Постанова № 63055421, 24.11.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2016
Номер справи
812/1360/16
Номер документу
63055421
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

12.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 листопада 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1360/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Шембелян В.С.

при секретарі судового засідання: Кравцовій Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міловського районного відділу ГУМВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Міловського районного відділу ГУМВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії (далі - Відповідач) про стягнення грошової винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції.

В обґрунтування вимог Позивач зазначив, що з 30 липня 1994 року по 06 листопада 2015 року проходив службу в ОВС.

Згідно наказу ГУ УМВС України у Луганській області № 399о/с від 06.11.2015 року був звільнений з органів внутрішніх справ у запас ЗС України, у званні підполковника міліції.

Згідно довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 18 чеврня 2015 року №ВДЗ/5725/А, в період з 26.07.2014 року по 31.12.2014 року дійсно безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області.

03 жовтня 2016 року Позивач отримав від Міловського РВ ГУМВС України у Луганській області довідку №178 від 03.10.2016 року про грошове утримання за період з 26.07.2014 по 31.12.2014 року.

З інформації та даних викладених у довідці №178 від 03.10.2016 року встановлено, що за період з липня 2014 року по грудень 2014 року не нараховувалась та не перераховувалась винагорода за участь в АТО.

У зв'язку з викладеним просив стягнути з Міловського районного відділу ГУМВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії на його користь за період з липня 2014 року по грудень 2014 року винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, у розмірі 23853,44 грн.

У судове засідання позивач не прибув, просив розглянути справу без його участі.

Представник відповідача до суду не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі та письмові заперечення, у яких вказав, що відповідно до наказу АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 позивач включений до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення з 06.09.2014.

Виплата винагороди здійснена за 2015 рік.

Наказом АТЦ при СБУ від 17.11.2015 № 321 позивача виключено зі складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення з 07.11.2015.

Виплата винагороди за спірний період не здійснювалась, оскільки наказ АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 видано по закінченню бюджетного періоду. Також зазначив, що до складу грошового забезпечення не входять індексаційні виплати, які включені позивачем до суми стягнення та не входить матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань чи матеріальна допомога на оздоровлення. На підставі викладеного, відповідач просив суд у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до такого.

Судом встановлено, що відповідно довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганський області від 17.11.2016 № 6/2-121/к ОСОБА_1 наказом АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 включено до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпечення її проведення з 26.07.2014. Наказом АТЦ при СБУ від 17.11.2015 № 321 Позивача виключено зі складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпечення її проведення з 07.11.2015 (а.с.23).

Згідно довідки від 03.10.2016 № 178, виданій Ліквідаційною комісією Міловського районного відділу ГУМВС України у Луганський області, грошове забезпечення позивача: у липні 2014 року - 2700,43 грн.; у серпні 2014 року - 4000,18 грн.; у вересні 2014 року - 4000,16 грн.; у жовтні 2014 року - 3200,79 грн.; у листопаді 2014 року - 5000,71 грн.; у грудні 2014 року - 8500,02 грн. (у тому числі 4100,00 грн - матеріальна допомога). Грошове забезпечення позивачу за вказані місяці сплачено, однак не сплачена винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції (а.с. 6).

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України "Про міліцію" форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.

У відповідності до пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" встановлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

На виконання Постанови КМУ № 158 від 04.06.2014 Міністерством внутрішніх справ України видано наказ № 719 від 23 липня 2014 року, яким передбачено виплачувати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, починаючи з 01 травня 2014 року, винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000 гривень у розрахунку на місяць. Обчислення цієї винагороди здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення або заробітної плати (у тому числі з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди) за займаною особою вказаних вище категорій штатною посадою (останньою займаною штатною посадою) на час участі в зазначених операціях і заходах. Винагороду виплачувати за час, обрахований із дня фактичного початку участі в операціях і заходах, зазначених у пункті 1 цього наказу, до дня завершення такої участі, в поточному місяці за минулий на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій) (командирам (начальникам) - наказів вищих командирів (начальників)), начальників органів внутрішніх справ.

З системного аналізу наведених вище нормативних актів (Постанови КМУ № 158 та Наказу МВС України № 719), з урахуванням змістового навантаження розділових знаків у контексті п. 2 Постанови № 158, можна дійти висновку, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях обчислюється у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір не повинен бути меншим ніж 3000 грн. При цьому, враховуючи положення Наказу № 719, обчислення цієї винагороди здійснюється з дня фактичного початку участі в операціях і заходах до дня завершення такої участі, тобто винагорода виплачується військовослужбовцям за відповідні місяці із дня фактичної участі в операціях до дня завершення такої участі. Зазначеним наказом передбачено виплата винагороди за минулий період без будь-яких обмежень.

Згідно довідки від 21.11.2016 № 206, виданої Ліквідаційною комісією Міловського районного відділу ГУМВС України у Луганський області, позивачу у липні 2014 року нараховано грошове забезпечення у розмірі 2700,43грн.(у тому числі: нічні - 4,52 грн, індексація - 131,54 грн, винагорода АТО не нарахована), у серпні 2014 року - грошове забезпечення у розмірі 4000,18 грн (у тому числі: нічні - 11,13 грн, індексація - 131,54 грн, винагорода АТО не нарахована), у вересні 2014 року - грошове забезпечення у розмірі 4000,16 грн. (у тому числі нічні - 21,33 грн, індексація - 149,81 грн, винагорода АТО не нарахована), у жовтні 2014 року - грошове забезпечення у розмірі 3200,79 грн. (у тому числі нічні - 3,88 грн, індексація - 0 грн, винагорода АТО не нарахована), у листопаді 2014 року - грошове забезпечення у розмірі 5000,71 грн. (у тому числі нічні - 14,84 грн, індексація - 0 грн, винагорода АТО не нарахована), у грудні 2014 року - грошове забезпечення у розмірі 8500,02 грн. (у тому числі: нічні - 4,27 грн., індексація - 0 грн, матеріальна допомога - 4100,00 грн, винагорода АТО не нарахована) (а.с.24).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб " та п. 3 наказу МВС України від 31.12.2007 № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з додатком 26 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб " індексація, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення до додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ не відносяться.

При цьому, до додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ входить доплата за службу в нічний час.

Оскільки позивачу у липні 2014 року сплачено індексацію у розмірі 131,54 грн., у серпні 2014 року сплачено індексацію у розмірі 131,54 грн., у вересні сплачено індексацію у розмірі 149,81 грн., у грудні 2014 року сплачено матеріальну допомогу у розмірі 4100,00 грн., які не входять до місячного грошового забезпечення, тому дані кошти не повинні входити до складу винагороди, яка нараховується та сплачується за участь в антитерористичній операції.

Довідкою від 04.10.2016 року №4470/111/39-2016 підтверджено, що Позивач з 26.07.2014 перебуває в АТО та фактична кількість перебування днів у АТО становить: у липні 2014 року - 6 днів, у серпні 2014 року - 31 день, у вересні 2014 року - 30 днів, у жовтні 2014 року - 31 день, у листопаді 2014 року - 30 днів, у грудні 214 року - 26 днів ( з 15.12.2014 по 19.12.2014 - короткострокова відпустка (наказ Міловського РВ ГУМВС від 15.12.2014 №115) (а.с.7).

Враховуючи, що відповідно до наказу АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 позивача залучено до безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Луганської області з 26.07.2014 та враховуючи перебування Позивача у відпустці, винагорода ОСОБА_1 за участь в Антитерористичної операції повинна становити:

за липень 2014 року - 580,65 грн. (3000,00 (на підставі наказу № 719 від 23 липня 2014 року)/31( кількість днів у місяці) х 6 днів);

за серпень 2014 року - 3868,64 грн (4000,18 (розмір грошового забезпечення) -131,54 грн. (індексація) /31 (кількість днів у місяці) х 31 днів);

за вересень 2014 року - 3850,35 грн (4000,16 (розмір грошового утримання) -149,81 грн. (індексація) /30 (кількість днів у місяці) х 30 днів);

за жовтень 2014 року - 3200,79 грн (3200,79 (розмір грошового утримання);

за листопад 2014 року - 5000,71 грн (5000,71 (розмір грошового утримання);

за грудень 2014 року - 3690,34 грн (8500,02 (розмір грошового утримання) - 4100,00 (матеріальна допомога)/31 (кількість днів у місяці) х 26 днів).

В прохальній частині позовних вимог позивач просить стягнути з відповідача грошову винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за липень 2014 року у розмірі 522,66 грн.

Частиною другою статті 11 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З метою повного захисту порушених прав Позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та стягнути з Відповідача на користь ОСОБА_1В, винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за липень 2014 року розмірі 580,65 грн, оскільки саме ця сума підлягала йому до сплати, відповідно до наведеного вище розрахунку.

У запереченнях відповідач зазначає, що наказ АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 про залучення позивача до участі в АТО виданий по закінченню бюджетного періоду, а тому відповідач у справі був позбавлений можливості зареєструвати кредиторську заборгованість щодо виплати коштів за участь в АТО за спірний період.

Згідно частини 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

При розгляді справи "Кечко проти України" (заява № 63134/00) Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (аналогічна позиція викладена в рішенні у справі № 59498/00 "Бурдов проти Росії").

Таким чином, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Таким чином, оскільки інформацією, зазначеною в довідці ГУМВС України у Луганській області від 18.06.2015 № ВДЗ/5725/А, підтверджується право позивача на отримання винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, передбаченої Постановою № 158, проте зазначена винагорода за період липень-грудень 2014 року відповідачем не нараховувалась та не виплачувалася, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з грошового забезпечення позивача.

З урахуванням наведеного суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача винагороди за безпосередню участь в Антитерористичної операції в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення за період з липня по грудень 2014 року частково обґрунтованими, а саме в частині стягнення з відповідача винагороди за липень 2014 року - 580,65 грн., за серпень 2014 року - 3868,64 грн., за вересень 2014 року - 3850,35 грн, за жовтень 2014 року - 3200,79 грн, за листопад 2014 року - 5000,71 грн, за грудень 2014 року - 3690,34 грн, а всього за 2014 рік - 20191,48 грн.

Згідно роз'яснень Пленуму Верховного Суду України в пункті 6 Постанови № 13 від 24.12.1999 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначення сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата податку з доходів громадян є обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.

Таким чином, відповідач, як податковий агент згідно норм Податкового Кодексу України зобов'язаний виплатити позивачеві суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу, утримавши з нього при виплаті законодавчо встановлені податки та збори.

Згідно п.2 ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць.

Враховуючи те, що однією із заявлених Позивачем вимог є саме стягнення з Відповідача за період за липня 2014 року по грудень 2014 року винагороди в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, то суд вважає за необхідне допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення на користь Позивача суми грошового забезпечення за один місяць, а саме: за грудень 2014 року у розмірі 3690,34 грн.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" розподіл судових витрат між сторонами відповідно до вимог статті 94 КАС України не проводиться.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 87, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Стягнути з Міловського районного відділу ГУМВС України у Луганський області в особі ліквідаційної комісії (код ЄДРПОУ 08670846, адреса: 92500, Луганська обл., Міловський район, селище міського типу Мілове, провулок Партизанський, будинок 3) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, адреса: 92500, Луганська область, смт. Мілове, вул. Центральна, б. 140, кв. 18), винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення за липень 2014 року - 580,65 грн., за серпень 2014 року - 3868,64 грн., за вересень 2014 року - 3850,35 грн, за жовтень 2014 року - 3200,79 грн, за листопад 2014 року - 5000,71 грн, за грудень 2014 року - 3690,34 грн, а всього за 2014 рік - 20191,48 грн. (двадцять тисяч сто дев'яносто одна гривня 48 копійок) з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.

Допустити негайне виконання постанови в межах суми стягнення за один місяць, а саме: за грудень 2014 року у розмірі 3690,34 грн. (три тисячі шістьсот дев'яносто грн 34 коп.).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 29 листопада 2016 року.

Суддя В.С. Шембелян