Справа № 580/1724/16-а
Номер провадження 2-а/580/64/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2016 року Лебединський районний суд Сумської області
в складі: головуючого судді - Гури А. О.,
секретаря судового засідання - Ткаченко Я.О.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні Лебединського районного суду справу за адміністративним позовом Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанов про накладення штрафів, стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій,
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся з адміністративним позовом до відповідача з вищевказаною позовною завою, в якому просить скасувати постанову головного державного виконавця Тимофєєвої Т.І. від 30.08.2016 року ВП № 51531990 про накладення штрафу в сумі 680 грн., постанову від 30.08.2016 року № 51531979 про накладення штрафу в сумі 680 грн., постанову від 16.09.2016 року ВП № 51531990 про накладення штрафу в сумі 1360 грн., постанову від 16.09.2016 року ВП № 51531979 про накладення штрафу в сумі 1360 грн., постанову від 20.09.2016 року ВП № 51531990 про стягнення виконавчого збору в сумі 2040 грн., постанову від 20.09.2016 року ВП № 51531979 про стягнення виконавчого збору в сумі 2040 грн., постанову від 20.09.2016 року ВП № 51531990 про стягнення витрат пов'язаних, з організацією та проведенням виконавчих дій в сумі 53 грн. 72 коп., постанову від 20.09.2016 року ВП № 51531979 про стягнення витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій в сумі 53 грн. 72 коп.; стягнути з управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області судові витрати. Виконавче провадження по оскаржуваних постановах було відкрито в зв'язку невиконанням позивачем в установлений строк постанови Лебединського районного суду Сумської області від 14.03.2016 року у справі № 580/200/16-а, де Лебединське об'єднане УПФУ Сумської області було зобов'язано здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням винагороди за вислугу років, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства, та які вказані в довідках Державної фінансової інспекції в Сумській області, з розрахунку 87% заробітної плати, починаючи з 01.01.2016 року до перерахунку пенсії та проводити в подальшому нарахування і виплату його пенсії з урахуванням даних виплат. Позивач вважає, що дані постанови винесені безпідставно, так як державний виконавець виніс їх без перевірки стану виконання постанови Лебединського райсуду, тим самим порушив права та інтереси управління.
В судове засідання представник Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської не з'явився, але надіслав до суду заяву в якій підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просить їх задоволити, справу просить слухати у його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Згідно з ч.1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши всі наявні письмові докази в справі, з'ясувавши всі обставини справи, на які сторони посилались як на підставу своїх вимог і заперечень, встановив наступне.
30.06.2016 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Тимофєєвою Т.І. винесено постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 51531979 та ВП № 51531990 відповідно до виконавчих листів № 580/200/16-а, виданих Лебединським районним судом Сумської області 21.06.2016 року (а.с.9,10) та наданий семиденний термін боржнику для самостійного виконання рішення .
07.07.2016 року пенсійним фондом, державному виконавцю відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області, направлений лист про виконання рішення суду (а.с.15).
12.09.2016 року відповідачу по даній справі, повторно направлений лист про виконання рішення Лебединського районного суду від 14.03.2016 року № 2-а/580/11/16 та прохання завершити виконавче провадження № 51531990 та ВП № 5151979, як фактично виконані, оскільки всі дії, вказані в резолютивній частині рішення Лебединського районного суду Сумської області по справі № 580/200/16-а ,проведені в повному обсязі.
30.08.2016 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області винесені постанови про накладення штрафу по ВП № 51531990 та ВП № 5151979 в розмірі по 680 грн. за не виконання рішення суду (а.с.19,20).
16.09.2016 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області винесені постанови про накладення штрафу по ВП № 51531990 та ВП № 5151979 в розмірі по 1360 грн. за повторне не виконання рішення суду (а.с.21,22).
20.09.2016 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області винесені постанови про стягнення виконавчого збору по ВП № 51531990 та ВП № 5151979 в розмірі по 2040 грн. (а.с.23,24).
20.09.2016 року головним державним виконавцем ВПВР Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Сумській області винесені постанови про стягнення з боржника витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій по ВП № 51531990 та ВП № 5151979 в розмірі по 53,72 грн. (а.с.25-29).
Відповідно до пункту 1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06 березня 2008 року "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ", у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень належить перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентуються Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, та інших законів, а також рішеннями, що, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч.1 ст.6 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати в своїй діяльності порушення прав та інтересів фізичних та юридичних осіб.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Згідно з ч.2 ст.25 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Виконання рішень за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматись від їх вчинення здійснюється відповідно до статті 75 Закону України «Про виконавче провадження».
Частиною 2 статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Згідно з ч.1 ст. 89 вказаного Закону, у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З наведених норм чинного законодавства вбачається, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише при умові, що судове рішення не виконано, тобто коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього.
В судовому засіданні встановлено, що постановою Лебединського районного суду Сумської області від 14.03.2016 року № 580/200/16-а Лебединське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зобов'язано здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням винагороди за вислугу років, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства, та які вказані в довідках Державної фінансової інспекції в Сумській області № 187 та № 188 від 23.12.2015 року , з розрахунку 87% заробітної плати, починаючи з 01.01.2016 року та виплатити ОСОБА_1 різницю між виплаченим та перерахованим розміром, починаючи з 01.01.2016 року до перерахунку пенсії та проводити в подальшому нарахування і виплату його пенсії з урахуванням даних виплат.
07.07.2016 року за вих. 4374/10-20 на адресу відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області направлено повідомлення про те, що всі необхідні дії , пов'язані з виконанням постанов державного виконавця щодо здійснення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 та її виплат управлінням, проведені.
20.04.2016 року виплачено різницю між виплаченим та перерахованим розміром пенсії за період з 01.01.2016 року по 19.04.2016 року на загальну суму 441 грн. 16 коп. та в подальшому проводиться виплата підвищеного розміру пенсії відповідно до рішення.
При перерахунку пенсії на виконання рішення суду управління керувалося постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (зі змінами) відповідно до п. 5 якої, у разі підвищення розмірів основної пенсії, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення пенсії, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів. Сума індексації в місяці підвищення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання , що здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що складається у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує сум індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміру підвищення доходу.
Однак, державний виконавець при винесенні штрафу не прийняв до уваги, вище вказану постанову Кабінету Міністрів , а прийняв на себе повноваження по визначенню суми перерахунку пенсії, чим порушив норми п.п.7 п.4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління затвердженого Постановою правління пенсійного фонду України від 22.12.2004 року № 28-2 відповідно до якого функції по призначенню (перерахунку) і виплати пенсії належать виключно органам Пенсійного фонду України.
Отже, суд не може погодитися з висновками, зробленими державним виконавцем при винесенні постанови про накладення штрафу, оскільки державний виконавець належним чином не перевірив факти, які викладені в повідомленні стягувача про невиконання рішення суду, не перевірив повідомлення боржника про виконання рішення суду, не дослідив належним чином всі обставини справи, тобто належним чином не виконав свої посадові обов'язки та неправомірно виніс постанови про накладення штрафів, стягнення судового збору та витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6-14, 71, 94, 159-163, 167, 181 КАС України, ст. 124 Конституції України, ст.ст. 1, 6, 25, 36, 75, 89 Закону України «Про виконавче провадження», суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області - задовольнити.
Скасувати постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Тимофєєвої Т.І. від:
-30.08.2016 року ВП № 51531990 про накладення штрафу в сумі 680 грн.,
-30.08.2016 року № 51531979 про накладення штрафу в сумі 680 грн.,
-16.09.2016 року ВП № 51531990 про накладення штрафу в сумі 1360 грн.,
-16.09.2016 року ВП № 51531979 про накладення штрафу в сумі 1360 грн.,
-20.09.2016 року ВП № 51531990 про стягнення виконавчого збору в сумі 2040 грн.,
-20.09.2016 року ВП № 51531979 про стягнення виконавчого збору в сумі 2040 грн.,
-20.09.2016 року ВП № 51531990 про стягнення витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій в сумі 53 грн. 72 коп.,
-20.09.2016 року ВП № 51531979 про стягнення витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій в сумі 53 грн. 72 коп.
Судові витрати віднести за рахунок державного бюджету.
Постанова може бути оскаржена до Харківського адміністративного апеляційного суду через Лебединський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії .
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя : Гура А. О.