КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2016 року Справа № П/811/1191/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Комунального підприємства “Житлосвіт 2012”
до
Олександрійської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області
про
визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство “Житлосвіт 2012” (далі – позивач, КП “Житлосвіт 2012”) звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Олександрійської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (далі – відповідач, Олександрійська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування рішення від 29.06.2016 р. №0003731300.
Позивач не погоджується з висновками акту перевірки та прийнятим на його підставі рішенням й мотивує позовні вимоги тим, що вказане рішення порушує його права, суперечать діючому законодавству, прийняте на основі необґрунтованих висновків перевіряючого податкового органу.
Позивач вважає, що висновки Акта перевірки є необґрунтованими і незаконними, та такими, що не відповідають фактичним обставинам. Як наслідок, штрафні санкції та пеня застосовані згідно спірного рішення є неправомірними, а саме рішення підлягає скасуванню.
Відповідач подав до суду заперечення на позовну заяву, у яких наголосив, на порушеннях позивачем приписів Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, тому відповідач наполягає на правомірності оскаржуваного податкового рішення та заперечує проти позову (а.с.50).
На підставі усної ухвали із занесенням до журналу судового засідання від 08 листопада 2016 року судом подальший розгляд справи здійснено у порядку письмового провадження (а.с.65).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство “Житлосвіт 2012” зареєстроване як юридична особа 06.08.2012 року, з того часу перебуває на обліку в податковому органі як платник податків, серед іншого і платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.6).
Так, 29.06.2016 року Олександрійською ОДПІ винесено рішення №0003731300 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 8640,68 грн. (із них штрафних санкцій – 8227,86 грн., та пені – 412,82 грн.) (а.с.9).
Не погоджуючись з таким рішенням податкового органу та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить зі слідуючого.
Законодавчим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI.
Основним нормативно-правовим актом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VI.
Водночас, частиною четвертою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Так, згідно підпункту 14.1.1-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об’єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Згідно абзаців 1 - 4 частини першої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" контролююий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Згідно п. 2 ч. 1 Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", під єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування розуміється консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно п.5 ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок нараховується на суми незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Як зазначено у ч.2 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Частиною 3 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що суми недоїмки стягуються з врахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі ) відсотків своєчасно не сплачених сум. Крім того, частиною 10 статті 25 цього Закону встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати кожний день прострочення платежу.
Аналіз норм чинного законодавства свідчить, що фінансові санкції застосовуються до платника податків у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску.
У розумінні пункту 6 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Матеріалами справи не підтверджене виникнення у позивача недоїмки на день винесення податковим контролюючим органом спірного рішення, з огляду на наступне.
Так, з матеріалів справи вбачається, спірне рішення Олександрійської ОДПІ винесено позивачеві за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 22.10.2013 року по 18.05.2016 року (а.с.9).
Матеріалами справи встановлено, що 05.05.2016 р. Олександрійською ОДПІ позивачеві виставлено податкову вимогу про сплату податкового боргу форми "Ю" "Ю-87-17 про сплату заборгованості з єдиного внеску на підставі ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у розмірі 8158,17 грн. (а.с.12)
Заборгованість за вказаною податковою вимогою КП “Житлосвіт 2012” погашена, що посвідчується відповідним платіжним дорученням від 18.05.2016 р. №211 про сплату на рахунок контролюючого органу 45 000,00 грн. (а.с.68)
Разом з тим, твердження податкового органу про наявність недоїмки за КП “Житлосвіт 2012” зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 22.10.2013 року по 18.05.2016 року спростовуються наявними в матеріалах справи актами звірки між контролюючим органом та позивачем від 14.04.2016 р. №225-07 та від 30.06.2016р. №509-07 (а.с.14,16).
З огляду на викладене, висновок відповідач про порушення позивачем вимог Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” є необґрунтованим, що свідчить про протиправність прийнятого податковим органом на його підставі рішення від 29.06.2016р. №0003731300 та є підставою для його скасування.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В процесі розгляду справи відповідачем не доведено суду правомірність оскаржуваного рішення, а відтак позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, суд також вважає за необхідне присудити з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства “Житлосвіт 2012” судові витрати у розмірі 1450,00 грн. (а.с.3)
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Олександрійської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області від 29.06.2016 р. №0003731300, яким КП “Житлосвіт 2012” збільшено суму грошового зобов’язання з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 8640,68 грн. (вісім тисяч шістсот сорок гривень шістдесят вісім копійок).
3. Стягнути на користь Комунального підприємства “Житлосвіт 2012” (код ЄДРПОУ – 38246307) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1450,00 грн. (одна тисяча чотириста п'ятдесят гривень нуль копійок)
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.В. Жук