Ухвала суду № 63057766, 24.11.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2016
Номер справи
826/8908/16
Номер документу
63057766
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/8908/16 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібченко І.М., Суддя-доповідач: Троян Н.М.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2016 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Бужак Н.П., Бєлової Л.В.,

за участю секретаря - Рейтаровської О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві, апеляційну скаргу Міністерства аграрної політики та продовольства України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом Аграрного фонду до Міністерства аграрної політики та продовольства України, третя особа: Заступник генерального директора Аграрного фонду ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування наказу,-

В С Т А Н О В И Л А :

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 вересня 2016 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.

Відповідач, не погоджуючись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як свідчать матеріали справи, Заступником міністра - керівником апарату Міністерства аграрної політики та продовольства України Осійчуком М. на підставі заяви ОСОБА_2 (а.с. 37) та подання Першого заступника Міністра Краснопольського Я.В. 06 травня 2016 року видано та підписано наказ №65-п «Про призначення ОСОБА_2.», яким ОСОБА_2 призначено на посаду заступника генерального директора Аграрного фонду (а.с. 8).

Вважаючи порушенням своїх прав з боку відповідача та з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки наказ №65-п від 06.05.2016 «Про призначення ОСОБА_2.» прийнятий заступником Міністра - керівником апарату Міністерства аграрної політики та продовольства України не у межах повноважень, а тому вважається протиправним та таким, що підлягає скасуванню, відтак позовні вимоги є обгрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

На думку колегії суддів позиція суду першої інстанції є вірною з огляду на наступне.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 №1877-IV Аграрний фонд є державною спеціалізованою установою, уповноваженою Кабінетом Міністрів України провадити цінову політику в агропромисловій галузі економіки України.

Аграрний фонд є бюджетною організацію, має свій кошторис, рахунки та здійснює неприбуткову діяльність у межах, визначених цим Законом.

Аграрний фонд підпорядковується, є підзвітним та підконтрольним центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну аграрну політику, політику у сфері сільського господарства.

Аграрний фонд не є органом державного управління і не може видавати нормативно-правові акти.

Положення про Аграрний фонд затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, політики у сфері сільського господарства.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про Аграрний фонд» №543 від 06.07.2005 затверджено «Положення про Аграрний фонд» (далі - Положення №543).

Згідно з п.11-12 Положення №543 органом управління Фонду є дирекція Фонду. До складу дирекції Фонду входять генеральний директор, який призначається на посаду і звільняється з посади Кабінетом Міністрів України, та три заступники, які призначаються на посаду і звільняються з посади Міністром аграрної політики та продовольства.

Пунктом 14 Положення №543 визначено, що Генеральний директор, зокрема: вносить Міністру аграрної політики та продовольства пропозиції щодо призначення на посаду і звільнення з посади заступників генерального директора.

При цьому, пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII визначено, що повноваження Державного секретаря Кабінету Міністрів України та його заступників, державних секретарів міністерств до призначення на посади осіб за результатами конкурсу в порядку, визначеному цим Законом, виконують відповідно Міністр Кабінету Міністрів України та його заступники, заступники міністрів - керівники апаратів, але не довше ніж до 1 січня 2017 року.

Повноваження заступників міністрів - керівників апаратів припиняються одночасно з призначенням на посади державних секретарів міністерств осіб за результатами конкурсу в порядку, визначеному цим Законом. Особи, які перебували на посадах заступників міністрів - керівників апаратів, звільняються у зв'язку із скороченням таких посад відповідно до Кодексу законів про працю України.

Інші державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби, визначені відповідно до цього Закону, продовжують виконувати свої посадові обов'язки у відповідному державному органі.

Згідно з частиною першою та п. 12 частини четвертої статтею 10 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» №3166-VI від 17.03.2011 державний секретар міністерства є вищою посадовою особою з числа державних службовців міністерства. Державний секретар підзвітний і підконтрольний міністру. Державний секретар міністерства відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: призначає на посади керівників територіальних органів міністерства та їх заступників і звільняє їх з посад.

При цьому, повноваження державного секретаря щодо призначень заступників керівників підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Міністерства Законом не передбачено.

Відповідно до п. 18 Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про розподіл функціональних повноважень між Міністром та заступниками Міністра» №413 від 04.11.2015 Міністр аграрної політики та продовольства України утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи і організації, що належать до сфери управління Міністерства, затверджує їх положення (статути), в установленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади їх керівників, здійснює інші функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери управління Міністерства.

Лише 16.05.2016 до вказаного Наказу внесено зміни, якими на заступника Міністра аграрної політики та продовольства України - керівника апарату покладено обов'язки щодо призначення на посаду та звільнення з посади керівників підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Міністерства.

Разом з тим, відповідно до п. 12 частини другої ст. 8 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» міністр як керівник міністерства утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління цього міністерства, затверджує їхні положення (статути), здійснює у межах своїх повноважень інші функції з управління об'єктами державної власності.

Згідно з п. 27 частиною другою вказаної статті міністр як керівник міністерства: підписує накази міністерства.

За правилами п.п. 19, п.п. 23 пункту 10 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1119 від 25.11.2015 Міністр утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління Мінагрополітики, затверджує їх положення (статути), призначає на посаду за погодженням з головами місцевих держадміністрацій та звільняє з посади їх керівників, крім випадків, установлених законом, виконує у межах своїх повноважень інші функції з управління об'єктами державної власності; підписує накази Мінагрополітики.

Таким чином, Міністр аграрної політики та продовольства наділений повноваженнями щодо призначення заступників генерального директора Фонду.

Перевіряючи обґрунтованість апеляційної скарги щодо відсутності порушення прав та інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, колегія суддів приходить до висновку, що Аграрний фонд є належним позивачем, виходячи з наступного.

Як вже зазначалось раніше, Положенням №543 передбачено, що заступники генерального директору Аграрного фонду призначаються на посаду і звільняються з посади Міністром аграрної політики та продовольства України.

Вказане Положення є спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає виключну компетенцію Міністра аграрної політики та продовольства України, зокрема в частині призначення на посаду заступників генерального директора Аграрного фонду.

За змістом п. 1 Положення №543 Аграрний фонд (далі - Фонд) є державною спеціалізованою бюджетною установою, уповноваженою реалізувати цінову політику в агропромисловому секторі економіки.

Органом управління Фонду є Дирекція, до складу якої входять генеральний директор та три заступники генерального директора.

Таким чином, заступник генерального директора Аграрного фонду як член Дирекції виконує покладені завдання на Аграрний фонд, передбачені п.п.7-10 Положення №543.

У зв'язку з наведеним, Аграрний фонд є належним позивачем, оскільки функції, які виконує заступник генерального директора у Фонді безпосередньо стосуються діяльності Фонду, а отже, його прав та інтересів.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, з урахуванням викладених обставин, перевірених доказами, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, оскільки відповідач, приймаючи оспорюваний Наказ №65-п від 06.05.2016 «Про призначення ОСОБА_2.» діяв не у межах повноважень та всупереч правилам, передбаченим статтею 19 Конституції України, а тому апеляційна скарга не підлягає до задоволення.

Згідно із частиною першою ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Міністерства аграрної політики та продовольства України - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 вересня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: Н.М.Троян

Судді: Н.П.Бужак,

Л.В.Бєлова

Головуючий суддя Троян Н.М.

Судді: Бєлова Л.В.

Бужак Н.П.