Постанова № 63049384, 30.11.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2016
Номер справи
509/3339/16-а
Номер документу
63049384
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2016 р.м.ОдесаСправа № 509/3339/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Гандзій Д.М.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Романішина В.Л.,

суддів: Запорожана Д.В., Шляхтицького О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Одесі апеляційну скаргу Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 28 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Овідіопольського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015р. у зв'язку з підвищенням на 25% заробітної плати державних працівників Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобов'язання провести з 01.12.2015р. перерахунок пенсії призначеної у розмірі 86% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу, виходячи із довідки Таїровської селищної ради від 31.08.2016р. №1891 без зміни базового місяця.

Позов обґрунтовувала тим, що Чорноморським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області незаконно відмовлено їй у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату Таїровської селищної ради від 31.08.2016р. №1891, у зв'язку з підвищенням на 25% заробітної плати державних службовців. Позивач вважає безпідставним посилання відповідача на те, що постановою КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31.05.2000 №865, в частині виключення пункту 4, яким передбачалося проведення перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, оскільки статтею 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів.

Постановою Овідіопольського районного суду Одеської області від 28 вересня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області в перерахунку пенсії ОСОБА_2 як державного службовця з 12.03.2016р. у зв'язку з підвищенням на 25% заробітної плати державних службовців згідно Постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Зобов'язано Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії з 12 березня 2016 року з урахуванням її складових заробітної плати, що зазначені у довідці Таїровської селищної ради від 31.08.2016р. №1891.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального права, без повного з'ясування обставин справи та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 залишити без задоволення.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року дію норм Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в частині, яка стосується пенсійного забезпечення державних службовців припинено, а тому пенсії в порядку та на умовах, визначених цим Законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не переховуються.

Також, апелянт зазначає, що на час звернення ОСОБА_2 до Управління із заявою про перерахунок пенсії діяв Закон України «Про державну службу» №889- VIII від 10.12.2015р., відповідно до ст.90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі ч.8 ст.183-2, п.3 ч.1 ст.197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, однак оскаржувану постанову суду першої інстанції слід змінити. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 є пенсіонером та з грудня 2011 року перебуває на обліку в Чорноморському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області. Пенсію призначено позивачу на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ у розмірі 86% від заробітної плати.

У зв'язку із збільшенням з 01.12.2015р. на 25% посадових окладів державних службовців на підставі постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», 31 серпня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки про складові заробітної плати Таїровської селищної ради від 31.08.2016р. №1891.

Листом від 06.09.2016р. №36/П-01 Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області повідомило ОСОБА_2 про відсутність підстав для перерахунку її пенсії, посилаючись на те, що з 01.05.2016р. набув чинності Закон України «Про державну службу» №889- VIII від 10.12.2015р., відповідно до якого матеріальна допомога не відноситься до поняття надбавки чи доплати, у зв'язку з чим суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань не враховуються при обчисленні пенсій. Також, УПФУ зазначило, що 09.12.2015р. Постановою КМУ №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31.05.2000 №865, зокрема, виключено пункт 4, яким передбачалося проведення перерахунку пенсій у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про незаконність вказаної відмови відповідача. При цьому, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків, а за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% від сум посадового окладу.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в редакції, що діяла до внесення змін Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Право осіб на проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи, визначалось і пунктом 5 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31.05.2000 №865, що діяла до змін, внесених Постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 названого Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

За змістом статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка, відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

В апеляційній скарзі Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області посилається на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким з 01 червня 2015 року дію норм Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в частині, яка стосується пенсійного забезпечення державних службовців припинено, у зв'язку з чим, за висновками апелянта, пенсії в порядку та на умовах, визначених цим Законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не переховуються.

Апеляційний суд критично ставиться до таких доводів апелянта, оскільки зі змісту пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VIII слідує висновок, що вказана норма стосується виключно порядку призначення пенсій державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначених пенсій. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення.

Також, апеляційний суд не бере до уваги посилання апелянта на те, що на час звернення ОСОБА_2 до Управління із заявою про перерахунок пенсії діяв Закон України «Про державну службу» №889- VIII від 10.12.2015р., відповідно до ст.90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки ОСОБА_2 пенсія не призначалась на підставі вказаного Закону, а також із заявою від 31.08.2016р. позивач звернулася не на призначенням пенсії, а за її перерахунком. Положення Закону №889- VIII від 10.12.2015р. не поширюються на правовідносини щодо перерахунку пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в редакції, що діяла до внесення змін Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76- VIII.

З огляду на відповідні законодавчі приписи та з урахуванням встановлених фактичних обставин справи суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Однак, колегія суддів вважає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не прийнято до уваги положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо правильного визначення дати, з якої повинен бути проведений перерахунок пенсії позивачу.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_2 звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії 31.08.2016р. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен проводитися з 01 вересня 2016 року, а не з 12 березня 2016 року, як про це зазначив Овідіопольський районний суд Одеської області.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при прийнятті постанови правильно по суті вирішено справу, але із помилковим застосуванням норм матеріального права, у зв'язку з чим, відповідно до п.1 ч.1 ст.201 КАС України, рішення суду першої інстанції підлягає зміні.

Відповідно до ч.9, ч.10 ст.183-2 КАС України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 183-2 ч.8, 195, 197 ч.1 п.3, 198 ч.1 п.2, 201 ч.1 п.1, 207, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області залишити без задоволення.

Постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 28 вересня 2016 року змінити, зазначивши в абзацах другому та третьому її резолютивної частини початковим терміном, з якого слід здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 - « 01 вересня 2016 року» замість « 12 березня 2016 року».

В іншій частині постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 28 вересня 2016 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Романішин В.Л.

Судді Запорожан Д.В.

Шляхтицький О.І.