Справа № 529/1071/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2016 року Диканський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого - судді Гвоздика А. Є.,
при секретарі Кривенко Р. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Диканька адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Вказуючи на те, що що позивач з 09. 10. 2007 року перебуває на пенсії за вислугою років. Та його вислуга років складає 20 років. На час звільнення позивач працював на посаді заступника начальника Диканського РВ УМВС України в Полтавській області, начальника кримінальної міліції, спеціальне звання - майор міліції.
Тому, починаючи з жовтня 2007 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області. Пенсія йому була призначена, виходячи з посадового окладу та інших складових грошового утримання на час звільнення. Перерахунок його пенсії проводився відповідачем 01. 01. 2008 року, 01. 07. 2012 року, 01. 09. 2012 року, 01. 01. 2013 року.
З 29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року. Даним законом внесені доповнення в ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме, ст. 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством». Також, даною статтею встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій.
У зв'язку зі змінами діючого законодавства, виникла необхідність у перерахунку належної позивачу пенсії, тому він звернувся 08. 09. 2016 року до відповідача з відповідною заявою. Але, згідно з листа відповідача від 22. 09. 2016 року у перерахунку йому було відмовлено, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду та просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведення перерахунку та виплаті пенсії та зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії починаючи з 1 січня 2016 року у відповідності з діючим законодавством на час проведення перерахунку.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги та просив їх задоволити виходячи з змісту своєї позовної заяви та пояснень даних ним в судовому засіданні.
Представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у судовому засіданні запечував проти позову позивача просив відмовити у задоволенні адміністративного позову , посилаючись на те, що вимоги позивача є безпідставні, бо відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв"язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах установлених законодавством. Чинним законодавством визначена методика проведення такого перерахунку пенсій.
Відповідно до доручення Кабінету міністрів України від 25.09.2007 року за №40972/1/1/07 та листа Міністерства Юстиції України від 30.03.2007 року № 21.46,07 органи Пенсійного фонду України не являються правонаступниками жодного з силових відомств, а прийняли лише функції з призначення та виплати пенсій з 01.01.2007 року. В зв'язку з чим Головне управління не має законних підстав для надання до уповноваженого органу списків осіб для оформлення довідок про грошове забезпечення та не може здійснити перерахунок пенсій без довідки уповноваженого органу про грошове забезпечення, змінене у відповідності до постанови Кабінетів Міністрів України.
На підставі п. 2 Порядку №45 про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям Пенсійному фонду України повідомляють: Міноборони, МВС України, На підставі п. 2 Порядку №45 про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям Пенсійному фонду України повідомляють: Міноборони, МВС України, Мінінфроструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони та інші. Перелік цих державних органів є вичерпним і не містять Національної поліції України., СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони та інші. Перелік цих державних органів є вичерпним і не містять Національної поліції України.
16 вересня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідація територіальних органів Міністерства внутрішніх справ". Пунктом 1 вказаної постанови передбачено утворення, як юридичних осіб публічного права, територіальних органів Національної поліції, Пунктом 2 цієї ж постанови передбачена ліквідація, як юридичних осію публічного права, територіальних органів Міністерства внутрішніх справ. З системного аналізу вказаних нормативних актів вбачається, що має місце ліквідація однієї юридичної установи без права переходу прав і обов"язків у порядку правонаступництва до іншої юридичної особи, тобто є припинення всіх прав і обов"язків територіальних органів Міністерства внутрішніх справ без визначення правонаступників. Згідно ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативні-правові акти не мають зворотної дії в часі крім випадків, коли вони пом"якшують або скасовують відповідальність особи. Тому, постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не може бути підставою для перерахунку пенсії колишнім працівниками територіальних органів Міністерства внутрішніх справ. Таким чином на думку представника відповідача, вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не відповідають чинному законодавству, та є передчасними. З боку відповідача не було здійснено жодної неправомірної дії, тобто бездіяльності.
Вивчивши матеріали справи,заслухавши пояснення сторін та дослідивши та оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Як було встановлено у судовому засіданні, що позивач починаючи з 09. 10. 2007 року перебуває на пенсії за вислугою років термін який складає 20 років. До виходу на пенсію позивач працював на посаді заступника начальника Диканського РВ УМВС України в Полтавській області, начальника кримінальної міліції, спеціальне звання - майор міліції.
Починаючи з жовтня 2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області. Пенсія йому була призначена, виходячи з посадового окладу та інших складових грошового утримання на час звільнення. Перерахунок його пенсії проводилася відповідачем 01. 01. 2008 року, 01. 07. 2012 року, 01. 09. 2012 року, 01. 01. 2013 року.
Далі, у зв'язку зі змінами діючого законодавства, виникла необхідність у перерахунку належної позивачу пенсії у зв'язку з чим, він звернувся 08. 09. 2016 року до відповідача з відповідною заявою. Але, відповідно до листа Головного УПФ України в Полтавській області від 22. 09. 2016 року у перерахунку йому було відмовлено.
Згідно ст. 19 Конституції України, зазначає позивач, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і Законами України.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 4 статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, в тому числі, усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Порядок проведення перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Крім того, згідно з п. 2. Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, мін інфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головне управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3. Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Разом з тим, згідно п. 3 вище згаданого Порядку довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби. Позивач звільнений із органів МВС України, а не зі структури органів Національної поліції в Полатвській області.
Далі, частиною 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (із змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900, від 23. 12. 2015 року, набрав чинності з 29. 12. 2015 року), передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
За змістом ч. 4 ст. 63 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, пенсіонери з числа колишніх працівників міліції, набувають права на перерахунок пенсії у разі внесення змін до грошового забезпечення національних поліцейських, які відбулися за рішенням КМУ виключно після 29 грудня 2015 року.
Оскільки, після 29 грудня 2015 року за рішенням КМ України жодних змін не відбулося, прийнята Кабінетом Міністрів України Постанови "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 року, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, на думку суду, не породжує підстав для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції.
Крім того, ні Міністерством внутрішніх справ України, ні органами Національної поліції України не повідомлялось Пенсійному фонду України про підстави для перерахунку пенсій військовослужбовцям та іншим особам, що одержують пенсії згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як це в своєму запереченні вказав представник відповідача.
Відповідно, органами Пенсійного фонду України не подавались до відповідних органів списки та не одержувались довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За власною ініціативою та без довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідач ГУПФУ в Полтавській області позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії позивача.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про безпідставність вимог позивача та необхідність у задоволенні позову слід відмовити
У зв'язку з відмовою в задоволенні позову понесені позивачем судові витрати відшкодуванню не підлягають.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 6, 10, 11, 12, 14, 18, 70, 71, 94, 99, 159-163 КАС України, ст. ст. 33, 37, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» , суд,
На підставі викладеного, керуючись ст. 136, 157 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Головуючий: