Рішення № 63056106, 28.11.2016, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
28.11.2016
Номер справи
908/2890/16
Номер документу
63056106
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

номер провадження справи 24/110/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.11.2016 Справа № 908/2890/16

за позовом: Бердянської міської ради Запорізької області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, 2; код ЄДРПОУ 20525153)

до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

про розірвання договору оренди землі від 07.06.2011 року та повернення земельної ділянки

Суддя Азізбекян Т.А.

Представники:

від позивача: Божков А.І., довіреність № 01-2734/31 від 26.04.2016 р.;

від відповідача: не з'явився

СУТНІСТЬ СПОРУ:

До господарського суду Запорізької області звернулася Бердянська міська рада Запорізької області із позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про розірвання договору оренди землі від 07.06.2011р., зареєстрованого в Управлінні Держкомзему у м. Бердянськ Запорізької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2011р. за № 231040004000129, укладеного між Бердянською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, площею 0,0082 га (кадастровий номер: НОМЕР_2), розташованої за адресою: АДРЕСА_2, наданої для розміщення та обслуговування торгового павільйону з торговельним майданчиком та зобов'язання Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) повернути за належністю Бердянській міській раді (пл. Єдності, 2, м. Бердянськ, Запорізька область, ідентифікаційний номер 20525153) земельну ділянку (кадастровий номер: НОМЕР_2) площею 0,0082 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_2. А також, стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) на користь Бердянської міської ради витрати з судового збору на розрахунковий рахунок 354416001022434, ЄДРПОУ: 20525153, МФО: 813015 ГУДКСУ у Запорізькій області.

Позов заявлено на підставі ст.ст. 10, 16, 181, 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 12, 93, 122, 141, 206 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 13, 15, 21, 24, 32, 34 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 172, 526, 530, 612, 629, 651 Цивільного кодексу України, ст.ст. 174, 180, 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 14.1.136, 287.1, 288.7 Податкового кодексу України, ст.ст. 1, 54 Господарського процесуального кодексу України і обґрунтовано систематичною не сплатою відповідачем орендної плати, у зв'язку із чим, порушення істотної умови договору оренди землі від 07.06.2011р., зареєстрованого в Управлінні Держкомзему у м. Бердянськ Запорізької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2011р. за № 231040004000129, укладеного між Бердянською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, площею 0,0082 га (кадастровий номер: НОМЕР_2), розташованої за адресою: АДРЕСА_2, наданої для розміщення та обслуговування торгового павільйону з торговельним майданчиком.

За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями суду, позовну заяву було визначено судді Азізібекян Т.А., якою позов прийнято до розгляду в судовому засіданні на 28.11.2016 р. на 15 год. 30 хв.

В судовому засіданні 28.11.2016 р. представник позивача підтримав позов повністю, з підстав, викладених у позовній заяві. Позов обґрунтовано наступним: 07.06.2011 року між Бердянською міською радою та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0082 га (кадастровий номер: НОМЕР_2), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, для розміщення та обслуговування торгового павільйону з літнім торговельним майданчиком. Договір зареєстрований в Управлінні Держкомзему у м. Бердянськ Запорізької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2011р. за №231040004000129. ФОП ОСОБА_1 за вказаним договором має заборгованість по орендній платі за землю за період з січня 2015 року по серпень 2016 року включно у сумі 4076, 05грн. Умова щодо внесення орендної плати за ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про оренду землі" є істотною умовою договору оренди землі в розумінні ст. 180 ГК України. Порушення такої умови протягом тривалого часу зумовлює правомірність ініціювання питання про розірвання договору відповідно до ч. 1 ст. 32 ЗУ "Про оренду землі". Таким чином, через систематичну несплату орендної плати, відповідачем порушено істотні умови договору. Пунктом 17 договору визначено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Згідно акту виїзного засідання робочої комісії з обстеження земельних ділянок від 22.08.2016р. орендована земельна ділянка вільна від забудови. Відповідно до ст. 34 ЗУ "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. З аналізу правових норм вбачається, що вимога про повернення земельної ділянки є похідною від вимоги про розірвання договору оренди землі. Отже, правовим наслідком розірвання договору оренди землі є обов'язок орендаря повернути земельну ділянку. Порушення інтересів територіальної громади м. Бердянськ в особі Бердянської міської ради полягають у систематичній несплаті відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою. Такі порушення слід вважати істотними, оскільки позбавили Бердянську міську раду як орендодавця надходження відповідних коштів з орендної плати за землю до місцевого бюджету, чим порушили економічні інтереси територіальної громади м. Бердянська. Зважаючи на те, що на даний час договір оренди землі не розірвано, а земельна ділянка не повернута у розпорядження територіальної громади м. Бердянськ, за наявності договірних відносин з Відповідачем, Бердянська міська рада позбавлена можливості укласти договір з новим користувачем, що негативно впливає на складову місцевого бюджету. Отже, для Бердянської міської ради подальше збереження орендних відносин є економічно невигідним і збитковим. Відповідно до ст. 172 Цивільного кодексу України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом. Статтею 10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і в межах, визначених цим та іншими законами. Згідно з ч. 5 ст. 16 вищевказаного закону від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Міська рада має виключну компетенцію в сфері розпорядження землею. Згідно ч. 1 ст. 122 ЗК сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Відповідно до ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. 12 Земельного кодексу України до виключних повноважень міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, організація землеустрою, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства. Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 № 5245-УІ, у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності. Згідно ст. 181 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Заявою від 24.11.2016 р. відповідач, керуючись ст. 22 ГПК України, просив суд розглянути справу за його відсутності, відповідно до закону.

Судом клопотання відповідача про розгляд справи без його участі задоволено.

Враховуючи достатність матеріалів справи для вирішення цього спору по суті, та задоволення клопотання відповідача, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності відповідача, за наявними у справі документами.

Представник позивача заявив клопотання про відмову від здійснення технічної фіксації судового процесу.

По закінченні судового засідання 28.11.2016 р., присутнім оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали цієї господарської справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд

В С Т А Н О В И В:

07.06.2011 року між Бердянською міською радою (позивачем у справі, орендодавцем) та ФОП ОСОБА_1 (відповідачем у справі, орендарем) було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0082 га (кадастровий номер: НОМЕР_2), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, для розміщення та обслуговування торгового павільйону з літнім торговельним майданчиком (надалі -договір).

Договір зареєстрований в Управлінні Держкомзему у м. Бердянськ Запорізької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2011р. за №231040004000129.

Відповідно до п. 8 договір укладено строком до 03.01.2014 р.

Земельна ділянка передана відповідачу за актом прийому-передачі земельної ділянки від 07.06.2011 р., підписаного з боку обох сторін.

На підставі п. 25 рішення Бердянської міської ради від 18.07.2014 № 35 "Про поновлення договорів оренди земельних ділянок" договір поновлено строком до 01.06.2019р.

Згідно п. 9 договору річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації.

Пунктом 11 договору визначено, що орендна плата вноситься щомісяця до 30 числа місяця, наступного за звітним на рахунок орендодавця.

Відповідно листа Фінансового управління виконавчого комітету Бердянської міської ради від 10.10.2016 № 1212 станом на 21.09.2016р. ФОП ОСОБА_1 за вказаним договором має заборгованість по орендній платі за землю за період з січня 2015 року по серпень 2016 року включно у сумі 4076,05грн.

У пункті 37 договору зазначено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, а також з інших підстав, визначених законом.

Пунктом 20 Договору визначено, що після припинення дії Договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Враховуючи систематичну несплату відповідачем орендної плати, чим порушено істотну умову договору та інтереси територіальної громади м. Бердянськ в особі Бердянської міської ради, останній звернувся до суді із цим позовом.

Розірвання договору оренди землі від 07.06.2011р., зареєстрованого в Управлінні Держкомзему у м. Бердянськ Запорізької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2011р. за № 231040004000129, укладеного між Бердянською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, площею 0,0082 га (кадастровий номер: НОМЕР_2), розташованої за адресою: АДРЕСА_2, наданої для розміщення та обслуговування торгового павільйону з торговельним майданчиком та зобов'язання Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) повернути за належністю Бердянській міській раді (пл. Єдності, 2, м. Бердянськ, Запорізька область, ідентифікаційний номер 20525153) земельну ділянку (кадастровий номер: НОМЕР_2) площею 0,0082 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_2, було предметом судового розгляду у цій справі.

Оцінивши надані сторонами документальні докази, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з урахуванням наступного:

Так, правовідносини сторін врегульовані договором оренди земельної ділянки від 07.06.2011 р. та додатковою угодою до нього.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

За змістом ст. 93 Земельного кодексу України та ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Положеннями ст. 21 ЗУ "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України - далі за текстом ПК України).

Відповідно до ст. 14.1.136 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно ст. 288.7 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 ПК України.

Згідно з пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до ст. 287.1 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (ст. 288.4 ПК України).

Згідно з ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічна норма міститься у ст. 193 Господарського кодексу України.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України (ЦК України) договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною першою ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно п. 9 договору (в редакції додаткової угоди) річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації.

Пунктом 11 договору визначено, що орендна плата вноситься щомісяця до 30 числа місяця, наступного за звітним на рахунок орендодавця.

Згідно ст. 24 ЗУ "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно листа Фінансового управління виконавчого комітету Бердянської міської ради від 10.10.2016 № 1212 станом на 21.09.2016р. відповідач за вказаним договором має заборгованість по орендній платі за землю за період з січня 2015 року по серпень 2016 року включно у сумі 4076,05грн.

Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України, статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Статтями 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарський судовий процес здійснюється на засадах змагальності та рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом. При цьому принцип змагальності передбачає покладання тягаря доказування на сторони, покладання на них відповідальності за доведеність їхніх вимог чи заперечень; вимагає від сторін ініціативи та активності в реалізації їхніх процесуальних прав.

Відповідно до чинного законодавства України, позовні заяви повинні подаватись до суду в разі порушення відповідачем законних прав та інтересів позивача. Тобто подання позовної заяви є способом захисту порушених прав та законних інтересів правомірної сторони.

Як свідчать матеріали справи, та встановлено судом, позивачем доведено належними доказами факт несплати відповідачем орендної плати за землю за період з січня 2015 року по серпень 2016 року включно у сумі 4076,05грн.

Відповідачем, в свою чергу, жодних доказів на спростування факту прострочення сплати заборгованості з орендної плати не надано. Не надано доказів своєчасної сплати цієї заборгованості чи доказів відсутності обов'язку сплати орендної плати.

Доказів повернення земельної ділянки відповідачем позивачу не надано.

Отже, порушення інтересів територіальної громади м. Бердянськ в особі Бердянської міської ради полягають у систематичній несплаті відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою.

Зазначені порушення є істотними, та позбавляють Бердянську міську раду як орендодавця на надходження відповідних коштів з орендної плати за землю до місцевого бюджету.

Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

У пункті 37 договору зазначено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, а також з інших підстав, визначених законом.

Згідно з ч. 3 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Статтею 32 Закону України «Про оренду землі» визначено порядок припинення договору оренди землі шляхом його розірвання.

Пунктом «д» частини 1 статті 141 Земельного кодексу України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Умова щодо внесення орендної плати за ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є істотною умовою договору оренди землі в розумінні ст. 180 Господарського кодексу України.

Враховуючи систематичну несплату орендної плати, відповідачем порушено істотну умову договору, що є підставою для його розірвання.

Враховуючи викладене, позовні вимоги про розірвання договору оренди землі від 07.06.2011 р. є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

З аналізу правових норм вбачається, що вимога про повернення земельної ділянки є похідною від вимоги про розірвання договору оренди землі.

Отже, правовим наслідком розірвання договору оренди землі є обов'язок орендаря повернути земельну ділянку.

Пунктом 20 договору визначено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Згідно акту виїзного засідання робочої комісії з обстеження земельних ділянок від 22.08.2016р. орендована земельна ділянка вільна від забудови.

Враховуючи викладене, вимога про зобов'язання відповідача повернути на користь Бердянської міської ради земельну ділянку є правомірною та підлягає задоволенню.

Позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір за дві немайнові вимоги в сумі 2756,00 грн. (1378,00 грн. х 2).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 84-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити.

2. Розірвати договір оренди землі від 07.06.2011р., зареєстрований в Управлінні Держкомзему у м. Бердянськ Запорізької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2011р. за № 231040004000129, укладений між Бердянською міською радою Запорізької області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, 2; код ЄДРПОУ 20525153) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1), площею 0,0082 га (кадастровий номер: НОМЕР_2), розташованої за адресою: АДРЕСА_2, наданої для розміщення та обслуговування торгового павільйону з торговельним майданчиком.

3. Зобов'язати Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) повернути за належністю на користь Бердянської міської ради Запорізької області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, 2; код ЄДРПОУ 20525153) земельну ділянку (кадастровий номер: НОМЕР_2), площею 0,0082 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_2. Видати наказ.

4. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Бердянської міської ради Запорізької області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, 2, на розрахунковий рахунок 354416001022434, код ЄДРПОУ 20525153, МФО 813015 ГУДКСУ у Запорізькій області) витрати зі сплати судового збору в сумі 2 756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість грн.) 00 коп.. Видати наказ.

Суддя Т.А. Азізбекян

Рішення виготовлено у повному обсязі та підписано 30.11.2016 р.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.