Ухвала суду № 63058103, 24.11.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2016
Номер справи
822/1586/16
Номер документу
63058103
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/1586/16

Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук А.М.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

24 листопада 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мельник-Томенко Ж. М.

суддів: Ватаманюка Р.В. Сторчака В. Ю. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,

В С Т А Н О В И В :

У серпні 2016 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.08.2016 року позов задоволено, а саме: визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому щодо ненадання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.12.2015 року, та зобов'язано відповідача видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату, яка необхідна для перерахунку пенсії, враховуючи підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 з 01.12.2015 року.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування скарги апелянт вказав, що 02.09.2016 року Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2 «Про внесення змін до постанови Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1» «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670» виключено абз. 3, 4 п. 1 якими було затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію та форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.

Сторони в судове засідання не зявились про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Представник відповідача надіслав клопотання про відкладення розгляду справи, у звязку з неможливістю забезпечення участі представника податкового органу у судовому засіданні.

Колегія суддів ознайомившись з вказаною заявою відповідача, вважає, що заява не підлягає задоволенню, оскільки явка сторін в судове засідання не визнавалась обов'язковою і відповідач не був позбавлений можливості направити до суду апеляційної інстанції іншого належного представника.

Враховуючи те, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обовязкова, колегія суддів у відповідності до ст. 197 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач з 2011 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому та отримує пенсію, призначену за нормами Закону України "Про державну службу" з посади головного державного податкового ревізора - інспектора.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності з 15 грудня 2015 року і застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ № 268 підвищуються на 25 %.

Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто з 01.12.2015 року.

15.07.2016 року позивач звернувся до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому із заявою про видачу довідки, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Відповідач у видачі довідки відмовив, мотивуючи це тим, що підстави для видачі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. №15-1, відсутні, про що позивача повідомлено листом від 28.07.2016 року №17405/05-022.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції зазначив, що відповідач не є суб'єктом владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, вказані повноваження здійснюються органами Пенсійного Фонду України. Форма довідки для перерахунку пенсії, яку повинен надати відповідач, передбачена Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року № 15-1.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно задоволення позову з огляду на наступні обставини.

Так, позивач 15.07.2016 р. звернулася до відповідача із заявою про видачу їй довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року та проведення перерахунку призначеної пенсії за віком, призначену у відповідності до Закону України «Про державну службу» у зв'язку зі збільшенням заробітної плати державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013.

Листом Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області від 28.07.2016 року №17405/05-022 позивачу відмовлено у видачі відповідної довідки, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (застосовується з 01.12.2015 року) №1013 від 09.12.2015 року виключено, зокрема, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року, якою було визначено порядок перерахунку пенсій згідно з Законом у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Також відповідно до постанови №1013внесено зміни до пункту 5 постанови №865 та виключено підстави для перерахунку пенсій згідно із Законом. Тому, з 01.12.2015 року по 01.05.2016 року підстави для видачі довідок про складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форми яких затверджено правлінням Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, у податкового органу відсутні.

Пенсійне забезпечення державних службовців на момент призначення позивачу пенсії визначався Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII (надалі - Закон).

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в чинній редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28.12.2014 р. №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" (є чинною) затверджено та введено в дію форму та складові довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент підвищення 01.12.2015 року посадових окладів державних службовців) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом міністрів України з метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії було прийнято постанову від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (надалі - Постанова №865).

Отже, щодо твердження відповідача про відсутність правових підстав видавати відповідні довідки варто зазначити, що на час звернення позивача за її отриманням, а саме 15 липня 2016 року, був чинним пункт 5 Постанови №865. Відповідно до якого форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Окрім того, відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року, були затверджені форми довідок про заробітну плату, в тому числі форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Даною формою встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії, і така довідка видається для перерахунку пенсії у разі підвищення посадових окладів працюючих державних службовців, як вбачається із назви самої довідки.

Відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України, власник або уповноважений ним орган зобовязаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Отже із сукупного аналізу змісту зазначених нормативно-правових актів колегія суддів прийшла до висновку про існування юридичного обов'язку у відповідача надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.

Також апеляційний суд зазначає, що висновок органу Державної фіскальної служби України, викладений у листі від 26.04.2016 року №14876/7/99-99-05-01-04-17, на який посилається відповідач у відмові видати позивачу довідку, про те, що з 01.12.2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» відсутні, не належить до компетенції органів Державної фіскальної служби України, оскільки питання щодо визначення права та підстав для перерахунку пенсій є компетенцією органів Пенсійного фонду України. А тому, відмовляючи позивачу видати довідку на підставі даного висновку, відповідач вийшов за межі своїх повноважень, визначених законом.

Таким діями відповідач порушив один із основних критеріїв правомірності вчинення дій суб'єктами владних повноважень, який випливає із принципу законності, що закріплений у частині 2 статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, про правомірність задоволення судом першої інстанції позовних вимог, оскільки посилання відповідача на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 внесено зміни до постанови від 31.05.2000 р. №865, а саме не передбачено перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", - є необґрунтованими, та такі зміни не є підставою для відмови позивачу у виданні довідки.

Отже, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів під час апеляційного розгляду справи правомірність своїх дій щодо відмови у наданні довідки позивачу про заробітну плату.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ч. 2 ст. 198 КАС України не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для її скасування.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 серпня 2016 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4