Постанова № 63063707, 21.11.2016, Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Дата ухвалення
21.11.2016
Номер справи
133/1318/16-а
Номер документу
63063707
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 133/1318/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.11.2016 року

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

В складі: головуючого - судді: Сєчко В.Л.

за участю секретаря Паращенко Л.І.

у відкритому судовому засіданні в місті Козятині

розглянув справу за адміністративним позовом ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР» до Виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень ,-

Встановив:

ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», звернувся в суд з позовом до Виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області про визнання протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області від 10 червня 2016 № 215 «Про втрату чинності рішень виконавчого комітету міської ради від 10.09.2013 року №306 «Про визнання виконавця житлово-комунальних послуг у теплопостачанні » від 30.10.2014 №321 «Про встановлення тарифу на теплову енергію, що виробляється та постачається ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР» бюджетним установам , організаціям та підприємствам ».

В обґрунтування позовних вимог ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», вказав , що 10 червня 2016 року виконавчим комітетом Козятинської міської ради Вінницької області було винесено рішення за № 215 «Про втрату чинності рішень виконавчого комітету міської ради від 10.09.2013 року № 306 «Про визнання виконавця житлово-комунальних послуг у теплопостачанні», від 30.10.2014 року № 321 «Про встановлення тарифу на теплову енергію, що виробляється та постачається ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», бюджетним установам, організаціям та підприємствам»

Даними рішеннями виконавчого комітету Козятинської міської ради №215 від 10 червня 2016 року порушуються права та охоронювані законом інтереси ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», оскільки згідно рішення виконавчого комітету міської ради від 10.09.2013 року № 306 «Про визнання виконавця житлово-комунальних послуг у теплопостачанні» ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», визнано виконавцем житлово-комунальних послуг у теплопостачанні до об'єктів соціальної сфери, адміністративних приміщень м. Козятина та відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 30.10.2014 №321 «Про встановлення тарифу на теплову енергію , що виробляється та постачається ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», бюджетним установам , організаціям та підприємствам» ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», затверджено тариф на теплову енергію. Рішенням виконкому №215 від 10.06.2016 ТОВ ««ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», було позбавлено статусу виконавця житлово- комунальних послуг у теплопостачанні та скасовано тариф на теплову енергію , що виробляється та постачається ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», що безпосередньо стосуються прав та обов'язків товариства . Не погоджуються з вказаними рішеннями виконкому міської ради вважає рішення незаконними та такими, що підлягає скасуванню з огляду на наступне.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 р. № 7 рп/2009 у справі № 1-9/2009 в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед фізичними і юридичними особами (стаття 74 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»). Такими чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані із реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб1єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується із правовою позицією, викладено п.5 мотивувальної частини Рішення КС від 13.05.1997 року №1-зп.

Конституційний суд України у вказаному рішенні дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, не можуть скасовувати свої попередні рішення, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», двічі повідомляв Відповідача, що заперечує щодо прийняття оскаржуваного рішення та наводило свої мотиви, які викладені в листах від 10 травня 2016 р. №10/05/16-2 та від 25 травня 2016 р. №25-05/2016-1.

Рішення виконавчого комітету міської ради від 10.09.2013 року № 306 «Про визнання виконавця житлово-комунальних послуг у теплопостачанні», та Рішення виконавчого комітету міської ради від 30.10.2014 року № 321 «Про встановлення тарифу на теплову енергію, що виробляється та постачається ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», бюджетним установам, організаціям та підприємствам», були предметом оскарження та розгляду в судових інстанціях.

Відповідно до частини п'ятої статті 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України і тому вважаються законними, доки вони не скасовані в апеляційному чи касаційному порядку або не переглянуті компетентним судом в іншому порядку, визначеному процесуальним законом, в межах провадження справи, в якій вони ухвалені.

Правомірність і законність рішень виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області від 10.09.2013 року № 306 та від 30.10.2014 року № 321 встановлена судовими рішеннями, а отже, їх скасування (визнання такими що втратили чинність) суперечить приписам частини п'ятої статті 124 Конституції України.

Також в порушення частини 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», проект оскаржуваного рішення Виконавчого комітету № 215 від 10 червня 2016 р., не був оприлюднений за 20 робочих днів, що є грубим порушенням норм вказаного Закону.

Прийнявши оскаржувані рішення, виконавчий комітет Козятинської міської ради всупереч вимогам ч.2 ст.19 Конституції України та ст.6 Господарського кодексу України, в яких зазначено , що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, одним із загальних принципів господарювання в Україні є заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування у господарські відносини, незаконно втрутився у господарську діяльність ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просить визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Козятинської міської ради від 10 червня 2016 № 215 «Про втрату чинності рішень виконавчого комітету міської ради від 10.09.2013 року №306 «Про визнання виконавця житлово-комунальних послуг у теплопостачанні » від 30.10.2014 №321 «Про встановлення тарифу на теплову енергію, що виробляється та постачається ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», бюджетним установам , організаціям та підприємствам » та підтвердив в своїх поясненнях обставини, викладені в позовній заяві. Посилаючись на порушення своїх конституційних прав представник відповідача зазначив, що на сьогоднішній день позивачі являються поставниками теплової енергії до КП «Козятинська центральна лікарня»

Представник відповідача, в судовому засіданні суду пояснив , що позивач не вчиняв ніяких дій до підготовки до опалювального сезону , повирізав котли опалення з котелень , а тому не мав змоги надавати послуги по теплопостачанню . Рішення міської ради ніяким чином не вплинуло на права та обов'язки позивача., оскільки було прийнято виконкомом міської ради в межах його повноважень , а тому відсутнє незаконне втручання в господарську діяльність позивача. Зазначив , позиція позивача стосовно абсолютної відсутності у органу місцевого самоврядування права скасовувати свої попередньо прийняті рішення не відповідає рішенню КС від 16.04.2009 року №7 рп/2009 у справі №1-9/2009. Таке право виконкому міської ради визначено в п.5 параграфу 8 Регламенту роботи виконавчих органів Козятинської міської ради, затвердженого рішенням виконкому міської ради 25.12.2015 року №58, відповідно до якого виконавчий комітет міської ради, в разі необхідності, вносить зміни, визнає такими, що втратили чинність або скасовує прийняті раніше ним рішення., ЗУ «Про теплопостачання»,ЗУ «Про місцеве самоврядування». Посилання позивача на рішення Козятинського міськрайонного суду від 04.06.2014 року у справі №133/3525/13-а, від 29.05.2014 року у справі №133/3555/13-а, і що вони мають преюдиційне значення є безпідставним, оскільки даними рішеннями було відмовлено у задоволенні позовних вимог ТОВ «Теплопостачальна компанія енергозбереження» до виконкому міської ради про визнання протиправними та скасування рішень виконкому міської ради від 10.09.2013 року №306 та від 30.10.2014 року №321, з посиланням на ту обставину, що постановою Національної комісії регулювання енергетики України №38 від 29.03.2013 року, тобто на час розгляду цих адміністративних справ, позивачу було анульовано ліцензію на право провадження господарського діяльності з постачання теплової енергії, а отже вказані рішення виконкому міської ради не можуть порушувати прав позивача. Оскільки обставини цієї адміністративної справи є істотно відмінними від обставин попередніх справ, висновки попередніх судів щодо законності прийняття виконкомом міської ради згаданих рішень були зроблені при розгляді справ з іншим суб'єктним складом, підставами та предметом спору, то встановлені цими судами обставини не мають преюдиційного значення для даної справи. Зазначив, що положення ст.15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» не містять вказівки на те, що порушення розпорядником інформації вимог щодо оприлюднення проектів рішень тягне за собою скасування таких рішень. ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», не навело у позовній заяві будь-яких доводів з приводу того, що допущені на погляд позивача порушення виконкомом міської ради порядку оприлюднення проекту оскаржуваного рішення, вплинули або могли вплинути на його правильність.

Заслухавши пояснення сторін , дослідивши докази, суд приходить до висновку, що необхідно відмовити в задоволенні позовних вимог.

Судом встановлено, що рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради від 10.09.2013 № 306 «Про визнання виконавця житлово-комунальних послуг у теплопостачанні», визнано виконавця житлово-комунальних послуг у теплопостачанні до об'єктів соціальної сфери та адміністративних приміщень м. Козятина ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР» (а.с.22)

Рішенням №321 від 30.10.2014 «Про встановлення тарифу на теплову енергію , що виробляється та постачається ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР» бюджетним установам , організаціям та підприємствам» встановлено тариф на теплову енергію , що виробляється та постачається ТОВ «Інвесттеплоцентр » в м. Козятин Вінницької області з 01 листопада 2014року в розмірі 1190,81 грн. без ПДВ за 1 Гкал та 37,5 грн. за 1 кв.м. загальної опалювальної площі (а.с.21).

Договором оренди котельного обладнання №01/16 від 23.02.2016 укладеного між ТОВ ТОВ «ЕНЕРДЖІ СЕРВІС КОМПАНІ» та ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», орендодавець -ТОВ ТОВ «ЕНЕРДЖІ СЕРВІС КОМПАНІ» передає , а орендар ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР» приймає в тимчасове оплатне користування котельне обладнання , яке є об'єктом власності орендодавця (17-18)

Відповідно до Акту прийому передачі котельного обладнання від 23 лютого 2016 року ТОВ «ЕНЕРДЖІ СЕРВІС КОМПАНІ» передало , а ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР» прийняло відповідно до умов Договору оренди котельного обладнання №01/16 від 23 лютого 2016 року котельне обладнання строк оренди якого становить 2 роки та 2 місяці (а.с.19)

Між ДПТНЗ «Козятинське міжрегіональне вище професійне училище залізничного транспорту » та ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», укладено договір №42 про постачання теплової енергії від 23.02.2016 на постачання водяної пари та гарячої води на строк до 31.12.2016. (а.с.15-16)

Між КП «Козятинська центральна районна лікарня » та ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», укладено договір №014 про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти від 11.03.2016 на постачання водяної пари та гарячої води на строк до 31.12.2016 . (а.с.10-12) .

Між КУ «Козятинська лікарня відновного лікування » та ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», укладено договір №30 про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти від 12.04.2016 на постачання водяної пари та гарячої води Термін дії договору до 31.12.2016 (а.с.13-14) .

Пунктом 14 Постанови КМ, України, від 26.06.2015, № 475 «Про спрощення порядку призначення та надання населенню житлових субсидій» встановлено, що в Україні опалювальний сезон проводиться з 1 жовтня по 30 квітня.

Відповідно до п.36 Постанови КМ України, від 03.10.2007, № 1198 «Про затвердження Правил користування тепловою енергією» Теплопостачальна організація зобов'язується: після закінчення опалювального періоду надавати споживачеві дані про обов'язкові обсяги робіт з підготовки власного теплового господарства до наступного опалювального періоду.

Представник позивача не надав суду належних доказів про те, що таке повідомлення надавалось виконкому Козятинської міської ради.

Відповідно до Актів обстеження стану збереження майна, яке рахується за котельнями №2 та №4 від 03.06.2016 року та 07.06.2016 року, вбачається, що в даних котельнях відсутні прилади для проведення опалювального сезону, що доводить позицію відповідача, що ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», не мав наміру здійснювати постачання теплової енергії в наступному опалювальному сезоні.

Рішенням виконавчого комітету №215 від 10.06.2016 «Про втрату чинності рішень виконавчого комітету міської ради від 10.09.2013 року №306 «Про визнання виконавця житлово-комунальних послуг у теплопостачанні» від 30.10.2014 року № 321 «Про встановлення тарифу на теплову енергію , що виробляється та постачається ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», бюджетним установам , організаціям та підприємствам» » рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради від 10.09.2013 року №306 «Про визнання виконавця житлово-комунальних послуг у теплопостачанні» та №321 від 30.10.2014 року «Про встановлення тарифу на теплову енергію , що виробляється та постачається ТОВ ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР»бюджетним установам , організаціям та підприємствам» визнано такими, шо втратили чинність. (а.с.20) . Приймаючи дане рішення виконком виходив з того, що врахував інформацію заступника міського голови, начальника управління ЖКГ Малащука Є.М. та лист першого заступника начальника Держфінінспекції у Вінницькій області С.В. Колісника від 27.05.2016 «Про усунення порушень встановлених ревізією», де зазначено , що ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», в порушення вимог п 12 Порядку

формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування,

постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води

затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2011 №86

безпідставно завищено тариф із розрахунку 68,14 грн., 354,72 грн. та 98,95 грн.

на 1 Гкал, відповідно, внаслідок чого головою Виконавчого комітету Гвелісіані

О.Г. в порушення вимог ст.10 Закону України «Про державне регулювання у

сфері комунальних послуг» від 09.07.2010 № 2479-VІ, ст..20 Закону України

«Про теплопостачання» від 02.06.2005 № 2633-ІV, допущено оплату економічно

необґрунтованого тарифу на теплову енергію за рахунок бюджетних коштів на

загальну суму 53790,95 грн., чим завдано збитків міському бюджету. (а.с.99,100)

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ст 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 30 зазначає, що до відання виконавчих органів міських рад належить управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

Стаття 13 Закону України «Про теплопостачання» визначає, що до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать регулювання діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад; затвердження з урахуванням вимог законодавства у сфері теплопостачання проектів містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, схем теплопостачання та іншої містобудівної документації; здійснення контролю за забезпеченням споживачів тепловою енергією відповідно до нормативних вимог; погодження на розміщення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці нових або реконструкцію діючих об'єктів теплопостачання та сприяння розвитку систем теплопостачання на відповідній території.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право, в тому числі, на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Підпунктом 4 пункту 1 статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачені повноваження органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг, а саме: визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Відповідно до п.5 параграфу 8 Регламенту роботи виконавчих органів Козятинської міської ради, затвердженого рішенням виконкому міської ради 25.12.2015 року №58, виконавчий комітет міської ради, в разі необхідності, вносить зміни, визнає такими, що втратили чинність або скасовує прийняті раніше ним рішення.

Рішення Конституційного Суду України справа № 1-9/2009 від 16 квітня 2009 року

№ 7-рп/2009 встановлено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (з наступними змінами) стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналізуючи надані докази суд приходить до висновку про безпідставність посилання представника позивача на описову частину даного рішення де зазначено, що «органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення», оскільки надані представником позивача копії договорів на постачання теплової енергії, як на підтвердження виникнення суб'єктивних прав, укладені тільки до половини опалювального сезону. Посилання представника позивача, що дата дії даного договору до 31.12.2016 року передбачена типовим договором затвердженим Постановою КМ України, також не відповідає дійсності, оскільки Кабінет Міністрів України з приводу строку дії типового договору жодного рішення не приймав.

Твердження позивача, що ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР» до даного часу проводить постачання теплової енергії, а саме КП «Козятинська центральна районна лікарня Вінницької обласної ради» і прийнятим рішенням порушуються права позивача не може бути підставою для скасування оскаржуємого рішення, оскільки майновий комплекс КП «Козятинська центральна районна лікарня Вінницької обласної ради» разом із розміщеною на території лікарні котельнею належить до комунального майна Вінницької обласної ради, і даний факт не оспорюється сторонами.

Посилання позивача, що рішення Виконавчого комітету Козятинської міської ради від 10.09.2013 року №306, та від 30.10.2014 року №321 були предметом розгляду в суді, не дає підстави суду прийти до висновку про неправомірність рішення Виконавчого комітету Козятинської міської ради від 10.06.2016 року №215, оскільки оспорюваним рішенням попередні рішення Виконкому лише визнані такими, що втратили чинність.

Відповідно ч. 3 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації"проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Судом встановлено, що проект рішення виконкому Козятинської міської ради «Про втрату чинності рішень виконавчого комітету міської ради від 10.09.2013 року №306 «Про визнання виконавця житлово-комунальних послуг у теплопостачанні» від 30.10.2014 року № 321 «Про встановлення тарифу на теплову енергію , що виробляється та постачається ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР», бюджетним установам , організаціям та підприємствам» » був оприлюднений на офіційному сайті міської ради м. Козятина, вперше до 10.05.2016 року, що підтверджується листом ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР» на адресу міського голови (а.с.23), з урахуванням внесених змін - 24.05.2016 року. Оскільки вперше рішення виконкому Козятинської міської ради було опубліковано на офіційному сайті за 30 днів до прийняття, і оприлюднено в установлений законом термін, суд приходить до висновку, що рішення Виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області від 10.06.2016 року прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 19, 144 Конституції України, ст. 30 «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.24 Закону України «Про теплопостачання» , ст.ст 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог ТОВ «ІНВЕСТТЕПЛОЦЕНТР» до Виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 діб з часу виготовлення повного тексту постанови до Вінницького адміністративного апеляційного суду

Суддя - підпис - В.Л. Сєчко

З оригіналом вірно. Суддя:

Секретар:

Дата документу 21.11.2016