Справа № 524/7949/16-а
Провадження № 2-а/524/456/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.11.2016 року суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Кривич Ж.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та дій і зобов'язанню вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Автозаводського районного суду м. Кременчука із адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та дій і зобов'язанню вчинити дії.
Посилаючись на обставини і підстави викладені в позовній заяві позивач просив суд: визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 та не надання нової довідки про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для подальшого перерахунку пенсії. Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління ПФУ в Полтавській області нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією за заявою ОСОБА_1 від 04 вересня 2016 року. Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Полтавській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 N 45, про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:
посадовий оклад - 2500 грн.;
оклад за спеціальним званням - 2000 грн.; надбавка за вислугу років - 35% - 1575 грн.;
надбавка за виконання особливо важливих завдань - 48%-2916 грн.;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15%-375 грн.;
надбавка за оперативно-розшукову діяльність-37%-925 грн.;
премія - 50,7% - 1147,92 грн.;
одноразова допомога при звільненні - 1512,42 грн.
з 1.01.2016р., тобто з дати виникнення права на перерахунок.
19.10.2016 року ухвалою суду відкрито скорочене провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та дій і зобов'язанню вчинити дії 11 листопада 2016 року відповідачем отримано вищевказану ухвалу суду, копію позовної заяви з додатками та надано час для подання заперечень проти позову та доказів, якими обгрунтовується заперечення або заяву про визнання позову.
29 листопада 2016 року на адресу суду надійшли письмові заперечення відповідача, відповідно до яких, предстанвик відповідача просив суд відмовити у задоовлення позову, виходячи з наступного:
стаж роботи в поліції обчислюється згідно з статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію" в дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років , до стажу служби в поліції не зараховуються періоди навчання в цивільних вищщих навчальних закладах, служба вподатковій міліції, підрозділах надзвичайних ситуацій, виконання покарань тощо.
Відповідно до службової телеграми Національної поліції України від 24.11.2015 року № 359/01/29-2015, листа МВС України від 21.01.2016 року № 716/03/29-2016 грошове забезпечення поліцейських нараховується лише з розрахунку посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції. На теперішній час додаткові види грошового забезпечення в Головному управлінні Національної поліції в Полтавській області не нараховуються і не виплачуються.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" встановлено , що здійснення заходів перерахунку пенсії військовослужбовцям, здійснюється Кабінетом Міністрів України та Міністерства внустрішніх справ України.
Положеннями ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. Ознайомившись з позовною заявою, доданими до неї документами, суд не виявив обставин, які б унеможливлювали ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відтак, даний спір підлягає розгляду та вирішенню в скороченому провадженні в порядку статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому суд відзначає, що оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є майором міліції у відставці, пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України з 01.12.2003 року.
В період з 26 травня 1987 року по 01 грудня 2003 року проходив службу на посадах середнього начальницького складу органів внутрішніх справ в підрозділах Кременчуцького міського управління УМВС України в Полтавській області.
01 грудня 2003 року наказом №100о/с Управління МВС України в Полтавській області згідно з Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України позивача було звільнено з органів внутрішніх справ за ст.65 п. «б» ( через хворобу у відставку) на пенсію з посади старшого оперуповноваженого відділення КМСН Автозаводського районного відділу Кременчуцького міського управління УМВС України в Полтавській області.
Вислуга років станом на 01 грудня 2003 року в каландарному обчисленні складала 18 років 06 місяців 13 днів, в пільговому обчисленні 21 рік 00 місяців 13 днів.
З 01 січня 2007 року перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Полтавській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпіечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від від 16 вересня 2015 р. № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» Кабінетом Міністрів України прийнято рішення: 1.Утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції за переліком згідно з додатком 1.
2. Ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ за переліком згідно з додатком 2.
На виконання Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року
№ 580-VIII та постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 730 утворено як юридичну особу публічного права територіальний органи Національної поліції, а саме Головне управління Національної поліції в Полтавській області про що 7 листопада 2015 року до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесені відповідні відомості. 6 листопада 2015 року до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесені відповідні відомості про знаходження в стані припинення як юридичної особи публічного права територіального органу Міністерства внутрішніх справ, а саме Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області. Станом на дату подання позову до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не внесено запису про припинення юридичної особи- Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області. Відповідно до пункту 4 статті 105 Цивільного кодексу України до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється. Відповідно до ч.4 ст.91 ЦК України цивільна правоздатність юридичної особи припиняється з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Оскільки при призначені пенсії позивачу було занижено розмір грошового забезпечення, постановою Автозаводського районного суду м.Кременчука від 22.10.2015 року по справі №524/7186/15-а зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку пенсії, уточнену довідку про розмір грошового утримання ОСОБА_1, включивши до неї відомості про отриману позивачем одноразову грошову допомогу при звільненні в перерахованому розмірі з врахуванням нового посадового окладу 800 грн. та змінених розмірів грошового забезпечення.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2015 року по справі №524/7186/15-а та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12 лютого 2016 року, постанову Автозаводського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 22.10.2015р. по справі № 524/7186/15-а залишено без змін. На виконання постанови Автозаводського районного суду м.Кременчука від 22.10.2015 року по справі №524/7186/15-а, Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, відповідно до ухвали Автозаводського районного суду м.Кременчука від 01.02.2016 року по справі №524/7186/15-а про роз'яснення резолютивної частини судового рішення, було складено та направлено до Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку пенсії довідку за вих. №4/370 від 04.03.2016 року про середнє грошове забезпечення для перерахунку моєї пенсії.
В довідці за вих. №4/370 від 04.03.2016 року було визначено основні і додаткові види грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 800 грн., оклад за спеціальним званням майор міліції - 125грн., надбавка за вислугу років - 35% - 323,75 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 48% - 599,40 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% - 120 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 37% - 296 грн., премія - 50,7% - 1147,92 грн., одноразова допомога при звільненні - 1512,42 грн. Всього для обчислення пенсії - 4924,49 грн.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2016 року по справі №524/230/16-а змінено постанову Автозаводського районного суду м.Кременчука від 31.03.2016 року по справі №524/230/16-а та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, на підставі довідки за вих. №4/370 від 4.03.2016 року Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, складеної на виконання постанови Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 22.10.2015 року по справі 524/7186/15-а та у відповідності до ухвали Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 01.02.2016 по роз'яснення резолютивної частини судового рішення по справі 524/7186/15-а про середній розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 квітня 2016 року.
Таким чином, позивач судовому порядку довів своє право на перерахунок пенсії з урахування певних складових грошового забезпечення зазначених в довідці за вих. №4/370 від 4.03.2016 року Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області .
29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року.
Цим Законом внесені доповнення в ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». А саме ст. 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Як вбачається із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсій є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено постановою Кабінету міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі-Порядок).
Пунктом 1,2 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Кабінет міністрів України прийняв дві постанови ( №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», якими встановлені високі розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання. Вони значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Крім того, згідно ч. 3, п. 2 Порядку передбачено, що Головні управління Пенсійного фонду України з моменту отримання інформації про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсій зобов'язані в 10 денний строк скласти списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії та подати їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Згідно п. 3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками цих органів.
Відповідно до Порядку, затвердженого Наказом №195 Міністерства праці та соціальної політики від 19.07.2010 року "Про затвердження Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств,ліквідованих без визначення правонаступника,та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад,на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад": «…7.У разі якщо орган державної влади перебуває у стадії ліквідації, довідку видає ліквідаційна комісія.
8. Довідки видаються за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 N 45».
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22.04.2013 року.
Посадовий оклад старшого оперуповноваженого відповідно додатку 7 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 схеми посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції складає 2500 гривень.
Оклад за спеціальним званням майор поліції відповідно додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 схеми окладів поліцейських за спеціальними званнями складає 2000 гривень.
Надбавка за стаж служби в поліції згідно додатку 11 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 від 16 до 19 років складає 35% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням.
04 вересня 2016 року позивач направив електронною поштою до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області заяву, в якій просив враховуючи збільшення грошового забезпечення діючих співробітників поліції у порівнянні з колишніми співробітниками міліції виготовити та направити йому та до Головного управління ПФУ в Полтавській області нові довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:
посадовий оклад - 2500 грн.;
оклад за спеціальним званням - 2000 грн.;
надбавка за вислугу років - 35% - 1575 грн.;
надбавка за виконання особливо важливих завдань - 48%-2916 грн.;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15%-375 грн.;
надбавка за оперативно-розшукову діяльність-37%-925 грн.;
премія - 50,7% - 1147,92 грн.;
одноразова допомога при звільненні - 1512,42 грн.
Листом від 29.09.2016 року вих..№39/С-180 за підписом заступника голови Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області Захарченко Д.А. позивачу було відмовлено у наданні нової довідки, у зв'язку з відсутності підстав для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення.
З урахуванням викладеного суд, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема колишніх співробітників міліції, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Суд вважає, що звуження соціальних гарантій пенсійного забезпечення може стосуватись порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення та можливе при призначенні пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Аналогічна правова позиція зі спірних питань була висловлена і Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13. Тому зменшення розміру пенсії позивачу шляхом невключення в довідку для перерахунку пенсії певних складових грошового забезпечення, які вже були встановлені позивачу або зменшення у відсотковому відношенні цих складових, суд розцінює як звуження його соціальних гарантій, що є протиправним та недопустимим.
Що стосується правових підстав для отримання позивачем самостійно в Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області нової довідки про грошове забезпечення необхідно зазначити наступне:
Згідно п. 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Отже, вказана норма встановлює право позивача самостійно отримати від відповідача довідку про складові грошового забезпечення, у разі виникнення права на перерахунок пенсії. Вказана позиції висловлена також у Постанові Верховного Суду України від 22.04.2014р. справа №21-484а13. Таких висновків з цього приводу дійшов Одеський апеляційний адміністративний суд у справі № 821/484/16 постанова від 27 липня 2016 року та Вінницький апеляційний адміністративний суд у справі № 127/5778/16-а постанова від 16 вересня 2016 року. Відповідач стверджує, що законних підстав для видачі нової довідки про складові грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії у них немає так, як Кабінетом Міністрів України з 1 січня 2008 року не приймалися рішення про зміну грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України.
В п.15 розділу XI (прикінцеві та перехідні положення) Закону України «Про Національну поліції» передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.( Пункт 15 розділу XI доповнено абзацом другим згідно із Законом № 900-VIII від 23.12.2015} Тобто колишні працівники міліції на сьогодні користуються всіма положеннями передбаченими Законом України «Про Національну поліцію».
Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В розділі VIII Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачений порядок перерахунку пенсій.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Відповідно до статті 94 Законом України «Про Національну поліцію» передбачено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Наявність невідповідності між спеціальними званнями міліції та поліції, та між аналогічними посадами, про яку стверджує відповідач, ( у випадку з позивачем це посада старшого оперуповноваженого міліції яка відповідає аналогічній посаді старшого оперуповноваженого поліціі) спростовується тими обставинами, що при фактичній реорганізації міліції в поліцію 07.11.2015 року посадові особи міліції приймались на службу в поліції с присвоєнням спеціальних звань поліції аналогічних їхнім спеціальним званням в міліції, та як правило на аналогічні посади в поліції тим, які вони займали в міліції.
До 27.05.2016 порядок виплати грошового забезпечення було передбачено інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ яка була затверджена Наказом МВС 31.12.2007 № 499, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 р. за № 205/14896 далі (Інструкція).
06.04.2016 року Наказом МВС України № 260 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 р. за № 669/28799 затверджено «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» далі «Порядок». Відповідно до ч.2 Наказу МВС України № 260, наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію». Наказу МВС України № 260 було опубліковано в газеті «Офіційний Вісник України» № 39 від 27.05.2016 року. Тобто Наказ набрав чинності із 27.05.2016 року.
Відповідно до ч. 3 «Порядку» до складу грошового забезпечення входять:
1) посадовий оклад;
2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);
4) премії;
5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
В своєму Рішенні Конституційний суд України у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в установчій частині стверджує що, однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством. В резулятивній частині суд Вирішив: «… в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Ч. 4 розділу II (Порядку) передбачено, що Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Тоді як відповідно до п. 2.5.1 (Інструкції) зазначено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років…» Ч. 2 розділу II (Порядку) передбачено, що Поліцейським, які проходять службу в поліції особливого призначення та безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян, посадові оклади підвищуються до 100 відсотків посадового окладу. Тоді як в додатку 22 (Інструкції) зазначено, що особам рядового і начальницького складу підрозділів спеціального і особливого призначення встановлено підвищення посадового окладу 15%.
Відповідно до ч.8. II (Порядку) передбачено «Поліцейським Національної поліції виплачується надбавка за почесне звання «заслужений» у розмірі 10 відсотків посадового окладу». Тоді як до п. 2.11.1. (Інструкції ) зазначено, що особам рядового і начальницького складу апарату органів внутрішніх справ, їх регіональних (територіальних) управлінь виплачується надбавка за почесне звання "заслужений" у розмірі 5 відсотків посадового окладу. Таким чином Наказом МВС України № 260 від 06.04.2016 року зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 р.за № 669/28799 з моменту набрання його чинності, а саме з 27.05.2016 року. були введені нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) для поліцейських Національної поліції.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Здійснивши правовий аналіз норм матеріального права Верховний Суд України в постанові від 24 квітня 2012 року (справа №21-84а12 ), за результатами розгляду заяви щодо неоднакового застосування судами касаційної інстанції норм права, прийшов до висновку, що належною підставою для перерахунку пенсій є рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців не тільки Кабінету Міністрів України але й інших органів (в тому числі і накази Міністра оборони України). Зазначена правова позиція Верховного Суду України відповідно до статі 244-2 КАС України, є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права.
Хибним є твердженням відповідача про те, що постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 2 грудня 2015 року, не може бути підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам територіальних органів Міністерства внутрішніх справ, так як Закон України «Про Національну поліцію» набрав чинності 7 листопада 2015 року, тобто раніше, в зв'язку з чим дія в часі цього закону не може поширюватись на постанову, яка прийнята пізніше. Аналогічність цього твердження є очевидною, оскільки Постанову прийнято на виконання вимог цього Закону, про що в ній зазначено.
Необхідно враховувати також і те, що питання призначення та перерахунку пенсії регулюється не вказаним вище Законом, а іншим, а саме Законом України № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набув чинності 23 грудня 2015 року, тобто після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988. Зважаючи на помилкове тлумачення відповідачем зворотної дії нормативно-правового акту в часі, вважаю за необхідне зазначити наступне.
Загальновідомим є той факт, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті. При цьому необхідно враховувати, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Та обставина, що постанова Кабінету Міністрів України № 988 за датою передувала даті внесення змін до ст. 63 Закону № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», правового значення не має.
Таких висновків з цього приводу дійшли і Житомирський окружний адміністративний суд у справі № 806/610/16 постанова від 11 травня 2016 року та Житомирський апеляційний адміністративний суд у справі № 806/610/16 постанова від 12 липня 2016 року.
Враховуючи, що Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області допущена протиправну бездіяльність, яка полягала у не виготовлені нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача та не направлення її до ГУ ПФУ в Полтавській області для подальшого перерахунку його пенсії, а також у відмові виготовити вказану довідку та направити її до ГУ ПФУ в Полтавській області, вважаю, що належним способом захисту порушеного права на належне пенсійне забезпечення буде зобов'язання відповідача усунути вказані порушення, шляхом виготовлення та направлення вказаної довідки до ГУ ПФУ в Полтавській області із зазначенням відповідних основних та додаткових видів грошового забезпечення у вищевказаних розмірах, відповідно до Постанови КМУ №988 від 11.11.2015р.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАСУ, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При цьому суд повинен трактувати усі сумніви у правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень на користь особи-позивача. Для позивача достатньо вказати на факт прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності, якщо допустимі докази для цього недоступні. У свою чергу відповідач має довести факт прийняття такого рішення чи вчинення дії і їх правомірність, або ж спростувати цей факт і довести правомірність своєї бездіяльності. У разі невиконання цього обов'язку адміністративний суд повинен задовольнити вимогу позивача і визнати протиправними рішення, дії чи бездіяльність, на які вказував позивач. Єдиною умовою для цього є повідомлення позивачем мінімально достатньої інформації про такі рішення чи дії (Постанова Вищого адміністративного суду України від 13 вересня 2006 р. у справі № К-7375/06// Єдиний державний реєстр судових рішень № - 263872).
Стаття 267 КАС України встановлює повноваження адміністративного суду щодо здійснення контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах з метою забезпечення їх повного, правильного і своєчасного виконання. Вказана стаття передбачає дві процесуальні форми контролю адміністративного суду за виконанням судових рішень в адміністративних справах, це судовий контроль за ініціативою суду, що ухвалив відповідне судове рішення та судовий контроль за ініціативою осіб, які беруть участь у справі, чи інших заінтересованих осіб. У силу принципу офіційності суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, у тому ж кількісному і, якщо це можливо, персональному складі має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, який програв справу і на якого покладено певні обов'язки, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Це може бути зроблено у тому ж самому судовому рішенні (у резолютивній частині) або в письмовій ухвалі.
У Рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський Суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 у справі "Бурдов проти Росії" визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".
З огляду на викладене, встановлення судом контролю за виконанням судового рішення є заходом для забезпечення конституційного права громадянина на судовий захист.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 у справі "Класс та інші проти Німеччини" "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури". Суд вважає за необхідне встановити також відповідно до статті 267 КАС України судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки вони обґрунтовані та законні, заперечення представника відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства, а дії відповідача вчинені не відповідно до наданих йому повноважень.
Відповідно до частинні статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі Конституції України, Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей" №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року „Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року „Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268", керуючись ст.ст. 6, 10, 11, 12, 14, 70, 71, 94, 99, 159 - 163,183-2, 267 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та дій і зобов'язанню вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 та не надання нової довідки про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для подальшого перерахунку пенсії.
Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління ПФУ в Полтавській області нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією за заявою ОСОБА_1 від 04 вересня 2016 року.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 N 45, про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:
посадовий оклад - 2500 грн.; оклад за спеціальним званням - 2000 грн.;
надбавка за вислугу років - 35% - 1575 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 48%-2916 грн.;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15%-375 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність-37%-925 грн.;
премія - 50,7% - 1147,92 грн.;
одноразова допомога при звільненні - 1512,42 грн.
з 1.01.2016р., тобто з дати виникнення права на перерахунок.
Стягнути на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 08592276 ) судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області подати до суду у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Апеляційна скарга подається до Харківськогор апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суду м. Кременчука, протягом десяти днів, з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Ж.О. Кривич