові у наданні запитуваної інформації та зобов'язання державної установи «Відділення гідроакустики інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України» надати Громадській організації «Громадський рух «Стопхаб» інформацію, а саме: повний перелік працівників державної установи «Відділення гідроакустики інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України», що повністю або частково отримують заробітну плату за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх прізвища, ім'я, по-батькові та займаної посади.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначив, зокрема, що положеннями ч. 5 ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, умови отримання цих коштів.
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представники відповідача позов не визнали, в його задоволенні просили відмовити в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначили, що запитувана позивачем інформація є персональними даними осіб на розповсюдження якої ці особи згоди не давали. А доказів того, що позивачу ця інформація необхідна для забезпечення національної безпеки, економічного добробуту та прав людини, позивач не надав.
Також представники відповідача зазначили, що відділення гідроакустики є однією із ланок науково-дослідної діяльності і організаційної структури Національної академії наук України та підпорядковується Президії HAH України. У своїй діяльності Відділення гідроакустики керується чинним законодавством, Статутом Національної академії наук України, Основними принципами організації та діяльності науково-дослідного інституту Національної академії наук України, затвердженими Постановою Президії HAH України від 25.06.2002 р. № 159, іншими нормативними актами Національної академії наук України, власним Статутом. Відповідно до наданих HAH України чинним законодавством повноважень Розпорядженням Президії HAH України № 265 від 09.04.2012 р. затверджено ''Перелік відомостей, що містять службову інформацію" ("для службового користування") у Національній академії наук України". Зокрема, згідно з п. 1.12 цього Переліку до відомостей, що містять службову інформацію віднесені "Звіти (відомості) установ (організацій) про чисельність працюючих і заброньованих військовозобов'язаних". Оскільки усі працівники Відділення гідроакустики отримують заробітну плату за рахунок бюджетних коштів, надання такого переліку працівників розкриє відомості про чисельність працюючих у Відділенні гідроакустики, що є службовою інформацією відповідно до Розпорядження Президії HAH України №265 від 09.04.2012 р. За таких обставин, на думку представників відповідача, до запиту про надання такої інформації мають бути застосовані норми Закону України "Про захист персональних даних". Нормами ч. 4 ст. 16 цього Закону визначено, що у запиті про надання персональних даних " зокрема зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит". Аналогічна норма міститься також і в ст. 5 Закону України "Про звернення громадян". Разом з тим, представники відповідача вказують, що запит позивача (копія запиту додається) не містить ні зазначення місця перебування заявника, ні реквізитів документа особи, якою подано запит.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 05.03.2016 року позивач звернувся до державної установи «Відділення гідроакустики інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України» з інформаційним запитом на отримання публічної інформації, в якому просить відповідача надати наступну інформацію:1) загальну кількість працівників відповідача станом на дату розгляду запиту; 2) повний перелік працівників відповідача, що повністю або частково отримують заробітну платню за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх прізвища, ім'я та по-батькові повністю; займаної посади, включаючи назву структурного підрозділу. Вказаний запит отриманий відповідачем 14.03.2016 року вх. №18 (а.с.37).
За результатом розгляду вищевказаного звернення від 18.03.2016 року, відповідачем на ім'я Громадської організації «Громадський рух «Стопхаб» надіслано лист-відповідь від 05.03.2016 року № 05540020/1 за підписом начальника Директора М.І. Скіпа. Згідно вказаного листа, позивачу відмовлено в наданні запитуваної інформації, з посиланням на те, що така інформація є службовою. Відповідач, зокрема, зазначив, що за загальними ознаками запитувана інформація належить до відомостей, що містять службову інформацію ("ДСК") у Національній академії наук України відповідно до "Переліку відомостей, що містять службову інформацію ("для службового користування") у Національній академії наук України", затвердженого розпорядженням Президії Національної академії наук України від 09.04.2012 р. №265. (а.с. 38).
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес визначено Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VI(далі по тексту - Закон № 2939-VI).
Відповідно до ст.1 Закону № 2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно ст. 3 Закону № 2939-VI, право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст. 5 Закону № 2939-VI, доступ до інформації забезпечується, в тому числі, шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 13 Закону № 2939-VI передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Статтею 19 Закону № 2939-VI, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
Згідно зі ст.21 Закону № 2939-VI, інформація на запит надається безкоштовно. У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № 2939-VI, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Отже, ч.1 ст. 22 Закону № 2939-VI містить вичерпний перелік підстав, за яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону № 2939-VI, відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Згідно зі ст. 11 Закону України «Про інформацію», інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.
Відповідно до ст.2 Закону № 2939-VI, персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Згідно ч. 5. ст. 6 Закону № 2939-VI, не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.
Згідно ст.6 Закону інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.
Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо він правомірно оприлюднив її раніше.
Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше.
Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.
Згідно статті 9 Закону відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація:
1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;
2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.
Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб'єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі.
Судом встановлено, що з метою упорядкування та систематизації відомостей, що містять службову інформацію у Національній академії наук України, та у зв'язку з набранням чинності законів України «Про внесення змін до Закону України «Про інформацію» та «Про доступ до публічної інформації» розпорядженням Президії НАН України №265 від 09.04.2012 року затверджено перелік відомостей, що містять службову інформацію («для службового користування») у НАН України. (а.с. 39-40).
Згідно з п. 1.12 цього Переліку до відомостей, що містять службову інформацію віднесені "Звіти (відомості) установ (організацій) про чисельність працюючих і заброньованих військовозобов'язаних".
Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що на його думку позивач запитуючи зазначену інформацію має на меті отримати всю структуру Відділення гідроакустики із зазначенням особового складу та чисельності підрозділів, інформація про що не є публічною, оскільки працівники відповідача виконують роботи в інтересах національної безпеки та оборони та відповідно до ч. 5 ст. 6 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» при дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину з огляду на наступне.
Службовою інформацією є саме звіти (відомості) установ (організацій) про чисельність працюючих і заброньованих військовозобов'язаних, при цьому запитана позивачем інформація є публічною оскільки стосується відомостей щодо використання бюджетних коштів на оплату праці працівників відповідача, а відповідно до Закону розпорядником цих коштів є ДУ «Відділення гідроакустики інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України», а отже і розпорядником інформації. Між тим, доказів того, що надання відомостей щодо осіб (прізвище, ім'я та по-батькові, займана посада, назва структурного підрозділу), які отримали бюджетні кошти може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину, відповідачем до суду не надано.
В той же час, судом встановлено, що на офіційному веб-сайті Національної академії наук України http://www.nas.gov.ua/ наявна інформація про її структуру, наукові установи та відділення, про діяльність установ, а також розміщенні звіти, в яких зокрема міститься інформація про загальну чисельність працюючих в т.ч. в наукових установах, організаціях дослідно - виробничої бази, про обсяг витрат на заробітну плату, публікації наукових результатів, в тому числі інформація про кількість працюючих в кожній установі, що входить до структури НАН України, в т.ч. ДУ«Відділення гідроакустики інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України» та інше. Отже фактично Національною академією наук України до складу якої входить відповідач раніше було оприлюднено інформацію (яка за правовою позицією відповідача у спорі є службовою (з обмеженим доступом)).
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про інформацію" будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Згідно абз.2 ч.3 ст.5 Закону України "Про захист персональних даних" не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії запиту від 05.03.2016 р. № 05540020/1, останній містить всі визначені Законом реквізити, і як встановлено судом запитувана інформація до службової не відноситься, що обумовлювало відповідний обов'язок розпорядника інформації надати відповідь на вказаний запит. Однак, відповідачем безпідставно відмовлено в задоволенні запиту на інформацію у поєднанні із необґрунтованим віднесенням запитуваної інформації до інформації з обмеженим доступом.
Відповідно до ст.23 Закону України "Про доступ до публічної інформації" рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
За таких обставин, суд, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, дійшов до висновку, що при наданні відповіді на інформаційний запит Громадської організації «Громадський рух «Стопхаб» від 05.03.2016 року, відповідач діяв не на підставі, та не у спосіб, що передбачені положеннями Закону України «Про доступ до публічної інформації», а тому адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Разом з тим, ОСОБА_2, який уповноважений представляти інтереси ГО "Громадських рух "Стопхаб" (без статусу юридичної особи, реєстраційний номер 1452672) згідно протоколу установчих зборів засновників організації від 20.11.2015 р., за подачу даного адміністративного позову було сплачено судовий збір в розмірі 551,20 грн. згідно квитанції від 22.09.2016 р. № 23650, які відповідно до даних КП "Діловодство спеціалізованого суду" надійшли до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, згідно ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача відповідно до приписів ч.1 ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, ч. 6 ст. 128, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної установи «Відділення гідроакустики інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України» щодо відмови у наданні повного переліку працівників, що повністю або частково отримують заробітну плату за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх: прізвища, ім'я та по-батькові повністю; займаної посади, включаючи назву структурного підрозділу.
Зобов'язати Державної установи «Відділення гідроакустики інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України» надати Громадській організації «Громадський рух «Стопхаб» повний перелік працівників, що повністю або частково отримують заробітну плату за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх: прізвища, ім'я та по-батькові та займаної посади.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Відділення гідроакустики інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України» (код ЄДРПОУ 05540020) на користь ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: 65039, АДРЕСА_1), уповноваженого представляти ГО "Громадський рух "СТОПХАБ" без статусу юридичної особи суму судового збору за подання адміністративного позову за квітанцією про сплату № 23650 від 22.09.2016 року у сумі 551, 20 грн. (п'ятьсот п'ятьдесят одна гривня 20 коп.)
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.
Суддя О.А. Левчук