Постанова № 63062851, 28.11.2016, Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
28.11.2016
Номер справи
697/2066/16-а
Номер документу
63062851
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 697/2066/16-а

провадження № 2-а/697/179/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28.11.2016 р. м. Канів

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

В складі : головуючого судді Дубенця М.І.

з участю секретаря с/з Захарченко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання перерахування та виплати недоплачених сум пенсії. Свій позов мотивує тим, що з 07.01.2011 року йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 85 відсотків від суми заробітної плати. 20.09.2016 року він звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року.

22.09.2016 року відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії згідно наданої відповіді на звернення позивача про перерахунок пенсії, з посиланням на те, що з 01.06.2015 року набрав чинності ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76- VIII.

Позивач вважає безпідставними доводи відповідача та просить суд визнати протиправними дії Канівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Черкаської області та зобов'язати відповідача здійснити їй з 01.10.2016 року перерахунок відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (на момент призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 81 відсотка заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки Канівського управління державної казначейської служби України Черкаської області № 04-50/1152 від 19.09.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 85 відсотків, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії), стягнути з відповідача на її користь судові витрати.

В судове засідання позивач не з'явився, подав до суду письмову заяву в якій просив справу розглядати у його відсутність, позов підтримав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилась , подала до суду письмову заяву в якій просила справу слухати у її відсутність, позов не визнала. В поданому до суду запереченні , просила суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, мотивуючи тим, що відповідно до ч. 1 ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» визначений порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців. У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» скасовані. З 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Виходячи з вищевикладеного, підстав для перерахунку пенсії відповідно до ст. ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу» немає, а тому просить в задоволенні позову відмовити.

Суд , вивчивши матеріали справи вважає, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером за віком, з 07.01.2011 року йому призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-Х-ІІІ в розмірі 85 % від суми заробітної плати, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 (а.с.9) та довідкою Канівського управління державної казначейської служби України Черкаської області № 04-50/1152 від 19.09.2016 року.

Позивач ОСОБА_2 працював начальником Канівського управління державної казначейської служби України Черкаської області.

20.09.2016 року позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, надавши довідку про заробітну плату Канівського управління державної казначейської служби України Черкаської області № 04-50/1152 від 19.09.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Згідно п. 3 постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 року, яка набрала чинності 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших) підвищуються.

Згідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Однак, листом відповідача від 22.09.2016 року № 305/ Д-10 у перерахунку пенсії було відмовлено. Зокрема, свою позицію відповідач обґрунтував тим, що з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, а тому підстави для перерахунку йому пенсії, згідно наданої довідки про заробітну плату відповідно до ЗУ «Про державну службу» відсутні (а.с.5).

Надаючи правову оцінку позовним вимогам необхідно зазначити наступне.

ОСОБА_2 працював на посаді, яка відповідно до ЗУ «Про державну службу» віднесена до категорії посад державних службовців.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (на момент призначення пенсії), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач виходить із конституційних принципів, на яких базується здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.

Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до приписів ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку:

2) іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції,що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Таким чином, позовні вимоги в частині перерахунку пенсії необхідно задовольнити та визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за місцем роботи на державній службі та зобов"язати здійснити такий перерахунок з 01.10.2016 року.

Керуючись ч.1 ст. 8, 19, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 71, 94, ч.4 ст.122, 158 - 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Канівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови у проведені перерахунку пенсії.

Зобов'язати Канівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити ОСОБА_2 (податковий номер НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.10.2016 року перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3 723-XII (на момент призначення пенсії) та відновити виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 85 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки Канівського управління державної казначейської служби України Черкаської області № 04-50/1152 від 19.09.2016 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 85 відсотків , провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії).

Постанова суду підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий М . І . Дубенець