Справа № 500/5745/16-а
Провадження № 2-а/500/154/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2016 року
10год.03хв.
Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Адамова А.С.,
при секретарі - Хачатрян А.Т.,
за участю: позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Щербини О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ізмаїл справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
02.11.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області та просить (з урахуванням уточнення від 29.11.2016р.) визнати протиправними дії Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у перерахунку його пенсії за вислугу років та зобов'язати Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок раніше призначеної пенсії з середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Одеської області № 481 від 25.03.2016 року в розмірі 80 % місячного заробітку в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та її виплату без обмеження розміру. Свої вимоги мотивує тим, що з 17.03.2014 року він перебуває у відповідача на обліку і по теперішній час отримує пенсію по інвалідності до чинного на той час Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ. Останній раз відповідач провів перерахунок його пенсії відповідно до постанови Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 17.06.2014 року і встанови її розмір в сумі 7930,00 грн. (9912,5 х 80% = 7930,00 грн.). У такому розмірі він отримує пенсію до теперішнього часу. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» працівникам прокуратури підвищено заробітну плату. У зв'язку з чим, отримавши відповідну довідку № 481 від 26.03.2016 року в прокуратурі Одеської області, 26.05.2016 року він звернувся до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області з заявою про здійснення перерахунку пенсії, однак відповідачем протиправно було відмовлено у здійсненні перерахунку.
Згідно заперечень, наданих управлінням Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, відповідач позовні вимоги не визнає, мотивуючи тим, що, позивач отримує пенсію по інвалідності з 17.03.2014 року, розраховану відповідно до Закону України «Про державну службу». 26.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою щодо перерахунку йому пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно довідки №481 від 25.03.2016р. відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Листом №54/Д-01 від 30.05.2016р. управлінням роз'яснено, що немає в чинному законодавстві підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», раніше призначені пенсії не перераховуються. Згідно зі ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 01.01.2015 року) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 р. страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, особам, які під час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 70% заробітної плати працюючого державного службовця відповідно до посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу»
В судовому засіданні позивач уточнені позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх, посилаючись на доведеність позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав, просив відмовити у їх задоволенні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ізмаїльському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Одеської області На підставі заяви про призначення/перерахунок пенсії від 17.03.2014 року ОСОБА_1 був переведений на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ).
Стаж роботи на державній службі ОСОБА_1 складає 10 років 5 місяців 20 днів.
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 17.06.2014 року було зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення за період з 01.03.2012 року по 28.02.2014 року, відповідно до довідки, наданої прокуратурою Одеської області та нарахувати і виплатити останньому пенсію в новому розмірі з 29 квітня 2014 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно довідки № 481 від 25.03.2016 року, наданої прокуратурою Одеської області, заробітна плата з 15 грудня 2015 року складається: основний оклад - 3085,00 грн., класний чин - 125,00 грн., вислуга років (20%) - 642,00 грн., щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески (87%) - 5697, 11 грн. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за особливо важливу роботу (70%) - 2696,40 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 545,70 грн., матеріальна допомога на вирішення соц. - побут. потреб (1/12) - 545,70 грн., всього 13336,91 грн. Довідка була видана для пред'явлення в Пенсійний фонд згідно постанови КМУ від 31.05.2012 року № 505.
26.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області з заявою про перерахунок пенсії за інвалідністю з 01.01.2016 року та встановлення її в розмірі 80 % середньомісячного заробітку, тобто у розмірі 12003,22 грн.
Листом № 54/Д-01 від 30.05.2016 року Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії згідно наданої довідки № 481 від 25.03.2016 року, оскільки з набранням чинності з 15.07.2015 року Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014 року, відповідно до п. 20 ст. 86, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Тобто, перерахунок розміру пенсії буде проведено тільки після прийняття відповідного нормативно-правового акту. Стаття 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014 року, яка регулює питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, мала набрати чинності з 25.04.2015 року (через 6 місяців після опублікування цього Закону). Водночас, Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» щодо від термінування набрання чинності Закону № 335 - VІІІ від 21.04.2015 року змінив дату набрання чинності з 25.04.2015 року на 15.07.2015 року». З урахуванням положень пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213- VІІІ від 02.03.2015 року, працівники прокуратури права на перерахунок не мають.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом № 3723-ХІІ.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особам, визнаним інвалідами І або ІІ групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку:1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268 затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів Додаток № 47 до цієї Постанови.
Згідно довідки, виданої Прокуратурою Одеської області, яку позивач додав до заяви про перерахунок пенсії від 25.05.2016 року, заробітна плата з 15 грудня 2015 року складається: основний оклад - 3085,00 грн., класний чин - 125,00 грн., вислуга років (20%) - 642,00 грн., щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески (87%) - 5697, 11 грн. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за особливо важливу роботу (70%) - 2696,40 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 545,70 грн., матеріальна допомога на вирішення соц. - побут. потреб (1/12) - 545,70 грн., всього 13336,91 грн.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року, до внесення змін Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні".
Відповідна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 06.04.2015 року у справі № К/800/15384/15, № рішення 43602257.
Тобто, Ізмаїльським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області було протиправно не здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою прокуратури Одеської області.
Що ж до посилань відповідача про необхідність застосування до спірних правовідносин приписів п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року №213, за змістом якого з 01 червня 2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України "Про державну службу" не призначаються, то суд зазначає, що його положення підлягають застосуванню при вирішенні питання щодо призначення (а не перерахунку) пенсії.
Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Оскільки згідно довідки №481 від 25.03.2016р, наданої прокуратурою Одеської області, підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця відбулося з 15.12.2015 року, а позивач просить здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, то саме з вказаної дати пенсія позивача й підлягає перерахунку.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання виплачувати пенсію без встановлення обмежень, то суд вважає їх безпідставними з огляду наступного.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".
Норми законодавства, щодо питань виплати максимального розміру пенсії на час розгляду даної адміністративної справи є чинними і не визнані неконституційними, а тому підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами, а тому законних підстав для виплати її в більшому розмірі не має.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема у постанові Вищого адміністративного суду України від 14.04.2016 року (справа № 752/5376/15-а, головуючий Черпак Ю.К., реєстраційний № 57310468).
Згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведені обставини правомірності посилання на те, що перерахунок пенсії позивачки повинен бути зроблений із застосуванням проценту розрахунку пенсії від заробітку 80 відсотків.
Згідно із ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу ніж зазначена у п.п.1-8 ч.2 цієї статті постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, виходячи з чого резолютивна частина постанови має бути викладена в редакції, що гарантує виконання судової постанови та отримання позивачем сум згідно проведеного перерахунку пенсії.
Таким чином, аналіз вищенаведених норм діючого законодавства та обставин справи дають підстави для висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 9-11, 69 -71, 158-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Одеської області № 481 від 25 березня 2016 року в розмірі 80% місячного заробітку та провести її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 30.11.2016р.
Суддя: А.С.Адамов