Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2016 року справа №805/2338/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Василенко Л.А.,
ОСОБА_2,
при секретареві судового
засідання ОСОБА_3
за участю представника позивача ОСОБА_4 (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Словянської обєднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2016 р. у справі № 805/2338/16-а за позовом Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Словянської районної ради Донецької області до Словянської обєднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення від 7 липня 2016 року № НОМЕР_1, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2016 року у справі № 805/2338/16-а позовні вимоги Комунального закладу Центр первинної медико-санітарної допомоги Слов'янської районної ради Донецької області до Слов'янської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення від 7 липня 2016 року № НОМЕР_1, задоволено частково. Визнано неправомірним та скасовано рішення Слов'янської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 7 липня 2016 року № НОМЕР_1 в частині застосування штрафу за періоди травень, червень, липень, грудень 2014 року, січень, лютий 2015 року в загальній сумі 27945 грн. 22 коп. та в частині нарахування пені в загальній сумі 5545 грн. 65 коп. В іншій частині позовних вимог у задоволенні відмовлено.(арк.справи 167-170)
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. (арк.справи 171-172)
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив залишити її без задоволення та постанову суду першої інстанції без змін.
За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 7 липня 2016 року відповідачем прийняте рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну плату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № НОМЕР_1, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 27967 грн. 50 коп. за період з 23 квітня 2014 року по 25 березня 2015 року та нарахована пеня у розмірі 5547 грн. 25 коп., що разом складає 33514 грн. 75 коп.
Позивач фактично оскаржує рішення відповідача від 7 липня 2016 року № НОМЕР_1 в частині за періоди: за травень 2014 року на суму 18370 грн. 41 коп., з яких пеня у сумі 4558 грн. 07 коп., за червень 2014 року на суму 15031 грн., з яких пеня у сумі 983 грн. 62 коп., за липень 2014 року на суму 46 грн. 65 коп., з яких пеня у сумі 3 грн. 05 коп., за грудень 2014 року на суму 13 грн. 13 коп., з яких пеня у сумі 0 грн. 19 коп., за січень 2015 року на суму 3 грн. 75 коп., з яких пеня у сумі 0 грн. 09 коп., за лютий 2015 року на суму 25 грн. 93 коп., з яких пеня у сумі 0 грн. 63 коп., в загальній сумі 33490 грн. 87 коп., з яких загальна сума штрафних санкцій складає 27945 грн. 22 коп., пеня 5545 грн. 65 коп.
Нараховані зобовязання з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за березень 2014 року у сумі 208866 грн. 12 коп. по строку сплати 22 квітня 2014 року. Станом на 22 квітня 2014 року сума переплати з єдиного внеску складала 208701 грн. 90 коп. Недоїмка у сумі 164 грн. 22 коп. погашена 25 квітня 2014 року, в результаті сума штрафних санкцій складає 16 грн. 42 коп. та пеня 0 грн. 49 коп., за травень 2014 року у сумі 221225 грн. 71 коп. по строку сплати 20 червня 2014 року. Станом 20 червня 2014 року на сума переплати з єдиного внеску складала 83102 грн. 37 коп. Недоїмка у сумі 138123 грн. 34 коп. погашена 23 липня 2014 року, в результаті сума штрафних санкцій складає 13812 грн. 34 коп. та пеня 4558 грн. 07 коп., за червень 2014 року у сумі 231550 грн. 20 коп., звіт подано 25 липня 2014 року. Станом на 25 липня 2014 року сума переплати з єдиного внеску складала 91017 грн. 99 коп. Недоїмка у сумі 140532 грн. 21 коп. погашена у період з 29 липня по 13 серпня 2014 року, в результаті сума штрафних санкцій складає 14047 грн. 38 коп. та пеня 983 грн. 62 коп. за липень 2014 року у сумі 178992 грн. 83 коп. по строку сплати 20 серпня 2014 року. Станом на 20 серпня 2014 року сума переплати з єдиного внеску складала 178556 грн. 86 коп. Недоїмка у сумі 435 грн. 97 коп. погашена 27 серпня 2014 року, в результаті сума штрафних санкцій складає 43 грн. 60 коп. та пеня 3 грн. 05 коп., за грудень 2014 року у сумі 206783 грн. 22 коп. по строку сплати 20 січня 2015 року. Станом на 20 січня 2015 року сума переплати з єдиного внеску складала 206718 грн. 50 коп. Недоїмка у сумі 64 грн. 72 коп. погашена 23 січня 2015 року, в результаті сума штрафних санкцій складає 12 грн. 94 коп. та пеня 0 грн. 19 коп., за січень 2015 року у сумі 191508 грн. 06 коп. по строку сплати 20 лютого 2015 року. Станом на 20 лютого 2015 року сума переплати з єдиного внеску складала 191489 грн. 75 коп. Недоїмка у сумі 18 грн. 31 коп. погашена 25 лютого 2015 року, в результаті сума штрафних санкцій складає 3грн. 66 коп. та пеня 0 грн. 09 коп. за лютий 2015 року у сумі 208034 грн. 72 коп., по строку сплати 20 березня 2015 року. Станом 20 березня 2015 року на сума переплати з єдиного внеску складала 207908 грн. 23 коп. Недоїмка у сумі 126 грн. 49 коп. погашена 25 березня 2015 року, в результаті сума штрафних санкцій складає 25 грн. 30 коп. та пеня 0 грн. 63 коп.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 8 липня 2010 року № 2464-VІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 10 зазначеної норми Закону визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно з абзацом 1 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Позивач в розумінні зазначених норм Закону є страхувальником та на нього покладений обовязок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 6 Закону України Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 ч. 2 ст.6 Закону України Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на платника єдиного внеску покладений обовязок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Статтею 9 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Пунктом 10 зазначеної норми Закону визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції від 2 вересня 201 року № 1669-VII (надалі Закон № 1669). Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року № 1053-р, яке втратило чинність 2 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, в тому числі м. Словянськ Донецької області було віднесене до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України м. Словянськ Донецької області знову віднесене до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Статтею 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції визначено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобовязань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Розділ VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування доповнено пунктом 9-3 такого змісту (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин): платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовуються.
Отже, для застосування положень Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції та Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування необхідно дотримуватися двох чинників одночасно: періоду дії законів та території, визначеної переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Колегією суддів встановлено, що позивачем не була подана відповідна заява до відповідача, проте, з цього приводу колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що вищезазначеним Законом визначений період, протягом якого така заява подається, а саме не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Станом на день розгляду справи антитерористична операція не закінчена. Крім цього, колегія суддів зазначає, що норма, яка стосується не застосування штрафних та фінансових санкцій, передбачених статтями 25, 26 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, не містить у собі такої умови як подання заяви.
Відповідно до частини 2-3 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення цього Закону. Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з абзацом 1 статті 1 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України Про рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.
Пунктом 5 статті 11 Закону № 1669 передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 р. № 405/2014 у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення. На виконання абзацу 3 пункту 5 статті 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р до зазначених населених пунктів належить м. Краматорськ. В подальшому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".
Кабінет Міністрів України 2 грудня 2015 року розпорядженням № 1275-р затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (далі - Перелік), і пунктом 3 вказаного розпорядження визнав такими, що втратили чинність, розпорядження КМУ від 30.10.2014 року № 1053-р та від 05.11.2014 року № 1079-р.
За змістом частини 1 статті 58 Конституції України термін "відповідальність" необхідно розуміти як встановлені законом та іншими нормативно-правовими актами санкції. Санкція - це заходи відповідальності, що застосовуються державою за порушення передбачених нормою права зобов'язань і вимог, а також з метою захисту інтересів суспільства і держави, прав і свобод людини та організацій (тобто юридичних осіб), правопорядку. Преамбулою Закону № 1669 встановлено, що цей закон прийнятий з метою забезпечення підтримки в тому числі субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Донецькою Торгово-промисловою палатою видано позивачу сертифікат від 14 вересня 2016 року № 6792 про настання обставин непереборної сили, яким засвідчені форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), зокрема акти тероризму на території м. Словянська Донецької області з 20 травня 2014 року.
Колегія суддів вважає неприйнятними доводи апеляційної скарги щодо змін в законодавстві, що регулюють спірні правовідносини, з 1 січня 2016 року, оскільки виявлене відповідачем порушення було вчинене з травня 2014 року по лютий 2015 року, внаслідок чого суд застосовував вищенаведені норми, які були чинні на час виникнення спірних правовідносин, тобто, вчинення, на думку відповідача, порушення, а не на час прийняття відповідачем спірного рішення.
Крім того, звільнення від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених статтями 25, 26 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, з 1 січня 2016 року передбачено пунктом 9-4 Розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог, у звязку із частковою відсутністю предмету спору.
Таким чином, колегія суддів вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195,196, п.1 ч.1 ст. 199, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Словянської обєднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2016 р. у справі № 805/2338/16-а залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2016 р. у справі № 805/2338/16-а - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 29 листопада 2016 року. Повний текст ухвали складений та підписаний колегією суддів протягом пяти днів.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя:А.В. Гайдар
Судді: Л.А.Василенко
ОСОБА_2