Справа № 277/783/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" листопада 2016 р. смт. Ємільчине
Ємільчинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Греська В.А.
при секретарі Сорока М.М.
розглянувши в смт Ємільчине справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и в:
21.11.2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області щодо відмови включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зобов'язати управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі здійснити перерахунок належної їй пенсії на день призначення у розмірі 85% суми заробітної плати, з якої було сплачено відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включивши в розрахунок суму індексації заробітної плати - 6544,71 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення - 7616,33 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 1182 грн. за 24 календарні місяці роботи при проведенні перерахунку пенсії згідно Закону України «Про державну службу» (з 01.05.2009 р. до 30.04.2011 р. ) та здійснити відповідні виплати. Вимоги мотивує тим, що з травня 2011 року вона перебуває на пенсійному обліку в управлінні пенсійного фонду України в Ємільчинському районі і отримує пенсію згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 85% від суми заробітної плати державного службовця.
Заробітна плата для обчислення пенсії взята за 24 календарні місяці роботи (з 01.05.2009 р. по 30.04.2011 р.), проте у складові заробітної плати не враховано суми матеріальних допомог та індексації заробітної плати.
03.08.2016 року вона звернулася до відповідача з заявою, в якій просила провести перерахунок призначеної їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», так як під час перерахунку пенсії у довідці про складові заробітної плати в період з 01.05.2009 року по 30.04.2011 року не було враховано суму індексації заробітної плати - 6544,71 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення - 7616,33 грн. та матеріальної допомоги для вирішення-соціально побутових питань - 1182 грн., на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до положень статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви була надана довідка про складові заробітної плати, у яку включено виплати, на які нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
09.08.2016 року позивачка отримала відповідь, в якій відповідач повідомив, що згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України та відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивачка вважає, що відповідач відмовив йому у перерахунку розміру пенсії не посилаючись аргументовано на жодний нормативний документ.
Такий порядок нарахування пенсії позивачка вважає незаконним та не правильним.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, в якій, підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити, справу розглянути у її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, в якій позов не визнала, просила справу розглянути у її відсутності, а також надала суду ксерокопію акту №226 від 17.08.2016 року позапланової перевірки достовірності та обгрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії, з якої слідує, що під час перевірки проведено співставлення поданих даних в довідці №5619 від 19.07.2016 року з фактичним нарахуванням заробітної плати згідно особового рахунку працівника. Розбіжностей в сумах заробітку не виявлено. 28.11.2016 року з УПФУ в Ємільчинському районі до суду надійшло заперечення, в якому зазначено, що згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та п. 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 №865 підставою для перерахунку пенсії держслужбовцям є підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ. В зв'язку з набранням чинності 01.05.2016 року ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІ, втратив законну силу ЗУ «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993. Вказаним законом не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям.
Таким чином, в судове засідання сторони не з'явилися, у зв'язку з чим суд на підставі ст. ст. 12 ч.6, 41 КАС України розглядає справу у їх відсутність без фіксування судового засідання технічним засобом.
Дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позов обгрунтований і підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивачка одержує пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ призначену управлінням ПФУ в Ємільчинському районі з розрахунку 85 відсотків від заробітної плати.
03.08.2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою за перерахунком пенсії, до якої додала довідку про складові заробітної плати №5619 за період із 01.05.2009 року по 30.04.2011 року. У дану довідку включено виплати, на які нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 85 відсотків від сум їх заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія виплачується з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, і призначена пенсія позивачу в розмірі 85 відсотків від суми його заробітної плати є правильною.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно правової позиції висловленої Верховним Судом України, зокрема у постанові від 20 лютого 2012 року №21-430а11, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст.244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Керуючись ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, ст. 1 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постановою ВСУ від 20 лютого 2012 року №21-430а11, ст. ст. 41, 158, 159, 160-163, 167, 186, 244-2 КАС України, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії УПФУ в Ємільчинському районі щодо відмови включити ОСОБА_1 суму матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати в заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» - неправомірними.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі здійснити перерахунок належної ОСОБА_1 пенсії на день призначення у розмірі 85% суми заробітної плати, з якої було сплачено відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги на оздоровлення - 7616 (сім тисяч шістсот шістнадцять) грн. 33 коп., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 1182 (одна тисяча сто вісімдесят дві) грн. та індексацію заробітної плати - 6544 (шість тисяч п'ятсот сорок чотири) грн. 71 коп. за 24 календарні місяці роботи при призначенні пенсії згідно Закону України «Про державну службу» (з 01.05.2009 р. до 30.04.2011 р.) та здійснити відповідні виплати.
Перерахунок призначеної пенсії зробити відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 03 серпня 2016 року - часу звернення до УПФУ в Ємільчинському районі за проведенням перерахунку пенсії.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Ємільчинський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя /підпис/
Копія вірна:
Суддя: В. А. Гресько