Постанова № 63059360, 14.11.2016, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
14.11.2016
Номер справи
295/13072/16-а
Номер документу
63059360
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/13072/16-а

Категорія 87

2-а/295/467/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.11.2016 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років та визнати неправомірною відмову Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо підготовки та направлення документів для призначення позивачу пенсії за вислугою років. Крім того, просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років з моменту звернення із заявою про її призначення та стягнути на його користь витрати по оплаті судового збору.

В обґрунтування своїх вимог зазначив, що в період із 05.04.2004 року по 06.06.2016 року працював в органах внутрішніх справ України та Національної поліції України. Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Житомирській області №114 о/с від 03.06.2016 року звільнений із займаної посади за власним бажанням. Вказав, що на день звільнення вислуга років позивача складала 14 років 10 місяців 16 днів, що відповідно у пільговому обчисленні становить 24 роки 09 місяців 23 дні. Крім того, зазначив, що 02.09.2016 року звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за вислугою років та до Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо підготовки та направлення документів для призначення позивачу пенсії за вислугою років, проте листами відповідачів ОСОБА_1 було відмовлено, у зв'язку із тим, що у позивача відсутній необхідний розмір календарної пенсії.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надав до суду заперечення проти позову, вказавши про безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог. Письмові заперечення додані до матеріалів справи.

Суд за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 із 05 квітня 2004 року по 06 червня 2016 року працював в органах внутрішніх справ та Національної поліції.

06.06.2016 року начальником Головного управління Національної поліції в Житомирській області полковником поліції Печененко В.П. №114 о/с відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнений зі служби у поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням).

Зі змісту наказу № 114 від 03.06.2016 року на момент звільнення вислуга ОСОБА_1 станом на 06 червня 2016 року складала: календарна - 14 років 10 місяців 16 днів, у пільговому обчисленні - 24 роки 09 місяців 23 дні( а.с. 6)

01.09.2016 року позивач звернувся із заявами до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про підготування та направлення до пенсійного органу документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років, починаючи із 07.06.2016 року та до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про призначення пенсії за вислугою років.

Листом заступника начальника Головного управління Національної поліції в Житомирській області Мамульчиком А.М. №Г-294/105/05/12-2016 від 15.09.2016 року позивачу повідомлено, що оскільки календарна вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення складає менше 22 роки та 6 місяців, а тому підстави для призначення йому пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року відсутні.

Листом заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області Антонюк С.М. № 1524/С-ІІ від 16.09.2016 року ОСОБА_1 роз'яснено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року подаються цими особами до пенсійного органу через уповноважені структурні підрозділи, міністерства чи відомства, з якого особа була звільнена зі служби, тобто через Головне управління Національної поліції України в Житомирській області.

Законом України від 09.04.1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за вказаним Законом № 2262 за наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Частиною 2 статті 78 Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Відповідно до пункту 2 постанови КМУ «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» №393 від 17.07.1992 року до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної інспекції техногенної безпеки та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

Згідно до пункту «а» статті 12 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Аналіз вищевказаних правових норм дає підстави для висновку, про те, що оскільки на день звільнення позивача, тобто станом на 06.06.2016 року, його вислуга складала 24 роки 09 місяців 23 дні, то є для призначення позивачу пенсії за вислугу років.

Відповідно Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" при призначенні пенсії згідно п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ» період роботи на відповідних посадах зараховується до вислуги років саме на пільгових умовах, а не при визначенні розміру такої пенсії.

Відтак, положення усіх зазначених вище нормативно-правових актів не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги та не встановлюють те, що вислугу років у пільговому обрахуванні не можуть зараховувати до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії.

З огляду на викладене, посилання відповідача на відсутність підстав для переведення позивача на пенсію за вислугу років та необхідність врахування лише календарної вислуги років є безпідставним і не ґрунтується на вимогах закону, при переведенні позивача на пенсію на вислугу років підлягає зарахуванню вислуга років обчислена на пільгових умовах, яка становить 24 роки 09 місяців 23 дні і є достатнью для призначення пенсії за вислугу років, вимоги позивача є обгрунтованими і підлягають задоволенню.

Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 17-1 Закону України ««Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»»).

В той же час, згідно пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою Пенсійного фонду від 30.01.2007 р. № 3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із вказаним Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України.

В свою чергу на підставі Інструкції, затвердженої Наказом МВС від 25.06.2013 № 611 "Про окремі питання організації роботи із соціальних виплат в органах внутрішніх справ України" визначено, що робота з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, та членам їх сімей здійснюється відповідними структурними підрозділами фінансового та кадрового забезпечення головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (пункт 2.1).

Пунктом 2.3.1 цієї Інструкції встановлено, що на уповноважений структурний підрозділ покладаються підготовка та подання до територіальних органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій військовослужбовцям Національної гвардії України, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, та членам їх сімей.

Таким чином, законодавством визначено механізм, за яким позивач позбавлений можливості самостійно подати заяву про призначення пенсії за вислугою років до Головного управління Песійного фонду України в Житомирській області. Така заява подається через відповідний підрозділ МВС, яким у даних правовідносинах є Головне управління Національної поліції в Житомирській області, на який покладено обов'язок з підготовки та подання до територіальних органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій, у зв'язку із чим в цій частині позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.

Щодо позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області, суд зазначає, що вони є передчасними та задоволенню не підлягають, оскільки між позивачем та Головним управлінням Пенсійного фонду в Житомирській області ще не виникли правовідносини щодо призначення пенсії. Відповідачем не порушено прав та інтересів ОСОБА_1 у призначенні пенсії, оскільки відмова у її призначенні відсутня, доказів, які свідчили б про інше у матеріалах справи немає.

За змістом статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугою років підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 8, 19, 46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про Національну поліцію», Постановою КМУ «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», ст. ст. 8, 9, ч. 2 ст. 11, ст. ст. 17, 71, 183-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо підготовки та направлення документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л.М. Чішман