Справа № 750/10755/16-а
Провадження № 2-а/750/1110/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2016 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова в складі судді Супруна О.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
08 листопада 2016 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії неправомірними;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснити перерахунок з 13 жовтня 2015 року та виплату пенсійного забезпечення з урахуванням розміру грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільнені з військової служби, з яких було сплачено страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки ПнРУ від 05.10.2016 № 1436/0/2-16;
- стягнути ГУ ПФУ в Чернігівській області на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.;
- в разі вирішення справи на користь позивача встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
Ухвалою судді від 10.11.2016 відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
28.11.2016 на адресу суду надійшли заперечення відповідача проти позову, суть яких полягає в тому, що для включення одноразових премій до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, суперечить вимогам ст. 43 Закону № 2262 щодо щомісячності виплат. Відповідач вважає свої дії правомірними, у зв'язку з чим просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 30.11.2016 адміністративний позов ОСОБА_1 в частині оскарження дій відповідача за період 13.10.2016 по 07.11.2016 включно залишено без розгляду.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з 20 грудня 2008 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 68 % грошового забезпечення.
За змістом частини б статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII) (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1 2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст.9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп.3 п.5 постанови №1294, пп.30.4 п.30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (пп. 3 п.5 постанови №1294, пп. 33.1, 33.3 п.33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Одноразова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року «Про індексацію грошових доходів населення». Індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованих на підтримання їх купівельної спроможності.
Відтак, аналіз вищезазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що щомісячна додаткова грошова винагорода, яка виплачувалася на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Отже, відповідач зобов'язаний був за заявою позивача врахувати вказані суми при визначені розміру пенсії позивачу та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески.
Враховуючи приписи ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та дату звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, суд дійшов висновку про те, що перерахунок пенсії позивачу слід здійснити з 01.10.2016.
Разом з тим, вирішуючи вимогу про зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення суд звертає увагу на те, що в силу положень ст. 267 КАС України ініціювати встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - зобов'язати подати звіт про виконання судового рішення, має право суд, що ухвалив судове рішення в адміністративній справі, тому дана вимога позивача не може бути задоволена, оскільки вищевказаною нормою Закону не встановлено процесуальної можливості розгляду питання про встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах за ініціативою (на підставі заяви) сторони по справі.
Керуючись статтями 94, 158 - 163, 183-2, 186 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції, що визначала розмір його пенсії у відсотках на момент призначення пенсії (68 %), з 01.10.2016 з включенням до розрахунку грошового забезпечення з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, згідно довідки Північного регіонального управління Державної прикордонної служби від 05.10.2016 № 1436/0/2-16, з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя О.П. Супрун